سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | دوشنبه، ۵ مهر ۱۴۰۰

معاون امور استان‌های رسانه ملی:هیأت‌های اندیشه‌ورز با حضور نخبگان و محوریت رسانه ملی در استان‌ها تشکیل شود - صفحه محتوایی خبر

 

 

معاون امور استان‌های رسانه ملی:هیأت‌های اندیشه‌ورز با حضور نخبگان و محوریت رسانه ملی در استان‌ها تشکیل شود

معاون امور استان‌های رسانه ملی:هیأت‌های اندیشه‌ورز با حضور نخبگان و محوریت رسانه ملی در استان‌ها تشکیل شود

 

معاون امور استان‌های صدا و سیما گفت: تشکیل اتاق‌های فکر، هیأت‌های اندیشه‌ورز و شورای نخبگان در استان‌ها از جمله ظرفیت‌هایی است که باید توسط مدیران کل مراکز بکار گرفته شوند.

به گزارش ستاد خبری بیستمین جشنواره تولیدات رادیویی و تلویزیونی مراکز استان‌ها، دکتر علی دارابی در کمیسیون پژوهش این جشنواره ضمن قدردانی از مدیران، کارکنان و کارشناسان مرکز پژوهش و سنجش افکار سازمان صدا و سیما اظهار کرد: به ویژه از جناب آقای طلوعی به دلیل همراهی و همکاری بایسته تقدیر و تشکر می‌کنیم.

وی افزود: نظرسنجی‌های این مرکز در مقاطع مختلف از جمله انتخابات اخیر نتایج ارزنده و ماندگاری به همراه داشت که قابل تقدیر است.

معاون امور استان‌های صدا و سیما با بیان اینکه لازم است آنچه در جشنواره نوزدهم تولیدات مراکز استانی گفته شد مورد بازنگری قرار گیرند گفت: پژوهش، پایه و بنیاد توسعه در هر جامعه‌ای است و تولید برنامه‌های رادیویی و تلویزیونی هم باید بر پایه این اصل اساسی صورت بگیرد.

وی ادامه داد: بازتعریف ساختار و بودجه حوزه پژوهش یکی از خواسته‌های مهم در دوره نوزدهم بود که به آن توجه شده است.

دارابی با بیان اینکه تشکیل گروه‌ها و هیأت‌های اندیشه‌ورز در مراکز و برون‌سپاری و استفاده از ظرفیت‌های پژوهشی استان‌ها از دیگر مواردی بود که در دوره قبلی جشنواره مورد تأکید قرار گرفتند گفت: در این بین آینده‌پژوهی و اهمیت آن در حوزه پژوهش در کنار ارتقا علمی پژوهشگران سازمان و استفاده از نیروهای صاحب‌نظر و خلاق در این حوزه امری ضروری می‌نماید.

معاون امور استان‌های رسانه ملی با اشاره به بایسته‌های مراکز استانی در امر پژوهش عنوان کرد: تحقیق و پژوهش به صورت محلی، بومی و استانی کار اصلی مراکز است و باید برای این مهم، برنامه‌ریزی جدی صورت بگیرد وگرنه شاهد هدر رفتن وقت و هزینه و اتلاف منابع خواهیم بود.

وی افزود: پژوهش‌های کاربردی و برنامه‌ای اولویت کار استان‌هاست و استفاده از روش‌های میدانی در مقوله سنجش افکار و برنامه‌ها ضروری است.

دارابی با بیان اینکه انجام پژوهش‌های راهبردی و کلان، وظیفه استان‌ها نیست ادامه داد: اما در حلقه تکمیلی این پژوهش‌ها، می‌توان روی استان‌ها حساب کرد.

معاون امور استان‌های صدا و سیما گفت: تشکیل اتاق‌های فکر، هیأت‌های اندیشه‌ورز و شورای نخبگان در استان‌ها از جمله ظرفیت‌هایی است که باید توسط مدیران کل مراکز بکار گرفته شوند.

وی تهیه پیوست رسانه‌ای برای برنامه‌های توسعه‌ای هر استان با حضور مراکز صدا و سیما را مورد توجه قرار داد و گفت: پایان‌نامه‌های ارشد و دکتری دانشگاه صدا و سیما می‌توانند در این زمینه مورد استفاده قرار بگیرند و البته اعلام نیاز مراکز برای نگارش پایان‌نامه‌ها هم می‌تواند راهگشا باشد.

دارابی تصریح کرد: سفارش مقاله بر اساس موضوعات احصا شده در استان‌ها هم می‌تواند در همین حوزه مورد توجه قرار بگیرد.

معاون امور استان‌های رسانه ملی آموزش مستمر و صیانت از نیروهایی که در حوزه افکارسنجی همکاری می‌کنند را مورد تاکید قرار داد و گفت: لازم است ارتباط مستمر در طول سال با این افراد برقرار باشد و ارتباط بر اساس همکاری متقابل شکل بگیرد نه اینکه صرفا در ایام انتخابات احساس کنند جدی گرفته شده‌اند و در دیگر روزها، کاری به آنها ندارند.

وی خواستار ارتباط سازمان‌یافته و مستمر با مرکز پژوهش معاونت امور استان‌ها و مرکز تحقیقات شد و گفت: برگزاری همایش‌های علمی – کاربردی در حوزه‌های که نیاز به آنها وجود دارد هم باید در اولویت قرار گیرد.

دارابی به لزوم همکاری‌های منطقه‌ای و حوزه‌ای در مراکز استانی پرداخت و افزود: به عنوان مثال استان‌های آذری زبان یا کرد‌زبان می‌توانند بر اساس مسائل و نیازهای مشترکی که دارند از ظرفیت‌های یکدیگر به بهترین نحو استفاده کنند.

معاون امور استان‌های صدا و سیما تصریح کرد: ثبت و مستندسازی فعالیت‌ها و تاریخ شفاهی از تاریخچه مراکز و تحولات آن طی دوره‌های مختلف در قالب یک کتاب در سال جاری باید در دستور کار قرار بگیرد.

وی ادامه داد: لازم است بسته‌های مطالعاتی برای کارکنان مراکز در حوزه‌های مختلف تهیه و در اختیار آنها قرار داده شود که این امر جزو وظایف بخش‌های پژوهشی است، موضوعات این کتاب‌ها هم می‌تواند مسائل مختلفی همچون سبک زندگی، نسبت دین و رسانه و مباحثی از این قبیل باشد.