سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | دوشنبه، ۲۶ مهر ۱۴۰۰

قرارگاه‌های رسانه‌ای اربعین گامی نو در مشارکت استان‌ها - صفحه محتوایی خبر

 

 

قرارگاه‌های رسانه‌ای اربعین گامی نو در مشارکت استان‌ها

قرارگاه‌های رسانه‌ای اربعین گامی نو در مشارکت استان‌ها

 

پیاده‌روی عظیم اربعین حسینی طی سال‌های اخیر، شور و حالی وصف‌ناپذیر به جریان عاشورایی ملت ایران بخشیده و بیش از هر زمانی، هیمنه استکباری قدرت‌های پوشالی جهان برای در هم شکستن صفوف اتحاد و همدلی مسلمانان را به چالش کشیده است با این وجود ضروری است رسانه‌های دنیای اسلام هم دست بکار شوند و با گسترش چتر رسانه‌ای، این رویداد عظیم بشری را در سطحی فراگیر منعکس کنند.

رسانه ملی و به تبع آن شبکه‌های استانی در این سال‌ها بیکار ننشسته‌ و با اعزام گروه‌های مختلف مستندساز، برنامه‌ساز و خبری به مرزهای ورودی و خروجی و مسیرهای پیاده‌روی اربعین در عراق خصوصا جاده نجف تا کربلا، سهم قابل توجهی در تحقق این هدف مقدس رسانه‌های داشته‌اند.

امسال اما شاهد گامی نو برای توسعه این حرکت رو به جلو بودیم؛ تشکیل قرارگاه‌های رسانه‌ای اربعین در چهار نقطه از کشور و با همت مراکز استانی سازمان صدا و سیما که گامی فزاینده در مسیر جهانی‌سازی رسانه‌ای رویداد بزرگ پیاده‌روی اربعین به شمار می‌رود.

مرزهای مهران، چزابه، شلمچه و خسروی چهار نقطه‌ای بودند که این قرارگاه‌ها در آنجا راه‌اندازی شد و توانست با حداکثر توان و با تلاش مجدانه و مخلصانه همه همکاران برنامه‌ساز، فنی، روابط عمومی و هماهنگی، حماسه‌ای جاودان در حوزه رسانه‌ای خلق کند البته در این بین و در معاونت امور استان‌های صدا و سیما هم قرارگاه‌ رسانه‌ای اربعین فعالیت خود را از مدت‌ها پیش شروع کرد و توانست در کنار چهار قرارگاه دیگر، سهم قابل توجهی در تحقق این مهم داشته باشد.

در واقع مجموعه این قرارگاه‌ها و تیم‌های خبری و تصویری متعدد از مراکز مختلف استانی، سبب شده که شاهد پوشش بی نظیر پیاده‌روی اربعین در شبکه‌های استانی، ملی و برون‌مرزی باشیم، اتفاقی مبارک در حوزه رسانه‌ای که شاید پیش از این، تصور این حجم از بازتاب بین‌المللی آن ناممکن بود.

همچنین امسال شاهد پوشش کم نظیر پیاده رویاربعین حسینی در قاب تصویر 20 شبکه سراسری و استانی با بیش از صد نوبت ارتباط زنده بودیم، اتفاقی بزرگ در عرصه رسانه‌ای که کمتر کسی می‌توانست آن را پیش‌بینی کند چرا که جز با تلاش شبانه‌روزی همه پرسنل و همکاران صدا و سیما در مراکز استانی، تحقق آن امکان‌پذیر نبود یا با دشواری‌های بی شمار روبرو می‌شد.

نکته قابل توجه در قالب این جریان رسانه‌ای،سازماندهي یک هفته‌ای و اعزام آنی اين گروه به عراق در حداقل زمان با كمترين هزينه بود که می‌تواند الگویمناسبی برای فعالیت‌های پیش رو در رسانه و البته در شرایط خاص برون‌مرزی باشد؛ تجربه‌ای ارزنده از هماهنگی و مدیریت جهادی در کنار تلاش خالصانه برای تحقق یک هدف مقدس.

شبکه شما نیز نقش مهمی در ارتقاء کمی و کیفی فعالیت‌ قرارگاه‌های رسانه‌ای اربعین داشت چرا که جز با تعامل و هم‌افزایی، نمی‌توان حماسه‌ای با این ابعاد را شاهد بود.

طی این روزها، شبکه‌های استانی علاوه بر اعزام گرو‌های تولیدی و تهیهگزارش‌های جذاب خبری، برنامه‌های مردمی به مناسبت اربعین حسینی در نقاط مختلف هر استان را نیز به بهترین نحو پوشش دادند و در این بین حتی برخی شهرها و روستاهای کوچک هم دیده شدند، مراسم سنتی عزاداری اربعین حسینی در نقاط مختلف کشور روی آنتن زنده شبکه‌های استانی شبکه شما رفت و طی ارتباط های زنده با شبکه‌های سراسری و حتی برون‌مرزی، در سطحی وسیع به گستره ایران و جهان، دیده شد.

همچنین طی این مدت شاهد پخش مجموعه‌ای از مستندها با موضوع قیام عاشورا به ویژه اربعین حسینی از شبکه‌های استانی، ملی و برون‌مرزی بودیم، 35 مستند تولید شده در مراکز استانی صدا و سیما که حاصل تلاش خستگی‌ناپذیر مجموعه همکاران رسانه ملی در اقصی نقاط ایران بود و پیش از ایام اربعین طی مراسمی با حضور دکتر علی عسکری رئیس سازمان صدا و سیما از آنها رونمایی شد.

این اقدام رسانه‌ای که به همت شبکه‌های استانی صدا و سیما صورت گرفت، تجربه‌ای ارزنده برای رسانه ملی به شمار می‌رود و نگاه کلان مدیران صدا و سیمای جمهوری اسلامی به ظرفیت منحصر به فرد ایجاد شده در مراکز را از کارکردهای جزئی و منطقه‌ای به سطحی بالاتر و قابل اعتماد‌تر معطوف می‌کند.