جهش تولید | پنج‌شنبه، ۱۴ اسفند ۱۳۹۹

معاون صدای مرکز فارس: همراه با مردم، همگام با مسوولانیم - صفحه محتوایی خبر

 

 

معاون صدای مرکز فارس: همراه با مردم، همگام با مسوولانیم

  پس از اینکه در طول سال گذشته، زمان پخش برنامه های شبکه های استانی سیما به 20 و 24 ساعت در روز افزایش یافت، نوبت به شبکه های استانی صدای استان ها رسید تا مجری این راهبرد اساسی جهت هویت بخشی به شبکه های استانی باشند. اکنون دیگر رسانه به عنوان یکی از عناصر مقوم و موثر در توسعه، شبانه روز در خدمت مردم و مسوولان استانی است تا نقش مهم خود را کامل ایفا کند. بر این اساس با علیرضا نجابت، معاون صدای مرکز فارس به گفتگو نشستیم تا به عنوان یکی از مرکز پیشرو، در خصوص 24 ساعته شدن تولید و پخش برنامه های رادیو فارس بیشتر بدانیم:

رادیو فارس از چه سالی در استان فارس فعالیت داشته که اکنون توانسته مقدمات پخش 24 ساعته را برای مخاطبانش فراهم کند؟  

 رادیو فارس فعالیت خود را در سال 1329با نصب یک فرستنده یک کیلو واتی در مرکز بیسیم ارتش با پخش روزانه یک ساعت برنامه که بیشتر موسیقی و اخبار را تشکیل می داد آغاز نمود. به تدریج مدت پخش برنامه ها به سه ساعت در روز افزایش یافت. در اواسط دهه 1330 با افتتاح استودیو رادیویی مستقل، برنامه ها به طور مرتب پخش می­ گردید و علاوه بر پخش موسیقی و اخبار برنامه های تولیدی مختلفی از رادیو شیراز پخش می شد.

alt

در اوایل دهه چهل میلادی استودیوهای مجهزتری در ساختمانی دیگر به تولید و پخش برنامه های مختلف می پرداخت. همزمان با افتتاح سایت جدید رادیو تلویزیون فارس در اواخر دهه 40 دور جدیدی از فعالیت های رادیو فارس آغاز گردید. همچنین با طراحی سایت فرستنده پر قدرت رادیویی در اطراف شیراز زمینه پخش فرکانس رادیو فارس به شهرستان های استان و استان های همجوار آغاز شد. تا پیروزی انقلاب اسلامی به صورت متوسط رادیو فارس روزانه 16 ساعت برنامه پخش می کرد و بخشی را نیز به تقویت شبکه سراسری اختصاص می داد. برنامه های اجتماعی، نمایش های رادیویی مطرح، برنامه های شبانه رادیویی از جمله برنامه های پر مخاطب رادیو فارس در سال های قبل از انقلاب به شمار می رفت. پس از پیروزی انقلاب و با افتتاح سایت جدید ساختمان تولید رادیو برنامه ها در چهار استودیوی تولید تهیه می شد و از طریق استودیوی پخش روی آنتن می رفت. در 18 فروردین 1375 شبکه استانی رادیو فارس رسما فعالیت خود را آغاز کرد و از 14 ساعت تولید و پخش روزانه برنامه ها به تدریج این میزان را به 16 ساعت رساند. در اردیبهشت 90 و پس از آغاز به کار رسمی شبکه 24 ساعته سیمای استان فارس با تاکید مدیر کل مرکز مقدمات 24 ساعته شدن رادیو فارس آغاز و به صورت آزمایشی فعالیت 24 ساعته رادیو فارس شروع شد که نهایتا در 21 فروردین ماه 91 با حضور معاون محترم امور استان ها و مقامات استانی فعالیت رسمی رادیو فارس به صورت 24 ساعته آغاز شد.

پیش از 24 ساعته شدن رادیو فارس روزانه چند ساعت برنامه تولید و پخش می کردید؟

تا قبل از 24 ساعته شدن رادیو روزانه 19 ساعت برنامه تولید و پخش می شد .

