سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | دوشنبه، ۲۳ فروردین ۱۴۰۰

معرفی شیوه های قدیمی تولید روغن در شبکه شما - صفحه محتوایی خبر

 

 

معرفی شیوه های قدیمی تولید روغن در شبکه شما

مجموعه مستند عصارخانه ها در سه قسمت 30 دقیقه ای به کارگردانی سید حسن حسینی و تهیه کنندگی مجیدعکاف زاده در صدا و سیمای مرکز اصفهان تهیه و تولید شده و از فردا 14 اسفندماه  ساعت 23 و 45 هر هفته یک شنبه ها پخش می شود.

عکاف زاده در گفتگو با خبرنگار ما در خصوص این مستند گفت: در سرزمین پهناور و متمدن ایران زمین آثار بی شمار فرهنگی هنری و معماری به چشم می خورد که هر یک از آنها نشانگر عمق و ریشه این دیار و پیشتازی آن در زمینه های گوناگون  در قرون و اعصار گذشته بوده  است. در این میان آثارمعماری  فراوانی همچون مساجد ، کاخ ها ، بازارها ، کاروانسراها ، قلعه ها و.... وجود دارند که مورد توجه و بررسی  قرار می گیرند اما آثاری نیز هستند که دیگر حتی نام آنها هم برای کمتر کسی آشناست . وی افزود: عصارخانه ها در قرون گذشته و قبل از کشف نفت و اختراع برق وظیفه عمده ای در تامین روغن چراغ برای مصارف روشنایی و همچنین موارد درمانی وخوراکی و رنگ سازی و صابون پزی داشته اند.

alt 

وی بیان داشت: عصارخانه ها یا کارخانه های روغن کشی که به منظور جداسازی روغن از دانه های گیاهی به وسیله آسیاب کردن وتحت فشار قرار دادن در زیر تیرهای بزرگ به صورت اهرم به وجود آمده بودند با مهندسی و معماری بسیار پیچیده و حساب شده ای ساخته می شدند که اوج توسعه وتکمیل آن در دوره صفویه  بوده است .

عکاف زاده تصریح کرد: این مجموعه درجهت بررسی نحوه عملکرد و شیوه کار روغن کشی ، معماری و همچنین معرفی کاربرد و انواع محصولات تولیدی عصارخانه ها می باشد. وی اظهار داشت: این مجموعه با استفاده از بازیگران درحال و هوای قدیمی و به صورت مستند بازسازی شده و با بهره گیری از جلوه های سه بعدی رایانه ای جذابیت های خاصی به آن داده شده است.

وی ادامه داد: بازآفرینی بخش های فنی این مجموعه در شهرهای اصفهان ، کاشان، نجف آباد ، آران وبیدگل ، خمینی شهر، شهرضا و... که دارای عصارخانه بوده اند صورت گرفته است. وی با اشاره باه اینکه این مجموعه به مدت دو ماه تحقیق و پژوهش را پشت سر گذاشته است گفت:  تصویربرداری ، تدوین، صداگذاری و موسیقی نیز در مدت چهار ماه انجام شده است و به زودی از یکی از شبکه های سراسری سیما پخش خواهد شد.

برخی از عوامل تولید این مستند عبارتند از :

محقق نویسنده: سید حسن حسینی / نوروتصویر:حفیظ الله قاسمی / جلوه های سه بعدی رایانه ای: سهیل یعقوبی  / موسیقی: مسیح خسروی / تدوین وصداگذاری: سید حسن حسینی / دستیارکارگردان: محسن هاشمی  / مدیرتولید: محمد ربانی.

alt

alt