جهش تولید | شنبه، ۳ آبان ۱۳۹۹

میانبر؛ شوخی با آپارتمان‌نشینی! - صفحه محتوایی خبر

 

 

میانبر؛ شوخی با آپارتمان‌نشینی!

میانبر؛ شوخی با آپارتمان‌نشینی!

 

مجموعه تلویزیونی «میانبر» یکی از سریال‌های مناسبتی سیما در نوروز 99 است. هر چند که پخش این سریال از حدود یک ماه قبل از آغاز تعطیلات نوروزی آغاز شد اما به خاطر فضای طنزآمیزی که در این مجموعه جاری است، پخش آن در ایام عید و روزهای پس از آن نیز ادامه یافت.

به گزارش روابط عمومی معاونت امور استان ها،«میانبر» به کارگردانی یزدان فتوحی، که هر شب از شبکه پنج سیما روی آنتن می‌رود، یک کمدی اجتماعی است که سعی دارد زندگی طبقه متوسط شهری و فرهنگ آپارتمان‌نشینی را نقد کند و به طور غیرمستقیم، آموزه هایی را در زمینه سبک زندگی به مخاطب منتقل نماید. تجربه نشان داده که هر نوع نقد، آسیب‌شناسی و انتقال پیام در قالب کمدی یا با زبان طنز، موثرتر است و مخاطب عام، مفاهیم را بهتر می‌پذیرد. در سریال «میانبر» نیز با حضور گروهی از بازیگران طنز، موضوعات انتقادی و آموزشی درباره فرهنگ سکونت در برج و ساختمان‌هایی با ساکنین متعدد مطرح می‌شود.

مسئله همزیستی خانواده های ایرانی در آپارتمان و مجتمع‌های مسکونی، موضوعی است که به ویژه در دهه 80 در تلویزیون باب شده بود. در آن دهه سریال‌هایی چون «همسایه‌ها»، «زیر آسمان شهر»، «شبی از شب‌ها» و ... توانستند نشان دهند که زندگی خانواده‌های اصیل و سنتی می‌تواند به همان زیبایی و صفا و صمیمت گذشته در محیط مدرنی چون آپارتمان نیز ادامه پیدا کند. اما شبکه پنج سیما طی سال‌های اخیر بیشتر به مقتضیات و آسیب‌های قشر متوسط تهرانی در برج‌ها و ساختمان‌هایی با واحدهای بیشتر رو آورده است. دو سال قبل و در نوروز سال 97 مجموعه «هیأت مدیره» با همین محور محتوایی از این شبکه پخش شد و امسال نیز مجموعه «میانبر» در حال نمایش است. با این تفاوت که «میانبر» با نگاهی طنزآمیز به چالش‌های زندگی آپارتمان‌نشینی در جامعه امروز ایران می‌پردازد و از این نظر، تازگی دارد و یک تجربه جدید محسوب می شود.
همه ماجراهای سریال «میانبر» در یک مجتمع مسکونی و بین ساکنان آن اتفاق می‌افتد. هر چند قسمت از این مجموعه تلویزیونی، یک داستان مستقل را در برمی‌گیرد که با مسئله‌ای درباره آپارتمان‌نشینی گره خورده است. البته موضوعات سریال «میانبر» با مسائل روز نیز در ارتباط است. به طور مثال، قسمت های ابتدایی این سریال با زمان برگزاری انتخابات مجلس شورای اسلامی همزمان شده بود و بنابراین، موضوع اصلی آن قسمت‌ها نیز حول انتخاب مدیر ساختمان می‌گذشت. قسمت‌های اخیر نیز با مسئله شیوع ویروس کرونا و رعایت بهداشت و تقسیم لوازم بهداشتی بین شهروندان مرتبط است. حتی موضوع آموزش در قرنطینه خانگی و از طریق تلویزیون و اینترنت برای دانش آموزان نیز سوژه این سریال شده است.
داستان «میانبر» شخصیت‌محور است، به این معنی که هر بار، مشکل یا مسئله‌ای گریبان یکی از کاراکترهای اصلی سریال را که از ساکنان آپارتمان است می‌گیرد و زندگی سایر ساکنین مجتع را نیز تحت تأثیر قرار می‌دهد. درواقع، سریال «میانبر» نشان می‌دهد که حتی در شرایط زندگی مدرن و آپارتمان‌نشینی که فردیت‌گرایی شدت می‌گیرد و بعضا حتی همسایگان یک آپارتمان نیز یکدیگر را نمی‌شناسند، اما سرنوشت و آرامششان در زندگی به یکدیگر مرتبط است.
همه قصه‌های سریال «میانبر» اتفاقاتی است که در زندگی روزمره ما و در محل زندگی‌مان در طول سال تکرار می‌شود. از تشکیل هیأت مدیره یا مدیر ساختمان و گرفتن و پرداخت شارژ ماهیانه تا تشکیل گروه همسایگان در فضای مجازی و رعایت نظافت و احترام به حقوق و حریم شخصی و ...
مجموعه طنز «میانبر» تولید جدید سیمای مرکز استان البرز است که به سفارش مرکز سیمای استان‌ها و با مشارکت شبکه پنج سیما تولید شده است. این سریال هر شب ساعت 23 روی آنتن شبکه پنج می‌رود و در ساعات 4، و 19 نیز بازپخش می‌شود.
بازیگرانی که در این سریال به ایفای نقش می‌پردازند عبارتند از: غلامرضا نیکخواه، کمند امیرسلیمانی، سیاوش چراغی پور، محمود جعفری، آرش نوذری، شهین تسلیمی، حمید نیک نبرد، اشکان اشتیاق، سالار کریمخوانی، فاطمه مرتاضی، حنانه احدی، ترگل جعفری، شاهکار صالحیان. همچنین حسینی بای، گزارشگر اخبار تلویزیون نیز در چند قسمت از این سریال، در نقش واقعی خودش حضور دارد. تیتراژ پایانی سریال «میانبر» نیز با صدای مجید اخشابی تولید شده است.