جهش تولید | پنج‌شنبه، ۷ اسفند ۱۳۹۹

ماه مبارک رمضان در آیینه شبکه‌های استانی - صفحه محتوایی خبر

 

 

ماه مبارک رمضان در آیینه شبکه‌های استانی

تولید 11 هزار ساعت ویژه برنامه ماه رمضان در مراکز صدا و سیما

ماه مبارک رمضان در آیینه شبکه‌های استانی

رئیس مركز سیمای استان‌ها گفت: امسال و در مجموع شاهد تولید و پخش 11 هزار ساعت ویژه برنامه مناسبتی ماه رمضان در مراکز استانی صدا و سیما بودیم.
 ‎به گزارش روابط عمومی معاونت امور استان‌های سازمان صدا و سیما، سید عباس فاطمی با اشاره به اینکه رمضان سال 97 را می‏توان پرکارترین و پربارترين سال برای برنامه‏های مناسبتی شبکه‏های استانی دانست اظهار کرد: اولین سالی بود که صدا و سیمای مراکز 33 گانه استانی 24 ساعته شده بودند و از همین رو حجم برنامه‏های مناسبتی نیز بیشتر بود همچنین در ماه مبارک رمضان، به اقتضای ویژگی‏های این ماه عزیز و انتظارات ‎مخاطبان از رسانه ملی و استانی و اینکه محتوای برنامه‏های غیرمناسبتی نباید از نظر محتوایی با ‎فضیلت‏ها و فضای روحانی ماه مبارک بیگانه باشند لذا حجم برنامه‏های غیرمناسبتی ‎اعم از تولیدی و تأمینی، نظیر سریال‏ها و فیلم‏های سینمایی، برنامه‏های مستند، ‎فیلم‏ها و مجموعه‏های انیمیشن و برنامه‏های روتین مثل خانواده، کودک، جوان، ‎سفرنامه استان، در شهر و ... نیز بیشتر شده و این مسئله تلاش مضاعف برنامه‏سازان ‎مراکز استان‏ها را به دنبال داشت.
وی افزود: برنامه‏ریزی برای ‎ویژه برنامه‏های ماه مبارک شبکه‏های استانی از اواخر فروردین ماه شروع شد و تمام ‎مراکز استان‏ها مشخصات برنامه‏ها شامل عنوان، ساختار، تعداد و مدت، ساعت پخش و ‎بازپخش و محل اجرا و نحوه ضبط و پخش ویژه برنامه‏های افطار، سحر، جمع‏خوانی قرآن ‎کریم و فیلم‏ها و سریال‏های نمایشی را تهیه و برای بررسی بیشتر به مرکز سیمای استان‏ها ارسال کردند.
رئیس مرکز سیمای استان‌ها با بیان اینکه ‎امسال برای نخستین ‎بار با همکاری و تعامل شبکه‏های استانی و مرکز سیمای استان‏ها که متّکی بر تجربیات  ‎سنوات قبل بود، دو نکته و رویکرد اساسی در برنامه‏ریزی‏ها مدنظر قرار گرفته بود خاطرنشان کرد: هم‏افزایی شبکه‏های استانی با یکدیگر و نیز با شبکه‏های سراسری نخستین اولویت کاری بود همچنین به عنوان دومین رکن اساسی، پرهیز از موازی‏کاری در عملکردها در دستور کار قرار گرفت و با برنامه‏ریزی‏های انجام گرفته و نظارت مستمر، تا پایان ماه مبارک این روند مطلوب ادامه پیدا کرد.
وی عنوان کرد: بر اساس برنامه‏ریزی ‎ویژه برنامه‏های ماه مبارک رمضان، شبکه‏های استانی در جدول پخش، 33 برنامه زنده ویژه افطار با میانگین مدت 45 الی 90 دقیقه تولید و پخش کردند همچنین 33 برنامه ویژه سحر با میانگین زمان 60 الی 120 دقیقه تولید و پخش شد به گونه‏ای که شبکه‏های استانی در طول ماه مبارک در زمان افطار و سحر 66 عنوان برنامه به تعداد حدود دوهزار قسمت با زمان 2700 ساعت به صورت زنده تولید و پخش کردند.
فاطمی با بیان اینکه در بخش «جمع‏خوانی قرآن کریم»، مراکز استان‏ها امسال بیش از هر زمان دیگری تلاش کردند گفت: به روال سنوات گذشته هر مرکز یک برنامه جمع‏خوانی با حضور پرشور روزه‏داران در حسینیه‏ها، مساجد و یا بقاع متبرکه به صورت زنده روی آنتن برد همچنین برخی از مراکز استان‏ها مانند خراسان‏رضوی، اصفهان، قم و فارس بیش از یک برنامه جمع‏خوانی را ضبط ‎و پخش ‏کردند.
