جهش تولید | چهارشنبه، ۱۳ اسفند ۱۳۹۹

مراجع تقلید، مهمان رمضان تلویزیون - صفحه محتوایی خبر

 

 

مراجع تقلید، مهمان رمضان تلویزیون

مراسم ترتیل خوانی قرآن هر روز به صورت زنده از حرم حضرت معصومه (سلام الله علیها) پخش می شود.

حضرات آیات مکارم شیرازی، نوری همدانی و سبحانی در ماه مبارک رمضان مباحث معارفی را با حضور در شبکه­ های سه، یک و دو به سمع مخاطبان می رسانند. همچنین جلسات ترتیل خوانی قرآن هم از شبکه های سه و شما پخش می شود.

بهرام محمدی نیا، مدیر کل صداوسیمای مرکز قم درباره حضور مراجع معظم تقلید در ماه مبارک رمضان در شبکه های مختلف به جام جم گفت: ضبط ویژه برنامه های مناسبتی معارفی در قم آغاز شده و در این برنامه ها آیات عظام نوری همدانی، سبحانی و مکارم شیرازی به ترتیب در شبکه های یک، دو و سه حضور پیدا می کنند.

وی افزود: آیت الله نوری همدانی بعد از خبر ساعت 21 شبکه یک و قبل از پخش سریال این شبکه به موضوع تقوا و ولایت اهل بیت (سلام الله علیها) از دیدگاه قرآن متناسب با تقویم روزهای ماه مبارک رمضان می پردازد. آیت الله سبحانی هم در شبکه دو پیش از پخش سریال درباره سوگندهای قرآن کریم صحبت می کند و به نوعی با تبیین این مفاهیم مردم را با بخش هایی از معارف اسلامی آشنا می­ نمایند.

alt

مدیر کل صداوسیمای مرکز قم ادامه داد: آیت الله مکارم شیرازی هم در ادامه مباحث سال قبل با شرح دعای مکارم الاخلاق حضرت امام سجاد (علیه السلام) به بررسی مفاهیم اخلاقی در اجتماع می پردازد. ایشان بعد از اذان مغرب و قبل از سریال شبکه سه با مردم سخن خواهند گفت.

محمدی نیا اشاره کرد: بینندگانی که موفق به تماشای برنامه مراجع نمی شوند، می توانند تکرار این برنامه ها را فردای آن روز در ساعات مختلف از شبکه های یک، دو و سه تماشا کنند. در این برنامه ها مراجع عظام به نیازها و شبهات مردم در مسائل دینی پاسخ می دهند.

وی با تاکید بر این که بیانات مراجع به عنوان حجت شرعی مورد توجه مردم قرار می گیرد، گفت: مراجع به عنوان کسانی که با منابع اصلی دین آشنایی کامل دارند از جایگاه ویژه ای نزد مردم برخوردارند و بهترین افراد برای تبیین مفاهیم و آموزه های دینی هستند.

مدیر کل صداوسیمای مرکز قم با اشاره به مباحث مطرح شده توسط این مراجع در برنامه های تلویزیون عنوان کرد: در گذشته ارتباط عمومی مردم با مراجع تنها با رجوع به رساله ها یا حداکثر استفتاء منحصر می شد و سخنرانی مراجع فقط در حوزه های علمیه و برای طلاب علوم دینی بود، در حالی که در چند سال اخیر و به واسطه چنین ویژه برنامه هایی در رسانه ملی عموم مردم از بیانات دلنشین و عالمانه این بزرگواران بهره می شوند

محمدی نیا با اشاره به مراسم بزرگ ترتیل خوانی قرآن در حرم مطهر حضرت معصومه (سلام الله علیها) گفت: این مراسم بزرگ بعد از نماز ظهر و عصر به همراه سخنرانی حجج اسلام آقایان سعیدی و دکتر رفیعی به صورت زنده پخش می شود. در ابتدای این جلسه، حاضران با معنای عمومی جزء مورد قرائت به مدت ده دقیقه اززبان حجت الاسلام و المسلمین ابوالقاسم آشنا خواهند شد.

وی در پاسخ به این سوال که آیا مراسم ترتیل خوانی برای نوجوانان هم تدارک دیده شده، گفت: با توجه به این که نوجوانان در سن حساسی قرار دارند و تشنه اطلاعات معارفی هستند، بنابراین مراسم ترتیل خوانی ویژه نوجوانان به ابتکار حرم از دو سال قبل در نظر گرفته شده است. که هر روز صبح ساعت 11 از شبکه شما پخش می شود. این مراسم از حرم مطهر حضرت معصومه (سلام الله علیها) پخش می شود. ما در برنامه های تولید شده اقشار مختلف جامعه را در نظر گرفته ایم تا متناسب با علاقه های شان برنامه های معارفی را تماشا کنند. البته قبل از ترتیل قرآن نوجوانان یکی از کارشناسان به شرح اجمالی تفسیر آن جزء به مدت 10 دقیقه خواهند پرداخت.

وی از پخش نمازهای جماعت حرم مطهر حضرت معصومه (سلام الله علیها) خبر داد و عنوان کرد: نماز صبح به امامت آیت ا... هاشمی شاهرودی و نماز ظهر و عصر به امامت حجت الاسلام و المسلمین سعیدی تولیت محترم حرم وامام جمعه شهر قم و نماز مغرب و عشاء به امامت آیت ا... صلواتی به ترتیب از شبکه های یک، قرآن و معارف سیما پخش می شود.

محمدی نیا با اشاره به درس تفسیر قرآن کریم آیت ا...سبحانی گفت: درس تفسیر آیت ا...سبحانی که هر روز در مدرسه حجتیه برگزار می گردد ضبط و سپس از شبکه چهار پخش می شود.

مدیر کل صدا و سیمای مرکز قم ادامه داد: نظر سنجی های سال قبل نشان داده مردم از برنامه مراجع استقبال خوبی می کنند و حتی این برنامه ها مورد بهره برداری کارشناسان درجه یک معارف اسلامی در سطح کشور هم قرار گرفته است. نظرات، پیشنهادها و نیازهای مردم توسط نهادهای پژوهشی سازمان هم به حضرات انتقال داده می شود تا صحبت ها بیشتر مورد استفاده بینندگان قرار بگیرد.

محمدی نیا در پاسخ به این پرسش که برای ضبط این برنامه ها از چه تکنیک هایی بهره گرفته اید، توضیح داد: ضبط این برنامه در منازل مراجع انجام شده و ما از بهترین امکانات فنی در فضای سنتی بهره می بریم.

وی اشاره کرد: ما از مجرب ترین کارگردان ها، تصویربرداران و صدابرداران برای ضبط برنامه ها استفاده کردیم تا تصویر به بهترین شکل ضبط شود. همچنین برای هر برنامه از دو دوربین استفاده می کنیم.

مدیر کل صدا و سیمای مرکز قم عنوان کرد: مراجع در این برنامه ها به شبهات دینی پاسخ صحیح می دهند تا اگر برای کسی پرسشی ایجاد شده، برطرف شود. معاون سیما و دیگر مدیران شبکه های مختلف سیما نیز به تازگی دیداری با مراجع داشتند و درباره مباحث مختلف صحبت کردند.

وی یادآور شد: مباحث تفسیری و سخنرانی های آیت الله جوادی آملی هم طبق سال های قبل از شبکه های مختلف پخش می شود.