جهش تولید | یک‌شنبه، ۱۷ اسفند ۱۳۹۹

معرفی رسم بختیاری " اوزی" از شبکه شما - صفحه محتوایی خبر

 

 

معرفی رسم بختیاری " اوزی" از شبکه شما

مستند اوزی به تهيه كنندگی و كارگردانی حسن جوانبخت در صدا و سیمای مرکز چهار محال و بختیاری تهیه و تولید شده که امشب 14 مهرماه ساعت 20:30 از شبکه شما پخش می شود.

به گزارش روابط عمومی معاونت امور استان ها اين مستند به انعكاس سنتي اجتماعي و آئيني فرهنگي كه همان نمايش روحيه همبستگي و ياري رساندن به يكديگر است، مي پردازد.

اوزي رسمي ديرينه بين بختياري ها است و هرگاه جوانی قصد ازدواج دارد، اقوام و آشنایان برای تأمین بخشی از هزینهٔ مراسم ازدواج، به او کمک می‌کنند این نوع كمك و همياري "اوزی" ناميده مي شود.

موضوع داستان اين مستند نيز در مورد جوان عشايري به نام مراد است كه قرار شده قبل از كوچ،  مراسم ازدواجش را برگزار كند ولي توانايي برپايي عروسي را ندارد، اما با كمك بزرگ طايفه و همياري افراد ايل، جشن ازدواج او برگزار مي شود.

استفاده از نمادهاي بومي، لوكيشن هاي محلي و به تصوير كشيدن مراسم سنتي بختياري ها از مهمترين ويژگي هاي اين مستند به شمار می آید.

عوامل: صدابردار: محمد ناصري رضايي / تصويربردار: كاوه اقدام دوست / تدوينگر: سجاد ميرزائيان / مدير توليد: مجتبي خادمي / دستيار كارگردان و برنامه ريز: اميد مسرتي.

 

alt