سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | دوشنبه، ۲۹ شهریور ۱۴۰۰

مریم خوش اقبال تهیه کننده و کارگردان انیمیشن مرکز همدان - صفحه محتوایی خبر

 

 

مریم خوش اقبال تهیه کننده و کارگردان انیمیشن مرکز همدان

مریم خوش اقبال تهیه کننده و کارگردان انیمیشن مرکز همدان

 

مریم خوش اقبال متولد سال 1358 دارای کارشناسی گرافیک از دانشگاه الزهرا و کارشناسی ارشد پژوهش هنر از دانشگاه آزاد تهران است. از سال 1378 تا سال 1380 به عنوان طراح گرافیک و صفحه آرا در روزنامه های سراسری مشغول به فعالیت بوده و سابقه تدریس در در دانشگاه زینب کبری(س) را در کارنامه دارد. او از سال 1381 در واحد انیمیشن مرکز همدان شروع به کار کرده و در پروژه های مختلف به عنوان طراح بکگراند،کامپوزیت کار و تدوین گر فعالیت داشته است.

 

لطفا قدری از سوابق کاریتان در رسانه ملی بفرمایید؟

بیشترین حوزه فعالیتی من در صدا و سیما مربوط به حوزه انیمیشن است. تهیه کنندگی مجموعه 15 قسمتی تا جوانی، تهیه کنندگی و کارگردانی انیمیشن رویای نور در سال 1388 ، تهیه کنندگی و کارگردانی انیمیشن حریم حرم در سال 1391 ، تهیه کنندگی و کارگردانی مجموعه انیمیشن  13 قسمتی حکمت پنهان در سال های1392 1394 ، تهیه کنندگی و کارگردانی انیمیشن وضو در سال 1396 ، تهیه کنندگی و کارگردانی انیمیشن کوتاه قدم های مهر در سال 1395 ، تهیه کنندگی مجموعه 10 قسمتی انیمیشن عصر وارونگی به سفارش دانشگاه علوم پزشکی همدان، تهیه کنندگی و کارگردانی مجموعه 12 قسمتی انیمیشن آسیبهای اجتماعی( که در حال ساخت می باشد)، تهیه کنندگی و کارگردانی انیمیشن کوتاه تداوم در سال 1397 از جمله فعالیت هایی است که در انیمیشن داشته ام.

 

در جشنواره ها هم رتبه ای کسب کرده اید؟

بله. کسب مقام اول جشنواره پویا نمایی رضوی در سال 1389 برای انیمیشن رویای نور، دیپلم افتخار چهارمین جشنواره پویانمایی رضوی در سال 1391 برای انیمیشن حریم حرم، راهیابی انیمیشن " قدمهای مهر" به بخش نهایی جشنواره فیلم صد ثانیۀ تهران و جشنوارۀ رضوی استان گلستان، کسب مقام اول انیمیشن " وضو" در اجلاس سراسری نماز استان هرمزگان، کسب مقام اول انیمیشن " وضو" در جشنوازه نماز و فضای مجازی استان خراسان، راهیابی انیمیشن "تداوم" به بخش نهایی جشنوارۀ عمار و دریافت جایزۀ ویژۀ هیات داوران جشنوارۀ شهید شهسواری کرمان را در کارنامه دارم و به جشنواره امسال هم امیدوارم.

 

برای جشنواره امسال چه آثاری را فرستادید؟

برای جشنواره امسال انیمشن های "تداوم"، " وضو" ، "قدم های مهر" و سه قسمت از مجموعۀ آسیب های اجتماعی با عنوان "مرشدانه" را فرستاده ام.

 

به نظر شما آیا برگزاری جشنواره در رونق تولید انیمیشن در رسانه تاثیرگذار بوده و اگر نقدی و یا پیشنهادی در این زمینه دارید، بفرمایید.

از نظر من ایجاد چنین فضاهای رقابتی در جشنواره های پویانمایی تاثیر بسیار خوبی در ارتقا سطح کیفی و کمی انیمیشن های ایرانی دارد و باعث می شود سازندگان این عرصه فعالتر و پویاتر گردند.

انتقاد اصلی بنده به برگزاری این جشنواره زمان آن است . اکثر جشنواره های انیمیشن دوسالانه برگزار می شوند تا هنرمندان و سازندگان فرصت کافی برای ساخت آثار جدید داشته باشند زیرا مراحل ساخت یک انیمیشن، مخصوصا مجموعه ، زمان بسیاری می خواهد و اگر این جشنواره دوسالانه برگزار شود، قطعا آثار بهتر و متنوع تری در آن شرکت خواهند داشت.