حمایت از کالای ایرانی | دوشنبه، ۲۵ تیر ۱۳۹۷

محسن نصرپور :جشنواره استان ها باعث رقابتي سالم و سازنده شده است - صفحه محتوایی خبر

 

 

مشاهده خبر

محسن نصرپور :جشنواره استان ها باعث رقابتي سالم و سازنده شده است

محسن نصرپور :جشنواره استان ها باعث رقابتي سالم و سازنده شده است

 

مدیرکل صداوسیمای مرکزخراسان رضوی اظهار کرد: در سال‌های پیشین ١٨ برگزار شد که رقابتی سالم و سازنده در بین مراکز ایجاد کرد، لیکن در دوره جدید و با تاکید دکتر دارابی معاون امور استان‌ها، برگزاری جشنواره به طور جدی پیگیری شد که نوزدهمین دوره آن سال گذشته در استان خوزستان و بیستمین دوره آن در سال جاری و در استان کردستان برگزار خواهد شد.

محسن نصرپور مدیرکل صداوسیمای مرکزخراسان رضوی در گفت‌وگو با ستاد خبری بیستمین جشنواره تولیدات مراکز استان‌ها درباره این جشنواره گفت: شبکه‌های استانی به تدریج یکی پس از دیگری تأسیس شدند. هدف آنها توجه به خرده فرهنگ‌ها، احیای زبان‌های محلی و برخی گویش‌های ایرانی در حال فراموشی، آداب، رسوم، پیشینه‌های تاریخی و فرهنگی هر منطقه بوده است. تاکید بر اشتراکات مذهبی، ملیتی و قوام‌بخشی و اصالت‌بخشی به قومیت‌های ایرانی در سایه دین مبین اسلام و ملیت ایرانی از چشم‌اندازهای مراکز استانی صدا و سیما است و از دیگر وظایف این شبکه‌ها، پیشگیری از تهاجم فرهنگی مداخله‌جویانه و تفرقه‌برانگیز است، لذا مسئولیتی سنگین بر عهده شبکه‌های استانی، هم رده شبکه‌های سراسری گذاشته شده که همت و تلاش مدیران موجب رسیدن این شبکه‌ها به جایگاه واقعی و اهداف از پیش تعیین شده خود خواهد بود و برگزاری جشنواره مراکز استان ها در این راستا است. 

وی تاکید کرد:  شهریور ماه سال 1396 بیستمین جشنواره تولیدات مراکز استان‌ها در استان زیبای کردستان و شهر سنندج و با حضور بیش از هزار نفر از مدیران و برنامه‌سازان 33 مرکز استانی برگزار خواهد شد. این رویداد، بزرگ‌ترین ماراتن فرهنگی رسانه‌ای در سطح ملی است که بیش از دو دهه از اولین دوره برگزاری آن در سال 1372 می‌گذرد. این جشنواره نمایشی از آرایش ملی افسران جنگ نرم در رویارویی با رخنه‌ها و گسست‌های فرهنگی است و برنامه‌سازان، کارشناسان، اساتید، پژوهشگران و مدیران رسانه ملی از تهران و مراکز استان‌ها، ظرفیت‌های عظیم فرهنگی هنری و رسانه‌ای مراکز استان‌ها را به منصه ظهور رسانده و موجب تحول رسانه‌ای در دهه چهارم انقلاب خواهد بود. 

نصرپور ادامه داد: در سال‌های پیشین هجده جشنواره برگزار شد که رقابتی سالم و سازنده در بین مراکز ایجاد کرد، البته در این رهگذر هرازگاهی برگزاری جشنواره دچار وقفه شده، لیکن در دوره جدید و با تاکید دکتر دارابی معاون امور استان‌ها، برگزاری جشنواره به طور جدی پیگیری شد که نوزدهمین دوره آن سال گذشته در استان خوزستان و بیستمین دوره آن در سال جاری و در استان کردستان برگزار خواهد شد.

وی در ادامه درباره اهداف این جشنواره بیان کرد: شبکه‌های استانی با هدف تقویت خرده فرهنگ‌های اصیل محلی و بومی و در راستای تقویت فرهنگ ایرانی اسلامی، به‌سان رنگین‌کمانی در آسمان فرهنگ و ادب و گستره سرزمین پهناور اسلامی به ایفای نقش و رسالت خویش، که همانا ایجاد بستری تعامل‌پذیر و مورد اعتماد برای همزیستی مسالمت‌آمیز است، می‌پردازد.

