سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | جمعه، ۲ مهر ۱۴۰۰

نقش مهم شبکه های استانی در اصالت بخشی به قومیت های ایرانی - صفحه محتوایی خبر

 

 

نقش مهم شبکه های استانی در اصالت بخشی به قومیت های ایرانی

نقش مهم شبکه های استانی در اصالت بخشی به قومیت های ایرانی

نقش مهم شبکه های استانی در اصالت بخشی به قومیت های ایرانی

معاون امور مجلس و استان‌های سازمان صدا و سیما در اختتامیه همایش مدیران شبکه های تلویزیونی استان ها به نقش رسانه‌های استانی و تاثیرگذاری شبکه‌ها در قوام‌بخشی و اصالت‌بخشی به قومیت‌های ایرانی اشاره کرد و گفت: هم افزایی شبکه های استانی در قالب فرهنگ های منطقه ای می تواند گامی موثر در پیشبرد اهداف پیش بینی شده باشد.

 حجت‌الاسلام والمسلمین سید رمضان موسوی مقدم در مراسم اختتامیه همایش مدیران شبکه‌های تلویزیونی مراکز استانی اظهار کرد: انتخاب هوشمندانه‌ای در تعریف و تبیین فلسفه وجودی صدا و سیمای مراکز استانی صورت گرفته و در شعار این همایش هم تجلی یافته است.

وی افزود: اینکه از این مراکز به «سیمای همدلی» یاد می‌شود دارای ریشه دقیق اسلامی و برگرفته از آموزه‌های قرآنی است؛ در نگاه نخست قوم‌گرایی و قبیله‌گرایی چندان ممدوح نیست چون نمی‌تواند فی نفسه یک ارزش باشد ولی قرآن مجید بر خلاف این نگاه، رویکرد جامعی دارد و با تاکید می‌فرماید ای مردم، ما شما را از مرد و زنی آفریدیم و در گروه‏ها و تیره‏های بزرگ و کوچک جای دادیم تا یکدیگر را بشناسید؛ همانا گرامی ترین شما نزد خدا، با تقوی ترین شما است.

معاون امور مجلس و استان‌های سازمان صدا و سیما با بیان اینکه مفهوم امت واحد ارزش و جایگاه معظمی در دین اسلام دارد گفت: با ازدیاد محبت و ترک تفاخر و تکبر، باید به نفس واحده بازگردیم که این نفس واحده، مجموعه را به امت واحده تبدیل می‌کند.

وی ادامه داد: قرآن کریم مبانی اخلاقی مهمی همچون دوری از حسد، پرهیز از تفرقه‌افکنی و بدخواهی، دوری از مسخره کردن متقابل افراد و گروه‌ها و دادن لقب‌های زشت را مورد توجه قرار داده و اگر به این دستورات عمل نشود، وحدت نفس که باید تبدیل به امت واحده شود با چالش‌های جدی مواجه خواهد شد.

 موسوی مقدم به مسئله «هویت قومی» اشاره و خاطرنشان کرد: باید دید آیا قومیت دارای یک هویت است یا خیر و همچنین مطابق تعاریف، باید به زبان، مذهب، آداب و رسوم و پیشینه‌های تاریخی هم توجه داشت که مولفه‌های یک هویت قومیتی محسوب می‌شوند؛ برخی عقیده دارند هویت قومیتی در مقابل مکاتب جدید اجتماعی و فکری و به عبارتی با جهانی شدن، رنگ می‌بازد و همه قومیت‌ها از بین می‌روند ولی می‌بینیم اینگونه نشد زیرا این مسئله به امور فطری باز می‌گردد.

معاون امور مجلس و استان‌های سازمان صدا و سیما تصریح کرد: در حال حاضر بحث هویت قومیتی یک چالش برای کشور ما محسوب نمی‌شود، کشور ما با وجود تنوع قومیتی گوناگون، دچار بحران قومیتی نمی‌شود زیرا دو مولفه اصلی به مثابه نخ تسبیح از میان همه قومیت‌های ایرانی عبور و آنها را به امت واحده تبدیل کرده که این دو شاخصه، دین مبین اسلام و ملیت ایرانی هستند.

