سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | دوشنبه، ۵ مهر ۱۴۰۰

مراجع تقلید مهمان رمضانی چهار شبکه تلویزیونی - صفحه محتوایی خبر

 

 

مراجع تقلید مهمان رمضانی چهار شبکه تلویزیونی


حضرات آیات مکارم شیرازی، نوری همدانی، سبحانی و علوی گرگانی در ماه مبارک رمضان مباحث معارفی را با حضور در شبکه‌های یک، دو ، سه و شما مطرح می‌کنند.

در ویژه برنامه‌های معارفی امسال ماه مبارک رمضان آیات عظام مکارم شیرازی، نوری همدانی ، سبحانی و علوی گرگانی با مردم سخن خواهند گفت.

بهرام محمدی نیا مدیرکل صدا و سیمای مرکز قم در گفتگو با جام جم در این باره گفت: ضبط ویژه برنامه‌های مناسبتی معارفی در قم آغاز شده و در این برنامه‌ها آیات عظام نوری همدانی، سبحانی، مکارم شیرازی و علوی گرگانی به ترتیب در شبکه های اول، دوم ، سوم و شما حضور پیدا می‌کنند.

وی بیان کرد: آیت الله مکارم شیرازی در شرح دعای مکارم الاخلاق حضرت امام سجاد (ع) بعد از افطار و قبل از سریال شبکه سوم سیما با مردم سخن خواهد گفت و آیت الله نوری همدانی ساعت 22:15 به موضوع سلوک اجتماعی با بهره مندی از دعای ابوحمزه ثمالی خواهد پرداخت.

alt

همچین آیت الله سبحانی نیز ساعت 21:30 از شبکه دوم سیما ابعاد مختلف اعجاز قرآن و همچنین وحدت امت اسلامی و آیت الله علوی گرگانی در ویژه برنامه های افطار و سحر شبکه شما نیز رفتارهای اجتماعی مردم را مبتنی بر قرآن و سنت تبیین و شرح خواهد کرد.

مدیرکل صداو سیمای قم با تاکید بر این که بیانات مراجع به‌ عنوان حجت شرعی مورد توجه مردم قرار می‌گیرد، اظهار کرد: مراجع بزرگوار به عنوان کسانی که با منابع اصلی دین آشنایی کامل دارند از جایگاه ویژه‌ای نزد مردم برخوردارند و بهتر می‌توانند مفاهیم و آموزه‌های دینی را ارائه کنند.

محمدی‌نیا با اشاره به مباحث مطرح شده توسط این مراجع در برنامه‌های سیما تصریح کرد: در گذشته ارتباط عمومی مردم با مراجع تنها با مراجعه آنها به رساله‌ها یا حداکثر استفتاء منحصر می‌شد و سخنرانی‌های مراجع فقط در حوزه‌های علمیه و برای طلاب علوم دینی بود؛ در‌حالی‌که طی چند سال اخیر به‌ واسطه چنین ویژه برنامه‌هایی در رسانه ملی از بیانات دلنشین و عالمانه این بزرگواران که با استفاده از تجهیزات مدرن و به صورت سه بعدی 3DMAX، در فضای سنتی ، مذهبی تصویر برداری شده است بهره‌‌ می‌بریم.

وی از پخش نمازهای باشکوه جماعت حرم مطهر حضرت معصومه (س) خبر داد و عنوان کرد: نماز صبح به امامت آیت الله حسینی بوشهری از شبکه اول، نماز ظهر به امامت آیت الله مکارم شیرازی و نماز مغرب و عشاء به امامت آیت الله هاشمی شاهرودی به تناوب از شبکه های اول، دوم، قرآن و معارف سیما پخش می شود.

مدیر کل صدا و سیمای قم با اشاره به اینکه درس تفسیر قرآن کریم پس از نماز ظهر و عصر توسط آیت الله مکارم شیرازی از شبکه قرآن سیما پخش خواهد شد، ادامه داد: پخش زنده ترتیل و جمع خوانی کم نظیر قرآن کریم هر روز از ساعت 14:45 الی 15:45 از حرم حضرت معصومه (س) از شبکه سه و الکوثر پخش می‌شود.

وی تصریح کرد: به همت آستانه مطهر حرم حضرت معصومه (س) برای اولین بار مراسم جمع و جزء خوانی قرآن کریم به روش ترتیل هر روز صبح در شبستان امام خمینی (ره) حرم مطهر با محوریت قراء و مخاطبان نوجوان و دانش آموز برگزار می گردد که امیدواریم بتوانیم از یکی از شبکه های سراسری آن را پوشش کامل بدهیم.

محمدی نیا در پایان ضمن تشکر و قدردانی از همکاری مراجع معزز خاطرنشان کرد: مراجع گرانقدر در عین داشتن مدارج والای دینی و علمی، بسیار متواضع، ساده زیست و خوشرو بوده و در مقام بیان نیز مفاهیم دینی را به صورت ساده و قابل فهم طرح می‌کنند.