رئیس مرکز سيماي استان ها ادامه داد: به عنوان نمونه سیمای خراسان‏رضوی سه جلسه پرشور را در سه صحن حرم مطهر (ع) رضوي در ساعات مختلف پوشش ‏داد و علاوه بر پخش استانی، این برنامه‏ها از شبکه‏های سراسری نیز پخش ‏شد یا مرکز اصفهان، جمع‏خوانی مردم مومن و روزه‏دار را  از چهار مکان مختلف، هم برای شبکه استانی اصفهان و هم شبکه‏های سراسری پوشش ‏داد.
وی به همکاری مراکز استانی با شبکه‌های سراسری اشاره و تصریح کرد: شبکه‏های ملی سیما مانند شبکه یک، دو، سه، چهار، تهران، قرآن، آموزش، افق، شما و ... از جمله شبکه‏هایی بودند که مراسم جمع‏خوانی را از مراکز مختلف به صورت زنده، پخش ‏کردند همچنین برخی مراکز  مثل خوزستان، با هدف ارتباط نزدیک‏تر با مخاطب و به منظور تعمیق این مراسم که اکنون به یک سنت فراگیر حسنه تبدیل شده است و می‏توان آغاز، اعتلاء و نهادینه کردن ‎آن را مدیون شبکه‏های استانی دانست؛ برنامه جمع‏خوانی قرآنی کریم را هر روز از یکی از شهرهای استان، پخش ‏کردند که با توجه به حجم جابه‏جایی عوامل و تجهیزات فنی  ‎فاصله طولانی شهرها و با وجود گرمای هوا در نوع خود، کار بزرگ و ویژه‏ای است.
فاطمی بیان کرد: قبل از شروع برنامه‏های جمع‏خوانی، معمولاً از 10 الی 30 دقیقه نیز توسط علمای طراز  اول حوزه‏های علمیه، سخنرانی مذهبی و بحث تفسیر قرآن برگزار ‏می‌شد که توسط شبکه‌های استانی پوشش داده شدند.
رئیس مركز سیمای استان‌ها با اشاره به اینکه امسال مراکز استان‏ها در مجموع 40‎ویژه برنامه جمع‏خوانی را از 40 مکان با زمان تقریبی نود هزار دقیقه (1500 ساعت) ‎پوشش دادند خاطرنشان کرد: بیش از 270 ساعت این برنامه‌ها از شبکه‏های سراسری پخش شد.
وی ادامه داد: با این حجم تولید برنامه با موضوع جلسات قرآنی از ‎شبکه‏های استانی و پخش همزمان آنها از شبکه‏های سراسری، می‏توان ادعا کرد که یکی ‎از مهم‏ترین سیاست‏های محوری معاونت امور استان‏ها یعنی سیاست هم‏افزایی، به ‎مطلوب‏ترین شکل ممکن، محقق شد.
فاطمی با بیان اینکه ‎امسال بیش از 600 هزار نفر از مردم مومن و روزه‏دار در بیش از چهل مکان مقدس، هر روز به مدت یک ساعت در جمع‏خوانی قرآن کریم حضور پیدا کردند گفت: حضور گسترده این افراد ‎از شبکه‏های استانی و سراسری پخش شده است.
رئیس مركز سیمای استان‌ها افزود: سایر مراسم‏های جمع‏خوانی قرآن کریم که تعداد آنها به تعداد شهرها و بخش‏های کشور است نیز به صورت ضبطی منعکس و در قالب آیتم‏هایی مجزا در برنامه‏های متعدد و در بخش‏های مختلف خبری پخش شد.
وی عنوان کرد:  در استان خوزستان ٣٠  جمع‌خواني با حضور ٩٠٠ هزار نفر در ٣٠ شهر برگزار شد كه يك سي ام  آن امكان  پخش پيدا كرد همچنین باید گفت حجم مذکور از برنامه‏های قرآنی فقط مختص پوشش جمع‏خوانی‏های قرآن کریم بوده ‎ و علاوه بر آن در مراکز استانی بیش از 2700 ساعت برنام‎ه با موضوع تفسیر قرآن و سخنرانی مذهبی با حضور ‎مراجع عظام تقلید، علما و روحانیون طراز اول حوزه‏های علمیه و اساتید و اندیشمندان ‎شناخته شده با هدف اقناع مخاطب، در این ماه عزیز، تولید و پخش شده است.
فاطمی با بیان اینکه مراکز استان‏ها، در «شب‏های قدر» نیز با تمام امکانات سخت‏افزاری و نرم‏افزاری در تلاش بودند که پوشش کامل و جامعی از مراسم اين  شب‏ها داشته باشند افزود: این کار به نحوی صورت گرفت که در طول این ایام مجموعاً بیش از 24 هزار دقیقه (400 ساعت) برنامه به صورت زنده از شبکه‏های استانی و سراسری پخش شد.
