سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | چهارشنبه، ۱ اردیبهشت ۱۴۰۰

مراحل ساخت ضریح جدید حضرت اباعبدالله در قاب مستند - صفحه محتوایی خبر

 

 

مراحل ساخت ضریح جدید حضرت اباعبدالله در قاب مستند

مستند ضریح  در 7 قسمت 25 دقیقه ای در سیمای مرکز قم تولید شد.

به گزارش روابط عمومی معاونت امور استان ها، این مستند به بررسی تاریخچه بارگاه و ضریح مطهر حضرت سیدالشهدا علیه السلام، چگونگی طراحی و مراحل ساخت ضریح جدید و شوق ارادتمندانی می پردازد که از قومیت ها و ملیت های گوناگون، در نهایت عشق و ارادت به ساحت مقدس اباعبدا... الحسین (ع)  هدایا و کمک های خود را به هر طریق ممکن، جهت ساخت ضریح جدید اهدا کرده اند.

شایان ذکر است، ضریح جدید حرم مطهر حضرت اباعبدالله الحسین علیه السلام که در دهه کرامت و همزمان با سالروز میلاد باسعادت امام علی ابن موسی الرضا (ع) با حضور رئیس دفتر مقام معظم رهبری، ریاست مجلس شورای اسلامی و جمعی از مسئولین کشورو استان رونمایی گردید از نظر طراحی و نحوه ساخت بسیار متفاوت و پیچیده تر ار ضریح قبلی می باشد و با دستان هنرمند اساتید متعهد و ارادتمند اهل بیت (ع) همچون استاد فرشچیان، استاد موحد و دیگر هنرمندان متبحر و نام آشنای کشورمان ساخته شده است.

از نکات حائز اهمیت دیگری که اجرای این پروژه را بسیار خاص کرده، این است که هزینه ساخت ضریح جدید توسط مردم _ از سرتاسر ایران و حتی خارج از کشور _ و در یک کلام محبین و عاشقان امام حسین علیه السلام تامین گردیده است و بنا به پیشنهاد یکی از مراجع عظام قم مقرر گردید که  طلاهای استفاده شده در بدنه ضریح، از طلاهای اهدایی مردم می باشد.

لازم به ذکر است ضریح حرم مطهر اباعبدا... الحسین (ع) برای اولین بار است که توسط شیعیان دوازده امامی طراحی و ساخته می شود و آخرین بار در حدود 70سال پیش توسط بحره های هندی ساخته شد.

عوامل تولید مستند « ضریح »:

تهیه کننده و کارگردان: حمیدرضا عطارد / مدیر تصویربرداری، تدوین و صداگذاری: هادی سمیعی / تصویربرداران: سید احمد حسینی، سید محمود حسینی، صادق رمضانی / سرپرست گروه تحقیق و نویسندگی: حسن میرزایی / دستیار کارگردان: حامد عطارد / مدیر تولید: مجتبی معصوم / دستیار تصویر: محمد سمیعی.

alt

alt