چه ضرورت هایی باعث شد تا برنامه های شبکه های استانی صدا را 24 ساعته نمائید؟

استان پهناور فارس از دیر باز به عنوان مهد تمدن ایران زمین شناخته شده است. علاوه بر آن وجود مضاجع امامزادگان واجب التکریم از فرزندان امام موسی کاظم علیه السلام در شیراز نقش معنوی مهمی را برای این دیار به وجود آورده است. رهبر فرزانه انقلاب در همین زمینه شیراز را سومین حرم اهل بیت علیهم السلام در ایران اسلامی نام نهاده اند. در کنار آن سابقه غنی فرهنگی و ادبی استان فارس و به ویژه شهر شیراز این دیار را پرآوازه ساخته است. وجود دو قله رفیع ادب پارسی یعنی سعدی و حافظ گواهی بر این مدعاست علاوه بر آن وجود مراکز علمی پژوهشی و درمانی معتبر در استان و شهر شیراز نقش ممتازی را برای استان در سطح کشور رقم زده است. وجود جاذبه های تاریخی و تمدنی فراوان در استان فارس در کنار جاذبه های طبیعی فارس را به عنوان یکی از مهمترین مقاصد گردشگران و توریست ها در آورده است. در کنار همه این موارد پتانسیل های کشاورزی، معدنی و صنعتی استان و نزدیکی به آب های نیلگون خلیج فارس نیز قابل اهمیت می باشد. اگر به همه این دارایی های استان مردم خوش ذوق و با صفا توجه کنیم مجموعه ای از توانمندی ها را ملاحظه می کنیم پس بر این اساس رسانه استانی وظیفه خود دانسته که متناسب با این توانمندی ها و داشته های ارزشمند برنامه ریزی موثری برای معرفی آنها داشته باشد که قدم اول 24 ساعته شدن رادیو و تلویزیون فارس بوده است.

با توجه به افزایش ساعات پخش آیا محتوا و جدول پخش برنامه ها افزایش یافته است؟

همزمان با آغاز فعالیت رسمی رادیو فارس به صورت 24 ساعته از جدول پخش جدید رادیو که در قالب و فرمتی جدید طراحی شده است به صورت آزمایشی رونمایی شد. ریتم مناسب، طراحی هدفمند در قالب های کوتاه با پرهیز از اطناب و زیاده گویی بر بستری از موسیقی را می توان از مهمترین ویژگی های این جدول پخش عنوان کرد. در این ساختار توجه جدی به محتوا در قالبی جذاب از اولویت های اساسی کار در رادیو فارس است. همچنین توجه به نیازهای مخاطب استانی و تاکید بر مقوله آموزش نیز مد نظر بوده است.

افزایش ساعات پخش، رادیو فارس را به لحاظ نیروی انسانی برنامه ساز ماهر در مضیقه قرار نداده است؟

رادیو فارس هم اکنون از جمله مراکزی است که با برخورداری از نیروهای جوان و مستعد توانسته جایگاه برتر را در میان مراکز استانی به خود اختصاص دهد. اگرچه در اواخر دهه هفتاد با بازنشسته شدن جمعی از نیروهای قدیمی به نوعی رادیو فارس دچار خلاء شد اما اکنون به جرات می توان گفت پس از گذشت یک دهه امروز در اوایل دهه نود نیروهای جوانی که از ابتدای دهه هشتاد فعالیت خود را در رادیو فارس آغاز نمودند با قوت و قدرت توانسته اند نه تنها خلاء موجود را پر نمایند بلکه گام های نو آورانه و خلاقانه ای را برداشته اند. بدون شک فعالیت 24 ساعته رادیو و تغییر ساختارجدول پخش با اتکا به همین توانمندی ها به منصه ظهور رسیده است.

با توجه به سابقه رادیو فارس این شبکه چه نیروهایی را پرورش و در سطح ملی معرفی کرده است؟

بافت نیروی انسانی رادیو را اکثرا نیروهای جوان با سوابق نه چندان بلند تشکیل می دهد. اما همین نیروها توانسته اند در طی مدت کوتاهی به ویژه در طی دو سال گذشته توانایی های خود را در حیطه برنامه سازی نشان دهند. گواه این مدعا حضور پر رنگ و توام با موفقیت برنامه سازان جوان رادیو فارس در جشنواره های داخلی و بین المللی بوده است که قطعا در سال های آتی از آنها بیشتر خواهید شنید اگرچه هم اکنون افرادی چون محمد جواد حسن شاهی، حمید رضا پور علی محمد، رضا شامخی، یاسر جمالی، محسن قاسمزادگان، اسماعیل حسین زاده، فاطمه وکیلی، لیلا اسراری، از جمله برنامه سازان برتر رادیو فارس در برنامه های ارزیابی شده و جشنواره های مختلف مانند جشنواره محیط زیست، جشنواره سلامت، جشنواره تاتر فجر، جشنواره پیر غلامان، جشنواره تولیدات مراکز و جشنواره بین المللی رادیو بوده اند. اما همه این هنرمندان تلاش می کنند تا با استفاده از تکنیک های برنامه سازی رضایت مخاطبان شبکه استانی صدای فارس را فراهم کنند.

