سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | شنبه، ۲۹ خرداد ۱۴۰۰

نظر هنرمندان سینما و تلویزیون درباره تولیدات مراکز استانی رسانه ملی - صفحه محتوایی خبر

 

 

نظر هنرمندان سینما و تلویزیون درباره تولیدات مراکز استانی رسانه ملی

نظر هنرمندان سینما و تلویزیون درباره تولیدات مراکز استانی رسانه ملی

 

برنامه تلویزیونی «هدهد 22» با حضور سه تن از هنرمندان عرصه‌های گوناگون سینما و تلویزیون، از شبکه «شما» پخش شد.

 به گزارش روابط عمومی شبکه «شما»، ششمین قسمت برنامه «هدهد 22» دوشنبه شب 21 مردادماه با حضور داوود نماینده دوبلور و مدیر دوبلاژ کشورمان روی آنتن رفت.

وی با اشاره به ویژگی‌های گویندگی و هنر دوبله اظهار کرد: یک گوینده خوب کسی است که اشراف کاملی به تاریخ و اجتماع کشورش داشته باشد، بداند که وقتی جلوی دوربین یا میکروفون قرار می‌گیرد، بداند که آن دوربین در حقیقت مخاطب اوست و ارزش زیادی دارد.

نماینده با بیان اینکه ادبیات فارسی و فولکور ایرانی بسیار غنی است گفت: تاریخ ایران زمین هم عظمت بسیاری دارد، مردمانی در اقوام و فرهنگ‌های گوناگون در آن زندگی می‌کنند و علاوه بر این، سرزمین چهارفصل و چهار اقلیم است که مردمان هر نقطه از آن، ادبیات و فرهنگ خاص خود را دارند بنابراین گویندگان رادیو و تلویزیون هم باید ادبیات جامعی را بکار بندند.

وی ادامه داد: مجریان و گویندگان می‌توانند با ادبیات محاوره‌ای هم صحبت کنند ولی در عین حال باید شأن بیننده و شنونده را رعایت کنند و در عین حال به ویژگی‌های شخصیتی مهمانان هم توجه داشته باشند.

نماینده با اشاره به ادبیات غنی اسلامی خاطرنشان کرد: در قرآن و نهج‌البلاغه و سایر متون دینی ما، نمونه‌های بسیاری از ادبیات غنی و خوب سخن گفتن دیده می‌شود.

وی تصریح کرد: مردم حساب ویژه‌ای روی رسانه‌های همچون رادیو و تلویزیون باز می‌کنند، بنابراین وظیفه ماست که با ارائه محتوای مناسب، این اعتماد و ارتباط را تقویت کنیم و زیبا سخن گفتن، یکی از مصادیق این مسئله است.

نماینده در بخش دیگری از برنامه «هدهد 22» خواستار حمایت جدی‌تر از هنرمندان و گویندگان نسل نو صدا و سیما شد و افزود: جوانان با استعدادی در کشورمان وجود دارند که در صورت حمایت بیشتر، می‌توانند به بزرگان عرصه خود تبدیل شوند.

 

استعدادهای موجود در مراکز شگفت‌آور هستند

عبدالرضا اکبری بازیگر و کارگردان تلویزیون مهمان بخش بعدی برنامه بود؛ وی با اشاره به حضور خود در هیئت‌های انتخاب و داوری بخش نمایشی کمیسیون سیما اظهار کرد: بیش از 60 فیلم و سریال مورد بررسی قرار گرفتند که هر یک نشان‌دهنده ذوق و استعداد وافر هنرمندان بومی استان‌ها بود؛ در نهایت 23 اثر به مرحله داوری راه یافتند که البته انتخاب آنها دشوار بود.

وی افزود: داوری نهایی سختی بیشتری داشت زیرا کارهای خوبی به این مرحله راه یافته بودند.

اکبری با بیان اینکه آثار تولیدی استان‌ها در جشنواره تولیدات مراکز به خوبی دیده می‌شوند گفت: هنرمندانی که در تولید این کارها نقش دارند نباید احساس کنند زحماتشان دیده نمی‌شود.

این بازیگر سینما و تلویزیون با بیان اینکه استعدادهای موجود در استان‌ها شگفت‌آور است خاطرنشان کرد: بسیاری از نیروهای حاضر در تهران، از بین همین استعدادهای شهرستانی هستند.

وی ادامه داد: ایده‌های خوبی را در مراکز استانی صدا و سیما می‌بینیم که با تکیه بر خرده فرهنگ‌ها و گویش‌های اقوام ایرانی پرورش یافته‌اند و به تولیدات سطح بالایی منتج شده‌اند.

  محدودیت‌ها، انگیزه هنرمندان استانی را افزایش داده است

شهروز حقی از آهنگسازان کشورمان و داور کمیسیون شعر و موسیقی جشنواره بیست و دوم تولیدات مراکز هم در این برنامه حضور داشت و در گفت‌وگو با محمود گبرلو گفت: کیفیت بالای برخی آثار تولیدی مراکز چشمگیر بود.

وی افزود: محدودیت بودجه در مراکز استانی، انگیزه را برای تولید آثار با کیفیت بالا برده و شاهد این سخن، تولیدات با کیفیتی است که در جشنواره تولیدات مراکز می‌بینیم.

  ارتباط مستقیم با مراکز مهاباد و چهارمحال و بختیاری، بخشی دیگر از برنامه دوشنبه شب بود.

برنامه تلویزیونی «هد هد 22» در هشت قسمت ویژه بیست و دومین جشنواره تولیدات مراکز استانی صدا و سیما، هر شب حوالی ساعت 21:00 با اجرای محمود گبرلو و تهيه كنندگي مهدي خدايي به صورت زنده از شبکه «شما» پخش می‌شود.