سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | چهارشنبه، ۲۶ خرداد ۱۴۰۰

مستند گذر از دره ها در آذربایجان غربی - صفحه محتوایی خبر

 

 

مستند گذر از دره ها در آذربایجان غربی

مستند تلویزیونی (گذر از دره ها) عنوان برنامه ای ایست که به تهیه کنندگی و کارگردانی رضا محمدپور در سیمای مرکز آذربایجان غربی تولید و مراحل تصویربرداری آن به پایان رسید .

مستند گذر از دره ها در آذربایجان غربی

این مستند محض به تعداد 5 برنامه 30 دقیقه ای به معرفی پنج کوه مرتفع و اصلی استان با نام های اورین ، شهیدان ، خلیل ، دالامپر و بزسینا می پردازد که همگی این کوه ها در نقاط صفر مرزی استان با کشورهای ترکیه و عراق با موقعیت سوق الجیشی قرار دارند .
کارگردان این مستند با اشاره به کوهستانی بودن آذربایجان غربی و کوه های مهم و ناشناخته در این منطقه از کشورمان با وجود گونه های بسیار کمیاب و نادر گیاهی و جانوری گفت : در حدود 60 درصد استان را ارتفاعات و کوهستان های صعب العبور تشکیل می دهد که در این مستند سعی شده در هر قسمت یکی از این کوه ها که هر یک ارتفاعی بالای سه هزار متر دارند ، معرفی شوند .
در این مستند ضمن معرفی گونه های مختلف گیاهی و جانوری که مختص این منطقه است ، برخی نکات مهم آموزشی در خصوص کوهستان مطرح و آموزش داده می شود . بنا به گفته تهیه کننده قریب به هشت ماه مراحل پیش تولید ، تولید ، هماهنگی و تصویربرداری این مستند طول کشیده که با توجه به شرایط خاص جوی در شرایط بسیار سخت تصویربرداری و برای اولین بار تصویر هوایی از این کوه ها و حیات وحش این منطق تهیه شد ، که بر زیبایی بصری این مستند افزوده است . محمدپور ابراز امیدواری کرد که این مستند که مرحله تدوین را طی می کند در دیماه امسال آماده پخش از سبکه استانی و شبکه های سراسری گردد .