با توجه به اینکه تا پیش از این مدتی به صورت آزمایشی برنامه ها تولید و پخش می شد استقبال مخاطبان از برنامه ها چگونه بود؟

یکی از موفقیت های رادیو در طی یکسال گذشته و به ویژه پس از 24 ساعته شدن ارتقا 5 درصدی حجم مخاطبین رادیو فارس بوده است که حاکی از استقبال مخاطبان از برنامه های رادیو بوده است

در این شرایط رویکرد کلی برنامه ها اطلاع رسانی، سرگرمی تفریحی است یا آموزش؟

در واقع تلاش شده است مجموعه ای از نیازهای مخاطبان مبتنی بر چهار محور دین، اخلاق، امید و آگاهی در قالب های مختلف در اختیار مخاطبان قرار بگیرد. بدون شک رویکرد اصلی، ارائه برنامه های مفرح، شاد و سرگرم کننده برخوردار از پیام مشخص و مهندسی شده می باشد.

در حال حاضر درصد پوشش برنامه های این شبکه چند درصد است؟

در حال حاضر با همت همکاران محترم فنی در فرستنده های رادیویی و تلویزیونی برنامه های رادیو فارس در 90 در صد از استان قابل دریافت است.

مخاطبان ملی و بین المللی برنامه های رادیو فارس آیا امکان شنیدین برنامه ها را علاوه بر رادیو خواهند داشت؟

هم اکنون علاوه بر پخش صدای فارس از طریق امواج ماهواره از طریق سایت صدا و سیمای مرکز فارس در اینترنت نیز برنامه ها قابل دریافت و شنیدن می باشد.

برای 24 ساعته شدن با چه مشکلاتی روبرو بودید و تا کنون تا چه اندازه توانسته اید آنها را مرتفع کنید؟

یکی از مهمترین مشکلات ما در این زمینه مشکلات فنی و کمبود تجهیزات فنی است که البته از سوی همکاران حوزه فنی تلاش های فراوانی شده تا این مشکلات را به حداقل ممکن کاهش داد. همچنین کمبود بودجه و اعتبار تخصیصی از سازمان در این زمینه می تواند فعالیت ما را با چالش مواجه کند که خوشبختانه با تلاش مدیر کل محترم مرکز و با جذب منابع استانی توانسته ایم تا حدود قابل ملاحظه ای این مشکل را مرتفع کنیم. علاوه بر آن ایجاد آمادگی لازم در همکاران با ارائه دوره های آموزشی مستمر باید مد نظر باشد که در حال پیگیری برگزاری دوره های آموزشی می باشیم اگر چه تا کنون در طی یکسال گذشته پنج دوره آموزشی ویژه برنامه سازان داشته ایم که البته ادامه خواهد داشت.

آیا تجربیاتتان را در اختیار شبکه های دیگر استانی قرار خواهید داد؟ به چه شکلی؟

برنامه ریزی ما با نظارت و اطلاع و هماهنگی حوزه صدای استان ها انجام شده است ضمن اینکه توفیق اجرای برنامه های جدید می تواند به صورت الگو به سایر مراکز نیز پیشنهاد گردد. در واقع اداره کل صدای استان ها همکاری و پشتیبانی بسیار مطلوبی را از ایده و طرح جدید رادیو فارس به عمل آورده است و به نوعی ناظر برنامه های ما آنها می باشند بدیهی است این تجربه در صورت توفیق در اختیار سایر مراکز قرار خواهد گرفت. علاوه بر آن مشتاقانه حاضریم تجربیات خود را به هر شکل ممکن در اختیار سایر همکارانمان قرار دهیم.

نهادهای دولتی و غیر دولتی استان فارس تا چه اندازه از این اتفاق حمایت کرده اند؟

خوشبختانه ارتباط و تعامل خوب و مناسبی در استان میان رسانه و دستگاه ها و مجموعه های مختلف متولی در استان برقرار شده است. در جریان افتتاح 24 ساعته شدن رادیو علاوه بر استاندار محترم فارس سایر مقامات استانی نیز حضوری پررنگ و امیدوار کننده داشتند که باعث دلگرمی ما بود علاوه بر آن هم اکنون رادیو مشارکت خوبی با مجموعه های مختلف نظیر شهرداری، نیروی انتظامی، دانشگاه علوم پزشکی، اوقاف و سایر مجموعه ها در امر برنامه سازی دارد.

گفتگو از: فرشید شکیبا