جهش تولید | یک‌شنبه، ۱۷ اسفند ۱۳۹۹

مراحل پایانی ضبط تله فیلم «محله لب آب» - صفحه محتوایی خبر

 

 

مراحل پایانی ضبط تله فیلم «محله لب آب»


تله فیلم «محله لب آب» بستری است برای معرفی آداب، رسوم و فرهنگ مردم شیراز، که مراحل پایانی ضبط خود را طی می‌کند.
به گزارش روابط عمومی صدا و سیمای مرکز فارس، در تله فیلم «محله لب آب» زمان تحویل سال، به‎عنوان شاهینی از یک ترازو و چالش موازنه دو کفه آن به نمایش ‎گذاشته می‎شود که یکی به فرهنگ و آداب و رسوم سنتی ناب شهر شیراز خواهد پرداخت و کفه دیگر آن الگوی معیشتی مدرن امروز شیراز را با زبانی طنز و موشکافانه به نمایش درمی‎آورد.
معاون سیمای فارس با اشاره به رویکرد بومی‌برنامه‌های صداوسیما گفت: معرفی آداب، رسوم و فرهنگ مردم شیراز در دستور کار مدیریت صداوسیمای فارس است و محور تله فیلم «محله لب آب» بستری است برای تحقق این مهم که به لطف خداوند متعال مراحل پایانی ضبط خود را طی می‌کند.
باغبان منش پیشینه فرهنگی شیراز را یادآور شد و گفت: علاوه بر امامزادگان واجب التعظیم مثل حرم های مطهر احمدبن موسی، حسین بن موسی و محمد بن موسی علیهم السلام که رهبر معظم انقلاب شیراز را به عنوان سومین حرم اهل بیت علیهم السلام خواندند زیبایی‌های فرهنگی و طبیعی فراوانی درشیراز چشم نوازی می‌کند.
محله «لب آب» گذرگاه تماشایی مزین به کوچه باغ‎های مصفا بود و به مسافرانی که از جنوب وارد شیراز می‌شدند چنان آرامشی می‎داد که خستگی هر سفر طولانی و مشقت باری را از یاد می‌بردند. تهیه  تله‎فیلم «محله لب آب» به همت سیمای مرکز فارس و به سفارش معاونت امور استان‎ها با هدف پخش از شبکه‌های جمهوری اسلامی ایران تولید می‌شود.

علیرضا باغبانمنش با اشاره به حضور فعال هنرمندان فارسی در سطح ملی گفت: در این کار همه هنرمندانی که جلو دوربین حاضرند فارسی و تعلق خاطر به شیراز دارند و تهیه‎کننده و کارگردان با تجربه این تله فیلم همه تلاش خود را به کار بسته  وتوجه به میل و رضایت مخاطب اولین اولویت کاریشان برای نشان دادن جذابیت های تماشایی شهر شیراز بوده است.
سید اشرف طباطبایی کارگردان خوش ذوق این کار خلاصه داستان تله فیلم «محله لب آب» را چنین شرح می دهد:
شیراز نیز خود را برای پذیرایی از میهمانان نوروزی آماده می‌کند، چهارشنبه است و یک روز قبل از تحویل سال نو، دیگ سمنو مش اکبر و آش گوهر خانم به‎راه است و قرار است جشن عروسی نیز برپا شود، آقا داماد بهروز، نوه مش اکبر و عروس خانم یاسمن نوه گوهرخانم است.
در بحبوحه عقد و عروسی و چهارشنبه سوری و تحویل سال نو؛ اصلان و شمسی تصمیم گرفته‎اند به گنجی که زیر منزل مش اکبر است دست یابند و هم‎زمان فرزاد پسر خاله ناف بریده یاسمن هم که خارج از کشور است، سر می‎رسد، همه برنامه‌ها را برهم می‎ریزد. لحظاتی قبل از تحویل سال، اصلان و شمسی در زیر زمین محبوس ؛ آب محله قطع و داماد گم می‌شود. در نهایت با صدای ساز و تحویل سال نو آب فواره بالا می‌کشد و عروس و داماد و خانواده به جشن و پایکوبی می پردازند.
حضور چشمگیر بازیگران ملی و محلی در «محله لب آب»  با لهجه شیرازی، بر جذابیت بصری و حلاوت محتوایی آن دوچندان افزوده است.
فیلم‎نامه‎نویسان این فیلم  سیداشرف طباطبایی و ایمان افشاریان و تهیه‎کنندگان آن سیداشرف طباطبایی و مرتضی رضایی هستند.
کارگردانی آن را نیز سیداشرف طباطبایی برعهده دارد.
بازیگرانی چون گوهرخیر اندیش، حسن زارعی، محمود پاکنیت، مهدی فقیه،  به همراهی بازیگران پیشکسوت محلی چون قاسم بیطرف، مسعود شریف و سیدابراهیم رکنی هم در این تله‎فیلم ایفای نقش می‌کنند.