جهش تولید | دوشنبه، ۱۸ اسفند ۱۳۹۹

مدیرکل صدا وسیمای فارس؛حافظ پدیده منحصر به فرد ادبیات جهان - صفحه محتوایی خبر

 

 

مدیرکل صدا وسیمای فارس؛حافظ پدیده منحصر به فرد ادبیات جهان

مدیرکل صدا وسیمای فارس؛حافظ پدیده منحصر به فرد ادبیات جهان

 

صدا وسیمای فارس با تولید برنامه های متنوع یادروز حافظ را به تصویر می کشد.

سید تقی سهرابی مدیرکل صدا وسیمای فارس حافظ را پدیده منحصر به فرد ادبیات جهان خواند و گفت:  پرداختن به لسان الغیب حافظ شیرازی منحصر به هفته و روز خاص نیست و در طول سال به دنبال ایجاد فرصت برای معرفی ابعاد شخصیتی و امتیازات معنوی و الهی این شاعر بزرگ فارس از طریق شبکه های متعدد ملی و بین المللی جمهوری اسلامی هستیم.

سهرابی به تشریح برنامه های سیمای فارس به مناسبت یادروز حافظ پرداخت وگفت: شب های حافظیه برنامه ای است با رویکرد ادبی، هنری و فرهنگی که به مناسبت هفته گردشگری وهمچنین یادروز حافظ (20 مهر) به مدت یک هفته از ساعت 21 به طور زنده از شبکه فارس پخش می شود.

در این برنامه شاعران ، ادیبان ، هنرمندان و استادان دانشگاه و پیشکسوتان عرصه های فرهنگ استان حضور دارند و درباره فرهنگ و ادب فارس بحث و گفتگو می کنند.

مدیرکل صدا وسیمای فارس به برنامه تخصصی با عنوان می بی غش اشاره کرد و افزود: شورای طرح و برنامه صدا وسیمای فارس به فکر برنامه ای در شان حافظ لسان الغیب بود و پس از بررسی های عمیق  به طرح برنامه
"می بی غش" با حضور پژوهشگران ملی به بازنمایی شخصیت خواجه شمس الدین محمد حافظ شیرازی پرداخت و این برنامه مورد توجه مدیران ارشد سازمان قرار گرفت و بناست از شبکه های ملی نیز پخش شود.

سهرابی " می بی غش" را تلاشی رسانه ای توصیف کرد که با حضور و هم اندیشی کارشناسان ادبی و پژوهشگران صاحب نام کشور همچون دکتر غلامحسین دینانی، دکتر بهاء الدین خرمشاهی و دکتر سیروس شمیسا و همچنین بررسی منابع و اسناد موجود و طراحی آیتم های مرتبط به رمزگشایی شخصیت، افکار و اندیشه های این شاعربلند آوازه ایران و جهان پرداخته شود و با مراجعه به اشعار وی و در نظر گرفتن وضعیت و شرایط حاکم بر روزگار وی راز ماندگاری و جهانی شدن او را نشان دهد.

سهرابی تصریح کرد :  حافظ در شیراز به دنیا آمد، رشد کرد و در میان ادیبان برجسته دنیا رخ نمود و چهره تابناک ادب فارسی شد و مدیریت صدا وسیمای فارس پرداختن به این شاعر نام آشنای جهان را تکلیف رسانه ای خود می داند، لذا این برنامه برای اولین بار در چنین سطح  وگستره ای و به طور ویژه در باره حافظ در صدا وسیمای جمهوری اسلامی ایران با هدف پخش از شبکه های سراسری و بین المللی تولید شد.

وی برنامه" نگاه روز" ساعت  11:20 صبح به مدت 20 دقیقه  با محوریت حافظ و حضور مسئولان برگزاری یادروز حافظ را از دیگربرنامه های سیمای فارس بیان کرد.

مدیرکل صدا وسیمای همچنین از برنامه ریزی گسترده برای پوشش رسانه ای مراسم بزرگداشت این شاعر شهیر ایران وجهان در 20مهر از ساعت 21 تا23 خبرداد وگفت: براساس این برنامه ریزی تلاش خواهیم کرد که  این مناسبت در
شبکه های محلی، ملی و بین المللی صدا وسیما و فضای مجازی به صورت زنده پخش شود.

سهرابی گفت: صدای مرکز فارس به مناسبت یادروز حافظ ویژه برنامه های خاصی تهیه و پخش می کند.

"اجرای مشترک با رادیو فرهنگ" در تاریخ های 19 و 20 مهرماه به مدت 90 دقیقه از شبکه رادیویی فرهنگ و فارس به مناسبت یادروروز حافظ  پخش می شود.این برنامه به شخصیت و اشعار حافظ شیرازی و رویدادهای سالروز بزرگداشت حافظ می پردازد.

برنامه "مشاعره" با دعوت از شاعران بومی محلی، مسابقه ای را با محوریت اشعار حافظ برگزار می کند.

پخش دو مستند فاخر به نام های " مسافر شیراز" و" خلوت گه راز" پیرامون حافظیه و اشعار حافظ شیرازی هر دو به مدت 30 دقیقه و نمایش بلند " حافظانه" با رویکرد زندگی حافظ در شب بزرگداشت حافظ، "پوشش برنامه های سالروز بزرگداشت حافظ" به شکل حضوری و ارتباط تلفنی با مسئولان برنامه بزرگداشت در برنامه های مجله صبحگاهی، نیمروزی و عصر گاهی و همچنین برنامه "ایوان آینه" که برنامه زنده ادبی است به مدت 60 دقیقه از برنامه های رادیو فارس به مناسبت یادروز حافظ است.

سهرابی پوشش خبری مراسم یادروز حافظ، تهیه دو گزارش تولیدی معرفی حافظ و گزارش مکتوب را ازاقدامات واحد خبر مرکز فارس بیان کرد.

انتشارات بسته های ویدیویی حافظنامه ، معرفی برنامه های ویژه گرامیداشت روز حافظ نیز در دستور کار فضای مجازی مرکز فارس قرار دارد.