جهش تولید | پنج‌شنبه، ۷ اسفند ۱۳۹۹

نقش آب، در قاب تصویر شبکه تبرستان - صفحه محتوایی خبر

 

 

نقش آب، در قاب تصویر شبکه تبرستان


" آب در قاب " عنوان مجموعه مستندی اپیزودیک است که در 13 برنامه 30 دقیقه‌ای به کارگردانی یاسر طالبی و تهیه‌کنندگی میترا روحی‌منش در سیمای شبکه تبرستان تولید می گردد.

هر سال در بهار و به خصوص  تابستان برنامه های زیادی در گونه مستند تولید می شوند که با توجه به زیبایی مناظر طبیعی شمال کشور، اتفاق قابل درکی است. بعضی از این مجموعه ها به سنت ها و آیین های بومی مردم خطه سرسبز شمال می پردازد و بعضی دغدغه های اجتماعی و صنعتی را به تصویر می کشد. اما سیمای تبرستان در پی تولید مجموعه مستند «لبه بهشت» در سال 1390 که به موضوع جنگل های هیرکانی می پرداخت بار دیگر به موضوعی تازه تر می پردازد.

به گزارش روابط عمومی صدا و سیمای مازندران، یاسر طالبی کارگردان این مجموعه که  طی سالهای گذشته مستندهای مخاطب پسند و آموزنده ای را تولید کرده است در خصوص تولید این مستند نیز می گوید: این مستند از نظر محتوایی شبیه به کار قبلی ام ( لبه بهشت ) است اما روایت مدرن تر است و به هر حال دغدغه هایم متفاوت است.

alt

روایت سرزمین ما و اهمیت آب، آب شرب شهر های شمال و ماجرای آلودگی و سختی آن، سد سازی در شمال و رکوردزنی طولانی ترین وعده ها، تخلیه فاضلاب های خانگی و پساب های صنعتی در رودخانه ها و آلودگی دریای ما ... همه و همه دغدغه های من به عنوان مستند ساز و اهمیت بازنگری موضوعات زیست محیطی را می رساند.

همچنین میترا روحی منش تهیه کننده این پروژه در این گفتگو با بیان این مطلب که، تصویر برداری این مجموعه از 10 اردیبهشت در ارتفاعات رشته کوه البرز کلید خورد به سختی های تولید این کار اشاره کرد و گفت: با وجود مشکلات و سختی کار در ارتفاعات و ...تاکنون نزدیک به 60 درصد از تصویربرداری انجام شده و گروه در شرایط دشوار آب و هوایی و توپوگرافی منطقه به کار ادامه می دهند. برخلاف مجموعه قبلی، بخش هایی از این فیلم در شهر می گذرد و دغدغه های مردم و بازتاب مصارف گوناگون آب در صنایع بررسی می شود.

وی افزود: 70 جلسه فیلمبرداری خواهیم داشت که لوکیشن های جنگل، رود های جلگه و حاشیه شهر ها و دریای مازندران جلوی دوربین خواهد رفت. سعی می کنیم با رایزنی های مختلف این امکان را فراهم کنیم تا آلودگی های نفتی کشورهای حاشیه دریا بوِیژه آذربایجان و باکو را هم به تصویر بکشیم. 

روحی منش در پایان از شرایط فنی کار اینگونه یاد می کند: مجموعه مستند " آب در قاب " دارای لوکیشن های متعدد است که سعی شده از تنوع بصری ویژه ای بهره گیری شود بویژه استفاده از فرمت فول اچ دی و به کارگیری لنزهای نرمال، واید 35- 16، تله فتو 200 و سوپر تله800  که حتی جزییات تصاویر حیات وحش را بتوان با کیفیتی مورد قبول ثبت کرد.

 گفتنی است تصویر برداری این مجموعه به عهده محمد رضایی بوده است و ایمان سلطانزاده، مرتضی مشکور و سهیل طالبی به عنوان دستیاران تصویر و نور او را همراهی می کنند. صدابردار پروژه هم میثاق مدانلو می باشد که رامین ابوالصدق او را در طراحی و میکس صدا همراهی می کند. مدیر تولید پروژه مهدی خلیلی است و حجت قدمی دستیار کارگردان است و رقیه عالمی نیز دستیاری تولید را برعهده دارد. هادی طالبی به عنوان دستیار تدوین است و تیم ویژه ای هم برای کارهای گرافیکی مایا و تری دی دعوت شده اند که ایده های ویژه ای را عملی کرده اند.

alt

alt