سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | دوشنبه، ۵ مهر ۱۴۰۰

معاون امور استان های رسانه ملی تاکید کرد؛ راهیان نور به فرهنگ عمومی تبدیل شود - صفحه محتوایی خبر

 

 

معاون امور استان های رسانه ملی تاکید کرد؛ راهیان نور به فرهنگ عمومی تبدیل شود

 

معاون امور استان‌های سازمان صدا و سیما گفت: لازم است با استفاده از ظرفیت برنامه‌های پر بیننده، راهیان نور را به فرهنگی عمومی در سطح جامعه تبدیل کنیم.

 به گزارش روابط عمومی معاونت امور استان‌های سازمان صدا و سیما، نشست مشترک رییس ستاد مرکزی راهیان نور و معاون امور استان‌های رسانه ملی با حضور مدیران کل استان‌های صدا و سیما برگزار شد.

دکتر علی دارابی در این نشست با اشاره به اهمیت و ضرورت ترویج فرهنگ جهاد و شهادت از طریق توسعه سفرهای راهیان نور اظهار کرد: لازم است شبکه‌های استانی به این موضوع توجه ویژه‌ای داشته باشند و از طریق پرداختن به راهیان نور در قالب برنامه‌های پُر بیننده، آن را به فرهنگی عمومی در سطح جامعه تبدیل کنند.

معاون امور استان‌های سازمان صدا و سیما با بیان اینکه شبکه‌های استانی باید در برنامه‌های مهم خود به جوانان و خانواده بپردازند گفت: همچنین در بحث رادیو به خصوص رادیونما تاکید بر استفاده از تصاویر ویژه و خاص راهیان نور خواهد بود.

وی ادامه داد: خانواده شهدای انقلاب، دفاع مقدس و مدافع حرم در شهرها و روستاهای مختلف کشورمان حضور دارند و بر همین اساس در همه استان‌ها، مستندهایی راجع به آنها ساخته می‌شود.

دارابی با اشاره به برنامه‌ریزی برای ساخت یکصد و سی مستند ویژه معرفی شهدا در همه مراکز استانی عنوان کرد: از این مستندها در هفته دفاع مقدس سال آینده رونمایی خواهد شد.

معاون امور استان‌های رسانه ملی با بیان اینکه بهترین عوامل باید برای تولید مستندهای مربوط به شهدا انتخاب شوند گفت: در حوزه دفاع مقدس و به منظور نگارش، پژوهش، ساخت و نظارت، نهایت سخت‌گیری را داشته باشیم تا بهترین کارها تولید شوند و قابل ارائه در جشنواره‌های جهانی باشند.

وی با تاکید بر اینکه تولیدات رادیویی و تلویزیونی باید برای نسل جوان باورپذیر باشند و زندگی شهدای مدافع حرم را به زیبایی به تصویر بکشانند خاطرنشان کرد: استفاده از تمام ظرفیت‌های راهیان نور و توجه به نحوه استفاده از آن در رسانه و چگونگی پرداخت در برنامه‌ها امری ضروری است.

در ادامه این نشست، سردار سرتیپ بسیجی «بهمن کارگر» رییس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس و رییس ستاد مرکزی راهیان نور در نشست مشترک رییس ستاد مرکزی راهیان نور کشور و معاون امور استان‌های رسانه ملی با تقدیر از عملکرد صدا و سیما در ترویج ارزش‌های دفاع مقدس و راهیان نور اظهار داشت: واقعیت این است که صدا و سیما نقش اساسی در ترویج راهیان نور و انتقال فرهنگ دفاع مقدس تاکنون داشته است و ما هر چیزی که از این مجموعه در ارتباط با دفاع مقدس خواسته‌ایم، به نحو مطلوب انجام داده است.

 

وی با اشاره به اهمیت ترویج فرهنگ دفاع مقدس که یکی از مصادیق بارز آن مسئله راهیان نور است، گفت: مقام معظم رهبری مطلب مهمی را در خصوص دفاع مقدس فرمودند مبنی بر اینکه «ما جنگ را با آن زحمت انجام دادیم، بهره معنوی جنگ را باید مردم ببرند، این هم برای یک سال و دو سال و ۱۰ سال نیست؛ مال یک قرن است؛ یعنی ما همچنان که سرشکستگی قرارداد ترکمنچای را هنوز داریم حس می‌کنیم؛ باید پیروزی این جنگ را ۱۰۰ الی ۲۰۰ سال حس کنیم و این نمی‌شود، مگر با شکافتن ذره ذره سلول‌های این جنگ، این جنگ خیلی فوق‌العاده است، واقعا فوق‌العاده است، هر ذره ذره‌اش را آدم برود بشکافد در آن حرف‌ها و مطالب هست».

 

سردار کارگر تصریح کرد: حضرت امام خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی همچنین در دیدار مسوولان بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس فرمودند: «خداوند ان‌شاءالله شما را موفق بدارد، ان‌شاءالله که کارتان را به نتایج مطلوبش برسانید. کارتان، کار مهمی است، حفظ آثار جنگ و تدوین دقایق و ریزه‌کاری‌های دوران دفاع مقدس یکی از بهترین و با ارزش‌ترین کارهاست که الحمدلله شماها به آن مشغول هستید و ادامه می‌دهید و ان‌شاءالله به نتایج خوبی هم خواهید رسید. خسته از کار نشوید، کار را تمام شده فرض نکنید. آثار و برکات دوران دفاع مقدس باید در ذهن‌های مجموعه جامعه ما و جامعه اسلامی سال‌های متمادی باقی بماند؛ این هم بسته به کارهای شما است».

وی افزود: در سال گذشته 6 میلیون نفر از مناطق عملیاتی دوران دفاع مقدس بازدید کردند که بیش از 70 درصد آن‌ها را جوانان بین 15 تا 30 سال تشکیل می‌دادند که در واقع دوران انقلاب و دفاع مقدس را درک نکردند.

سردار کارگر با بیان اینکه مردم ما همیشه در صحنه‌اند و با ارزش‌هایی والایی چون جهاد و شهادت عجین شده‌اند، گفت: حضور جوانان مدافع حرم در خارج از مرزها برای دفاع از ارزش‌های اسلامی و اعتقادی و همچنین حضور گسترده مردم در تشییع شهدای گمنام و مدافع حرم بیانگر این است که مردم ما همواره در صحنه و پای کار نظام اسلامی هستند.

وی با بیان اینکه رییس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس حضرت اباعبدالله الحسین (ع) است و ما نیز سرباز مقام معظم رهبری هستیم، تصریح کرد: ما معتقدیم که اراده الهی و لطف و عنایت سیدالشهدا (ع) در بنیاد وجود دارد و مسئله راهیان نور و حضور گسترده مردم در سرزمین‌های دوران دفاع مقدس واقعاً با حساب و کتاب دنیوی جور در نمی‌آید. ما به حضرت آقا قول داده‌ایم که ان شاالله تا سال 1404 ظرفیت راهیان نور کشور را به 10 میلیون نفر برسانیم و این کار را حتماً انجام خواهیم داد.