سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | جمعه، ۲ مهر ۱۴۰۰

مهاباد مفاخر موسیقی کردی را شناسایی کرد - صفحه محتوایی خبر

 

 

مهاباد مفاخر موسیقی کردی را شناسایی کرد

شناسایی و معرفی مفاخر و هنرمندان عرصه موسیقی منطقه مهاباد در واحد آموزش و پژوهش صدا و سیمای مرکز مهاباد به همت حسن رشیدی نبی کندی در قالب پژوهش انجام می شود.

موسيقي کردي يکي از اصيل ترين موسيقي هاي ايراني است که با گذشت قرن ها، ويژگي هاي خود را در فولکلور عامه کرد زبان هاي ايراني حفظ کرده است. کردها نیز مانند مردم هر منطقه ای به فرهنگ، زبان، ادبيات و مخصوصا به موسيقي محلی خود و مشاهیر منطقه بسيار علاقه مند هستند که انجام این پژوهش و معرفی و شناسایی مشاهیر و مفاخر محبوب حوزه موسیقی شهرستان مهاباد و بهره گیری از آثار آنها در رسانه محلی مهاباد موجب جذب حداکثری مخاطب در رقابت با شبکه های ماهواره ای کرد زبان می گردد.

اجرای این پژوهش در این برهه از زمان به این دلیل ضرورت دارد که امروزه، شبکه های ماهواره ای کرد زبان سعی می کنند با مطرح کردن مشاهیر موسیقی منطقه، آنان را جدا و حتی در مقابل نظام جمهوری اسلامی قرار دهند بنابراین شناسایی مشاهیر موسیقی مهاباد، بهره گیری از آثار ایشان، تولید مستندهایی از بیوگرافی آنها و غیره ...باعث می شود که هرگونه سوء استفاده از آنها از سوی رسانه های رقیب گرفته شود.

alt

معرفی مفاخر عرصه موسیقی شهرستان مهاباد ( اعم از هنرمندانی که در گذشته اند یا در قید حیات هستند) و معرفی انواع آوازها وسازها به همراه اساتید مربوطه و برجسته آنها محورهای این پژوهش می باشد.