رئیس مركز سیمای استان‌ها به ویژه برنامه‌های مراکز به مناسبت روز قدس اشاره و خاطرنشان کرد: «روز قدس» امسال به دلایل ‎مختلفی از جمله، خروج یکجانبه آمریکا از توافق هسته‏ای، انتقال پایتخت آمریکا از ‎تل‏آویو به قدس شریف، و کشتار بیرحمانه مردم مظلوم فلسطین توسط اشغالگران اسراییلی برای مردم آزاده ایران و جهان، علیرغم تعطیلی چند روزه و گرمای هوا یک روز متفاوت ‎بود و مردم آزاده ایران اسلامی در پاسخ به این شرارت‏ها روزی با شکوه را رقم زده و ‎حماسه‏ای بزرگ را خلق کردند و در این بین شبکه‏های استانی درست از یک هفته قبل، برای پوشش حضور گسترده مردم در راهپیمایی، برنامه‏ریزی کرده بودند که با سخنرانی رهبر معظم انقلاب  در حرم بنیانگذار كبير انقلاب، روند فعالیت‏های مراکز، شدت بیشتری به خود گرفت. مراکز ‎استان‏ها در روزهای منتهی به روز جهانی قدس و نیز در روز جمعه که ویژه برنامه ازساعت 8 صبح شروع و تا اذان ظهر ادامه پیدا کرد، در مجموع بیش از ‎231 ساعت برنامه با موضوع قدس شریف تولید و ‎پخش کرده‏اند.
وی تصریح کرد: راهپیمایی‏های مردمی روز قدس در بیش از 1500 شهر و بخش در سراسر ‎کشور پوشش داده شد و مراکز استان‏ها از ساعت ‎آغاز راهپیمایی تا اذان ظهر نزدیک 700 بار، تصویر حضور مقتدرانه و با شکوه مردم ‎سراسر کشور را از شبکه‏های ملی و برون‏مرزی پخش کردند که این حجم از فعالیت‏ها در ‎نوع خود، بی‏نظیر است.
فاطمی با بیان اینکه یکی از رویکردهای کلان صدا و سیمای استان‏ها توجه به مناسک و جریان‏سازی ‎اجتماعی و دینی براساس آموزه‏های قرآنی و اسلامی است گفت: بر این اساس امسال در ویژه برنامه‏های ‎ماه مبارک به خصوص در ویژه برنامه‏های ‎افطار، عنایت ویژه‏ای به امور خیریه و مشارکت مردم در کمک به نیازمندان صورت گرفت.
رئیس مركز سیمای استان‌ها افزود: بیش از 2700 نفر از خیرین و نیکوکاران سراسر کشور در برنامه‏های ماه مبارک سیمای استان‏ها شرکت کردند و بیش از 70 میلیارد تومان کمک نقدی برای کمک به نیازمندان، آزادی زندانیان جرایم غیرعمد مالی و ایتام جمع‏آوری شد.
وی ادامه داد: ده‌ها میلیارد تومان نیز در قالب همین برنامه‌ها از جانب خیرین تعهد شده که در طول سال عملیاتی خواهد شد.
فاطمی با بیان اینکه بر اساس گزارش‏ها تاکنون بیش ا  ‎هزار نفر از زندانیان جرائم غیرعمد با واسطه برنامه‏های مراکز، توسط کمک‏های مردمی به آغوش خانواده بازگشته‏اند تصریح کرد: بیش از 3 هزار نفر از ایتام صاحب سرپرست و حامی مالی ‎شده‏اند و صدها نفر از نیازمندان هم، کمک‏های بهداشتی و درمانی دریافت کرده‏اند.
رئیس مركز سیمای استان‌ها اضافه کرد: در سایر موضوعات و ساختارهای ‎برنامه‏ای هم نقش‏آفرینی مراکز استان‏ها حائز اهمیت است به طوری که در ماه مبارک رمضان، 40 سریال تلویزیونی بالغ بر 1000 قسمت و ‎حدود 900 فیلم سینمایی یا تله‏فیلم از شبکه‏های استانی پخش شد.
وی گفت: نکته مهم در خصوص سریال‏های تلویزیونی اینکه صد در صد سریال‏های پیش‏بینی شده از تولیدات داخلی، اعم از شبکه‏های سراسری یا استانی ‎انتخاب شدند.
فاطمی با اشاره به آیتم‏های تولیدی با موضوع احکام، اخلاق، میان برنامه‏های نمایشی و ‎مستندهای رمضان در فرهنگ مردمی خاطرنشان کرد: با این احتساب و در مجموع برنامه‏های ‎ماه مبارک رمضان، مراکز استان‏ها بیش از 11000 ساعت ویژه برنامه تهیه و تولید ‎کرده‏اند یعنی روزانه هر مرکز به طور میانگین بیش از 11 ساعت تولید کرد که ‎برخی از این برنامه‏ها مثل جمع‏خوانی قرآن کریم در یک نوبت نیز بازپخش می‏شدند.
رئیس مركز سیمای استان‌ها افزود: رمضان امسال، ماهی پرتلاش برای برنامه‏سازان  دست‏اندرکاران صدا  ‎سیمای مراکز بود به گونه‏ای که در مجموع بیش از 6250 نفر از برنامه‏سازان و مهندسان فنی در تولید، ارسال و پخش ویژه برنامه‏های ماه مبارک نقش مستقیم داشتند.