مدیرکل صداوسیمای مرکزخراسان رضوی اظهار کرد:  ایجاد رقابت تخصصی میان مراکز صدا و سیما، همچنین انتقال تجارب موفق و نمایش بهترین برنامه‌ها و برقراری نظام تشویقی و انگیزشی در فرایند تولید و اداره مراکز استان‌ها، شناسایی استعدادهای جدید در مراکز مختلف از جمله اهداف و سیاست‌های مدنظر جشنواره تولیدات مراکز استان‌ها است. یکی دیگر از اهداف برگزاری این جشنواره، ایجاد رقابت سالم و فرصتی برای دیده شدن هنرمندان مراکز وکشف استعدادهای نهفته در استان‌ها است.

وی ادامه داد: همچنین توجه جدی بر محورهای دین، اخلاق، امید و آگاهی و ترویج گفتمان امام راحل (ره) و رهبری معظم انقلاب؛ دین مداری، هویت بخشی، عنوان سال، اولویت‌های کلان و ملی، اولویت‌های افق رسانه، ارزش‌های انقلاب اسلامی و دفاع مقدس؛ فرهنگ کار و کارآفرینی، نهضت نرم‌افزاری و تولید علم، توسعه‌یافتگی و فرهنگ توسعه، تحکیم بنیان خانواده و تناسب موضوع با رسانه تلویزیون؛ توجه به میل، نیاز و مصلحت مخاطب، ترویج و تقویت امید و خودباوری؛ رعایت انصاف و اعتدال، رعایت دقت و صحت؛ کاهش آسیب‌های اجتماعی و چالش‌های قومی و طایفه‌ای؛ بازنمایی هنرمندانه فرهنگ ایثار و شهادت؛ توجه ویژه به اقتصاد مقاومتی، انبوه‌سازی تولید و پخش محصولات بومی و حمایت از کارآفرینان و ایجاد رقابت اجتماعی و تشویق مردم به خرید کالاهای ایرانی؛ تاکید بر آینده پژوهی در تولید برنامه‌های ارسالی به جشنواره؛ جوانگرایی و جذب و شناسایی نخبگان استانی؛ برنامه‌ریزی برای فعال‌تر  شدن در فضای مجازی؛ شبکه محوری، مخاطب محوری و پیام محوری نیز مورد تاکید دست‌اندرکاران و مدیران بوده است.

نصرپور در ادامه گفت: برای ارتقاء کیفیت برگزاری جشنواره تولیدات مراکز استان ها کارهایی همچون اعلام برنامه و اهداف و ساختارها و حساسیت‌های جشنواره آتی در جشنواره فعلی؛ استفاده نهادها و دستگاه‌ها برای مشارکت در برگزاری جشنواره در بخش‌های جنبی؛ توجه به انواع ساختارهای برنامه‌های تلویزیونی و رادیویی و ضریب‌گذاری برای میزان آثار به منظور بررسی و شرکت از اهمیت خاص برخوردار بوده و نیازمند توجه کارشناسانه بیشتری است، در این راستا توجه به برخی مشاغل که می‌توانند عنصر اساسی در تلویزیون و رادیو باشد، از اهمیت خاصی برخوردار است. برای مثال در جشنواره‌های پیشین در تلویزیون کمتر به شغل گرافیست بها داده شده، حال آن که گرافیک از عناصر مهم بصری در تلویزیون یا عنصر خلاقیت و نوآوری به طور عام است. 

وی ادامه داد: همچنین میزان توجه به ساختارهای شرکت‌دهنده در جشنواره باید تابع میزان تولید و تناسب این ساختار با فرمت تلویزیون و رادیو باشد، به عبارت دیگر بیشتر ساختارها و طبقات تولید و پخش شده باید بیشتر مورد توجه جشنواره قرار گیرد که تأثیر اصلاحی بر روند تولید و تشویق عوامل برنامه ساز داشته باشد.

مدیرکل صداوسیمای مرکزخراسان رضوی افزود: شیوه انتخاب و درخواست اثر از مراکز بایستی به نحوی طراحی شود که روال یکسانی در ارسال برای همه مرکز رعایت شود. به عبارت دیگر امکان مداخله مراکز در تهیه و ارسال اثر یکسان باشد. 

وی تصریح کرد: علاوه بر جوایز جشنواره باید بتواند انگیزه ایجاد کند و متناسب با شأن تولید اثر باشد. با ارتقاء سطح معیارها و طبیعتاً کاهش تعداد آثار راه یافته و انتخاب آثار فاخر می‌توان ارزش جوایز را افزایش داده، بیادماندنی و تأثیرگذار کرد.

مدیرکل صداوسیمای مرکزخراسان رضوی در پایان تاکید کرد: علاوه بر اینها یکی از شاخص‌ترین تأثیرات جشنواره توجه