جهش تولید | جمعه، ۱۵ اسفند ۱۳۹۹

مستند "تالم" در جشنواره شانگهای چین - صفحه محتوایی خبر

 

 

مستند "تالم" در جشنواره شانگهای چین

مستند تالم به تهیه کنندگی و کارگردانی اسماعیل رمضانی از تولیدات صدا و سیمای مرکز سمنان به بخش مسابقه جشنواره شانگهای چین که خردادماه سال جاری در حال برگزاری است راه یافت. به گزارش روابط عمومی صدا و سیمای مرکز سمنان این مستند موفق شد به بخش مسابقه راه پیدا کرده و یکی از نامزدهای دریافت جایزه مگنولیای این جشنواره در بخش مستند شود .

تالم سال 1388 در سیمای مرکز سمنان تولید شده و به موضوع یکی از رسوم باران خواهی مردم کویر در استان سمنان می پردازد .

 این رسم در روستای " رضا آباد " منطقه خارتوران بیارجمند شاهرود وجود دارد. در این منطقه هنگام خشکسالی، بچه های 10، 12 ساله روستا با چوب و پارچه، عروسکی را به شکل مترسک ساخته و آنرا در دست گرفته و بصورت گروهی در کوچه ای  روستا حرکت کرده و شعر خاصی را می خوانند.

قابل ذکر است مستند " تالم " در سال 1389 در جشنواره میراث فرهنگی کشور مقام سوم را کسب کرده و در جشنواره رشد هم به بخش مسابقه راه یافته است .

alt

تاری خانه نیایشگاه کهن (رتبه دوم فیلم مستند جشنواره ملی دانشجویی کشور)، مستند غار شیربند (راهیابی به بخش مسابقه جشنواره سینما حقیقت)، مستند " گل غلتان "و کوچندگان خوار "  از دیگر آثار این هنرمند است.

قابل ذکر است مستند تالم پیش از این در جشنواره های بین المللی یاهورینای بوسنی، بار مونته نگرو و مستند الجزیره قطر حضور داشته است .

 اسماعیل رمضانی استارمی متولد 1356 و کارشناس کارگردانی ویدیو از دانشکده سازمان صدا و سیما است .

وی فعالیت رسمی خود را ازسال 1385 در صدا و سیمای مرکز سمنان آغاز کرد.

تصویربرداری مستند تالم بعهده سید کاظم سرور بوده و صدابرداری آن را عباس ایمانیان انجام داده است.

سایر عوامل: مدیر تولید: محمد حسن آجودانی، دستیار تصویر: سید عقیل شجاعی