سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | چهارشنبه، ۳۱ شهریور ۱۴۰۰

مستند «آلفارد» با رجعت پیکر خلبانان آماده نمایش می شود - صفحه محتوایی خبر

 

 

مستند «آلفارد» با رجعت پیکر خلبانان آماده نمایش می شود

مستند «آلفارد» با رجعت پیکر مطهر شهید خالد حیدری به آغوش میهن اسلامی در آبان ماه 1391 و برگزاری مراسم تشیع و به خاک سپاری پایانی با شکوه  پیدا می کند.

به گزارش روابط عمومی صدا و سیمای مرکز مهاباد، به گفته سردار باقرزاده فرمانده کمیته جستجوی مفقودین ستاد کل نیروهای مسلح پیکر 7 تن از خلبانان شهید در منطقه عملیاتی فاو و مجنون به وطن اسلامیمان باز می گردند. این خلبانان در روزهای آغازین جنگ و دفاع مقدس در عملیات هوایی مورد اصابت سلاحهای ضدهوایی قرار گرفته و به شهادت می رسند و در یکی از قبرستانهای شهر کوت عراق به خاک سپرده  می شوند.

 بنا بر اعلام سردار باقر زاده نخستین شهیدان از خلبانان جمهوری اسلامی ایران، شهیدان خالد حیدری از برادران اهل سنت و محمد صالحی از برادران اهل تشیع به اتفاق هم در پرواز مشترک به شهادت رسیدند، به عبارت دیگر شیعه و سنی از روز نخست جنگ در صفی واحد در برابر دشمن بعثی سینه سپر کردند.

  سرلشکرخلبان شهید خالد حیدری و سرلشکر خلبان شهید محمد صالحی از شهدای جاوید الاثر پایگاه سوم شکاری شهید نوژه همدان درساعت 5 بعد از ظهر سی و یکم شهریور ماه سال 1359 در قالب گروه پروازی آلفارد از پایگاه به پرواز در آمده و در عملیاتی پیروزمندانه و غرور آفرین پایگاه هوایی کوت عراق را بمباران نموده و در روز اول جنگ تحمیلی، دشمن بعثی را در بهت و حیرت فرو می برند.

در این عملیات پروازی فانتوم شهید حیدری مورد هدف موشک زمین به هوای پایگاه کوت قرار گرفته و درنهایت سرلشکر خلبان حیدری و همرزمش سرلشکر خلبان محمد صالحی به مقام رفیع شهادت نائل می شوند.

لازم به ذکر است سیمای مرکز مهاباد زندگی، ایثار، رشادت و دلاورمردی شهید خلبان خالد حیدری را در قالب مستند «آلفارد» در 4 قسمت 30 دقیقه ای به تصویر می کشد.

alt

alt