سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | دوشنبه، ۲۹ شهریور ۱۴۰۰

موفقیت تولیدات شبکه استانی کرد در جشنواره های مختلف - صفحه محتوایی خبر

 

 

موفقیت تولیدات شبکه استانی کرد در جشنواره های مختلف

 زمستان آخر به کارگردانی سالم صلواتی از تولیدات سیمای استانی شبکه کرد در چندین جشنواره داخلی و خارجی جوایز ارزنده ای را کسب کرده است.

به گزارش روابط عمومی صدا و سیمای مرکز کردستان: زمستان آخر به کارگردانی سالم صلواتی در دومین جشنواره بین‌المللی فیلم «دهوک» نیز که از 9 تا 16 اکتبر در عراق برگزار شد موفق به کسب افتخار شد در این جشنواره جايزه بهترين کارگردانى فيلم بلند به سالم صلواتى براى فيلم زمستان آخر و یکی از جوایز بهترین بازیگر زن به آسيه مرادى زر بخاطر بازى در فيلم بلند زمستان آخر اهدا شد.

همچنین جایزه ویژه هیئت داوران پنجمین جشنواره بین المللی فیلم بغداد به فیلم سینمایی زمستان آخر رسید. در این بخش، هیات داوران جایزه ویژه خود را مشترکاً به فیلم‌های سینمایی «زمستان آخر» به کارگردانی سالم صلواتی از ایران و «DEATH TRIANGLE» از کردستان عراق اهدا کرد.این جشنواره در روزهای 6 الی 10 اکتبر 2013 در شهر بغداد برگزار گردید.

لازم به ذکر است که، فیلم سینمایی «زمستان آخر» در آخرین حضور بین‌المللی‌اش به چهل و چهارمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم «گوآ» هندو نیز راه یافته است. این جشنواره از 28 مهر تا هشتم آبان‌ماه (20 تا30 نوامبر) در شهر دهلی هند برگزار می‌شود.

alt

«زمستان آخر» همچنین به بخش مسابقه دهمین جشنواره «زردآلوی طلایی» ارمنستان راه‌ یافته بود، توانست جایزه بهترین فیلم بخش «فیپرشی» را دریافت کند. این جشنواره نیز 16 تا 23 تیرماه 1392 در ارمنستان برگزار شد.

«زمستان آخر» پیش از این، به جشنواره‌های کارلووی واری، شانگ های چین، پتالومای آمریکا و دهوک کردستان عراق راه یافته بود.

بنابر این گزارش فیلم داستانی زمستان آخر به مدت90 دقیقه در روستاهای پوشیده از برف اطرف سد گاوشان سنندج تصویربرداری شده است. این فیلم روایتگر چشم انتظاری باجی و کدخدا در روستای متروکی است که از ده سال پیش ریبوار پسرشان را ندیده­اند. و چون در مسیر روستا سد سازی انجام می دهند روستا خالی ازسکنه شده است و به جز خانواده کدخدا تنها خانواده­ای دیگر در روستا مانده­اند و بقیه اهالی به روستای دیگری کوچ کرده اند. قبل از ناپدید شدن پسرشان، باجی و کدخدا در روستای همسایه دختری را برای پسرشان نامزد کرده اند پدر ژاله که دخترش برای پسر کدخدا نامزد شده است از کدخدا می­خواهد به ازدواج دخترش با یکی از پسران روستا رضایت دهد اما کدخدا ناراحت می­شود داماد تازه در نهایت او را راضی به این وصلت می­کند کدخدا به هنگام برگشت به روستای خودش می­بیند که برف همه جا را پوشانیده است و روز بعد به روستای خودش می رود . باجی به استقبال کدخدا می­آید و با هیجان از برگشت ریبوار پسرش حرف می­زند، کدخدا متعجب وارد خانه می­شود و رختخواب خالی را می­بیند که پارچه گلدوزی شده روی آن قرار دارد در حالیکه بر آن آخرین نقش باجی که تصویر سربازیست دیده می­شود. در نهایت جای پاهایی دیده می شود که ازدرب خانه آنها به داخل آب سد رفته است.                                                                                               

عوامل دست اندرکار:

فیلمنامه، تهیه کننده و کارگردان: سالم صلواتی / تصویربردار: صلاح کریمی / صدابردار: هادی ساعد محکم / مدیرتولید و صحنه: سرکوت محمدی / دستیار کارگردان: اسرین محمودی / برنامه ریز و بازیگردان: مسعود یوسفی / مجری طرح: سینا حسین پناهی / تدوین: سالم صلواتی و مسعود یوسفی /ب ازیگران: جعفر شیخ احمدی، آسیه مرادی زر، چنور ناصری، بیان مفاخری، امید زندی، مسعود یوسفی، مظفر رحیمی، سرکوت محمدی، جمیل نصیری، سیروان زمانی.