جهش تولید | یک‌شنبه، ۱۷ اسفند ۱۳۹۹

نقد و بررسی تولیدات نمایشی خراسان رضوی - صفحه محتوایی خبر

 

 

نقد و بررسی تولیدات نمایشی خراسان رضوی

در حاشیه برگزاری جشنواره فیلم فجر مشهد دو فیلم از تولید صدا و سیمای خراسان رضوی در سالن شهید اصغر زاده واقع در مجتمع فرهنگی هنری امام رضا (ع) با حضور عوامل، بازیگران  تنی چند از مسئولان صدا و سیمای خراسان رضوی و مردم  اکران شد.

فیلم فرشته با مضمونی اجتماعی و به کارگردانی آخوند پور که به دنبال تصویر کشیدن مشکلات اقتصادی موجود در جامعه بود در ساعت ۱۳ اکران شد . همچنین فیلم "تبسم گرگ" به کارگردانی جواد علیزاده با موضوعی مرتبط با محیط زیست و حفاظت از آن در ساعت ۱۷ اکران شد و پس از این اکران هر دو فیلم در جلسه ای مورد نقد و بررسی قرار گرفتند.

ابراهیم اصغری که تهیه کنندگی هر دو فیلم مذکور را بر عهده داشت در این جلسه اظهار کرد: برای پرداختن به مسائل اجتماعی در شهر مشهد با صدا و سیما استان رایزنی هایی داشتیم و توانستیم برای ساخت این دو فیلم به توافق برسیم. تابستان امسال شروع فیلمبرداری این دو اثر بود و این آثار را برای داوری به جشنواره فجر هم فرستادیم. وی در خصوص عدم پذیرفته شدن این دو فیلم در جشنواره گفت: جشنواره فیلم فجر ویترین سینمای ایران است و ما هم آثار را به موقع برای دبیرخانه این جشنواره ارسال کردیم. اما احساس کردیم که افرادی که در دبیرخانه هستند به دنبال حضور یک سری فیلم های خاص در جشنواره هستند و من عقیده دارم که این دو فیلم مظلوم واقع شدند. برخی از دلایلی هم که برای عدم حضور این دو فیلم مطرح شد، منطقی و کارشناسی نیست.

alt

در ادامه جواد علیزاده کارگردان فیلم تبسم گرگ بیان کرد: ذهنیت من برای فیلم سازی در فضاهای غیر شهری شکل گرفته است و به دنبال ساخت فیلم در لوکیشن های خارج از شهر هستم. در ابتدا من در روستاهای کلات گشت و گذاری داشتم و به اهمیت مسئله معیشت عشایر در آن منطقه رسیدم و اینگونه بود که قصه فیلم را تعریف کردم.

همچنین اخوند پور کارگردان فیلم فرشته در این جلسه اذعان داشت :من موضوعات اجتماعی را در تله فیلم و سریال تجربه کرده بودم. اما این مرتبه با سینما به سراغ پرداختن به مسائل اجتماعی آمدم.

لیلا برخورداری از بازیگران مطرح سینما که در فیلم تبسم مرگ هم بازی می کرد در این جلسه حضور داشت.

برخورداری در خصوص فیلم تبسم مرگ بیان کرد: کم لطفی به مراکز استان ها در جشنواره امسال صورت گرفته است. اکثر فیلم ها در فضای آپارتمانی و شهری ساخته می شود ولی این فیلم  به محیط زیست که یک موضوع جهانی است پرداخته است و متاسفانه به آن توجه لازم نشده است.

همچنین ابراهیم اصغری تهیه کننده در خصوص مشکلات تولید فیلم در مشهد خاطر نشان کرد: بعد از تهران نیروهای حرفه ای و قوی سینما در مشهد حضور دارند. اما متاسفانه به دلیل شرایط چند سال گذشته و عدم حمایت لازم بسیاری از نیروهای خوب مشهد به تهران مهاجرت کردند و در مشهد حمایت خوبی صورت نمی گیرد. بنده هم اگر حمایت صدا و سیما برای این دو پروژه نبود وارد ساخت این دو اثر نمی شدم.

همچنین در پایان جلسه لیلا برخورداری بیان کرد: من برای نقش مارال در فیلم "تبسم گرگ" که نقش یک زن  لال است خیلی زحمت کشیدم و برای بهتر شدن نقش به انجمن ناشنوایان رفتم و رفتار افراد حاضر در آن مکان را بررسی کردم. همچنین چند روز زودتر از شروع فیلمبرداری به کلات رفتم و شرایط و آداب و رسوم آن منطقه را از نزدیک مورد ارزیابی قرار دادم.

گفتنی است در این مراسم از تارخ بازیگر خردسال فیلم "تسبم گرگ"  که از بچه های آسایشگاه معلولین فیاض بخش می باشد، با هدیه ای تقدیر به عمل آمد.