جهش تولید | جمعه، ۱۵ اسفند ۱۳۹۹

معرفی بادی که با زندگی مردم عجین شده است - صفحه محتوایی خبر

 

 

معرفی بادی که با زندگی مردم عجین شده است

مستند بند باد به تهیه کنندگی مهدی نجارپیشه و کارگردانی مهدی رخشانی به مدت 40 دقیقه در صدا و سیمای مرکز سیستان و بلوچستان تهیه و تولید می شود.

نجارپیشه در گفتگو با خبرنگار ما گفت: سرزمین کهن سیستان و بلوچستان از جمله مناطقی محسوب می شود که دارای شرایط خاص اقلیمی و جغرافیایی است شرایطی که در افکار عامه مردم بسیار ناشناخته است، یکی از شریط خاص وجود بادهای  120  روزه این منطقه است .  

وی افزود: به همین دلیل فیلم مستند باد با عنوان (بند باد ) یا با اسم محلی (جملگ )،  تلاشی دارد جهت معرفی این باد و آثار مثبت و منفی آن در زندگی مردمان این منطقه، و همچنین معرفی بادهای مختلفی که با  اسامی مختلفی در استان سیستان و بلوچستان وجود دارد .

وی بیان داشت: هدف اصلی این مستند بررسی نقش بادهای مختلف برشیوه زندگی، پوشش مردم، نوع معماری و شیوه های استفاده بهینه ازآن، در ابعاد مختلف، می باشد.

وی با بیان اینکه زمان پیش تولید و تصویربرداری آن 7ماه طول کشیده است گفت: زمان وزش بادها از پایان اردیبهشت شروع و تا مهرماه ادامه دارد و تصویربرداری نیز در همین مدت انجام شده است.

نجارپیشه ادامه داد: در حال حاضر مراحل تدوین، صداگذاری و موسیقی این مستند در حال انجام است که پیش بینی می شود تا پایان آذرماه مستند بندباد آماده پخش شود.

وی با بیان اینکه مستند بند باد مستند محض است تصریح کرد: جهت جذابیت سعی شده با ایجاد ریتم و ضرباهنگ مناسب در قالب ساختار خوب و با استفاده از تصاویر مناسب و حضور لحظه ای یک راوی در فضاهای مختلف فیلمی قابل توجه ارائه شود.

عوامل :

تصویربرداران: مهدی نجارپیشه – رحیم  رضائی زاده / تدوین : وحید کاظمی / محقق:  دکتر کامبیز مشتاق گوهری/ نویسنده: قاسم  سیاسر/ گوینده: رضا  بیگی                                                  

alt

alt