رونق تولید ملی | پنج‌شنبه، ۵ اردیبهشت ۱۳۹۸

مهدی آذری تهیه کننده برگزیده بهترین نمایش رادیویی در پنجاه و پنجمین جشنواره ABU PRIZE - صفحه محتوايي مصاحبه

 

 

مصاحبه

مهدی آذری تهیه کننده برگزیده بهترین نمایش رادیویی در پنجاه و پنجمین جشنواره ABU PRIZE

مهدی آذری تهیه کننده برگزیده بهترین نمایش رادیویی در پنجاه و پنجمین جشنواره ABU PRIZE

 

مهدی آذری، تهیه کننده، نویسنده و بازیگر برنامه های رادیویی گیلان است . وی متولد 1357 و کارشناس ارشد تولید از دانشکده صدا و سیما می باشد. از سال 1374 با عنوان تهیه کننده فعالیت خود را در صدا و سیمای مرکز گیلان آغاز نمود و تاکنون در بیش از 90 جشنواره داخلی،بین المللی و جهانی شرکت نموده و موفق به کسب عنوان شد. جشنواره ABU PRIZE  ،کاسپین ،جشنواره NFS،جشنواره فرانسوی FRANCE DRAMA، ساپور در ژاپن و.. از جمله این موفقیت های ایشان می باشد.

نمایش «مسخ »  به تهیه کنندگی ،کاردانی و نویسندگی این هنرمند گیلانی در پنجاه و پنجمین دوره این جشنواره تندیس بهترین نمایش رادیویی را به خود اختصاص داد. علل موفقیت وی را از زبان خود جویا شدیم.

 

1-آقای آذری اثر شما برای نخستین بار پرچم ایران را درجشنواره ABU  بالا برد و در سه دوره متوالی آثار شما  در این جشنواره خوش درخشید ،به نظر شما علل موفقیت شما چه بوده است؟

باید باورکرد که در عرصه رسانه ، شتاب فراوانی برای تغییر با هدف جذب مخاطب وجود دارد. در بیشتر نقاط دنیا هماهنگی و همکاری وسیعی بین دانشگاه ها و رسانه ها به وجود آمده که حاصل آن صفحات بسیار زیاد تحقیق پیرامون فرم و محتواست. یکی از دلایل توفیق نمایش هایی که تولید کردم، مراجعه به منابع دست اول رسانه ای و تلاش برای ایجاد هماهنگی آن با فرهنگ کشورمان است که از این رهگذر ،حتی قالب ها و ژانرهای تازه ای متولد شده که حتی برای پایه گذاران قالب ها نیز تازه و خلاق و به نظر می رسد . بی هیچ شکی ، تحصیلات اینجانب در مقطع کارشناسی ارشد در دانشکده صدا و سیما نیز در دسترسی به منابع و نگاه تازه اساتید در این موفقیت ها بسیار موثر بوده اند.

 

2-چه عواملی در توفیق یک اثر در جشنواره های بین المللی تاثیر گذار است و دیدگاه داوران درچنین جشنواره هایی چگونه است؟

در جشنواره های بین المللی نگاهی جهانی وجود دارد و داوران برای یافتن خلاقیت های نو تلاش می کنند، به عبارت دیگر در جشنواره های جهانی تلاش بر آن است که به قالب های تازه ارج گذاشته شود تا چراغ راهی باشند برای توسعه بیشتر با هدف عرضه محتوا به شیوه های خلاق ،خوشبختانه در جشنواره بین المللی ABU نگاه سیاسی به چشم نمی خورد و این جشنواره که معتبر ترین جشنواره جهانی در حوزه رادیو است را باید جشنواره ای هنری قلمداد نمود .

 

3-متن نمایشنامه چقدر در موفقیت نمایش های شما در این جشنواره موثر بوده است؟

متن ،گام آغازین اجراست. شاید مهمترین گام برای موفقیت یک اثر ، داشتن متنی مناسب و جذاب باشد . برای نگارش متن نمایش مسخ بیش از 400 ساعت کار انجام گرفته. بارها و بارها تنظیم مجدد صورت گرفته و حتی گاهی برای جا گیری مناسب متن در قالب تازه ،مجبور به خلق داستان هایی نو شده ایم . بی هیچ تعارفی در کشور ما ، مشکل اساسی تولیدات ، عدم وجود متن مناسب است که امیدوارم با نگاهی دانشگاهی و علمی به این موضوع ، بتوانیم شاهد خلق آثاری بدیع باشیم.

 

4- ایده جدیدی برای جشنواره های بعدی دارید ؟

ایده های فراوانی وجود دارد که آنها را در اندازه چند خط به نگارش در آورده ام. این چند خط اینک به چند صد صفحه می رسد. امید.ارم بتوانم این ایده ها را سرو سامان دهم.