وی ادامه داد: بسیاری به دنبال این بوده‌اند که قومیت‌های ایرانی را جدا از هم و در تقابل با یکدیگر قرار دهند ولی اشتراکات مذهبی و ملیتی مانع از به ثمر رسیدن این تلاش‌ها شده‌اند و این مسئله باید مورد توجه مراکز استانی صدا و سیما قرار گیرد.

موسوی مقدم به نقش رسانه‌های استانی و تاثیرگذاری شبکه‌ها در قوام‌بخشی و اصالت‌بخشی به قومیت‌های ایرانی اشاره و خاطرنشان کرد: در عین حال، مراکز استانی مانع از تهاجمات فرهنگی مداخله‌جویانه و تفرقه‌برانگیز هستند و رسالت آنها بسیار سنگین است.

معاون امور مجلس و استان‌های سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی عنوان داشت: نقش شبکه‌های استانی در احیای زبان‌های محلی که می‌رفتند تا فراموش شوند بسیار مهم است؛ برخی گویش‌های ایرانی در حال فراموش شدن بودند که شبکه‌های استانی مانع از این روند شدند.

وی گفت: مسئولیتی بسیار سنگین بر عهده سازمان صدا و سیما و شبکه‌های استانی گذاشته شده و مدیران این شبکه‌ها باید به دقت به وظایف و تکالیف خود توجه داشته باشند.

موسوی مقدم با بیان اینکه شبکه‌های استانی هویت اصلی خود را از بومی بودن می‌گیرند عنوان کرد: شبکه‌های استانی حال حاضر دارای یک اشکال هستند و آن هم اینکه تقسیم‌بندی آنها به صورت استانی صورت گرفته و مبنای فرهنگی و منطقه‌ای ندارند بنابراین در شرایط کنونی، شبکه‌های استانی با اشتراکات فرهنگی یکسان باید همپوشانی کافی داشته و از ظرفیت‌های یکدیگر بهره ببرند و در واقع، قلمرو فرهنگی خاص خود را تعیین کنند و به هم افزایی بپردازند.

معاون امور مجلس و استان‌های سازمان صدا و سیما افزود: برگزاری همایش مدیران تلویزیون‌های استانی نتایج خوبی به همراه داشته از جمله اینکه ارزیابی کلی از روند عملکردی هر یک از شبکه‌ها صورت می‌گیرد و مدیران کل مراکز استانی صدا و سیما هم باید به نتایج این بررسی‌ها توجه کافی داشته باشند و همچنین پیشنهادات خود را ارائه دهند البته اعمال تذکرات و ارائه شده که دارای پشتوانه‌ای کارشناسی شده و قوی است یک امر ضروری خواهد بود.

وی تصریح کرد: تنظیم دقیق کنداکتور پخش با حفظ ویژگی‌های فعال و پویا بودن به نحوی که مخاطبان را پای گیرنده‌ها بنشاند در کنار توجه به گرافیک ظاهری شبکه، میان‌برنامه‌ها و زیرنویس‌ها، ادبیات و حفظ زبان فارسی و پرهیز از غلط‌ خوانی و غلط نویسی و همچنین موسیقی نواحی از جمله توصیه‌هایی است که مدیران کل مراکز استانی صدا و سیما باید حتما به آنها توجه کنند.

معاون امور مجلس و استان‌های سازمان صدا و سیما افزود: لزوم توجه به تغییرات مناسب و متناسب با نیازهای مخاطبان امری ضروری است زیرا در شرایط کنونی اگر مخاطب را از دست بدهیم، بازگرداندن او بسیار سخت خواهد بود زیرا شبکه‌های بسیار زیادی وجود دارند که سعی در جذب مخاطبان دارند.

وی با تاکید بر شناسایی نقاط قوت و ضعف توسط مدیران کل شبکه‌های استانی عنوان داشت: بر اساس دستور رئیس رسانه ملی، مراکز استانی ابتدا باید اولویت‌ها و نیازهای اساسی استان خود را شناسایی کرده و برای حل آنها به برنامه‌سازی و ارائه راهکار بپردازند و ارزیابی پایان سال هم بر اساس همان مولفه‌ها و اولویت‌ها صورت بگیرد.

موسوی مقدم ادامه داد: استفاده از ظرفیت‌های آموزشی، دانشگاهی، حوزوی و اقتصادی استان‌ها در تقویت شبکه‌های استانی از نظر محتوایی و مالی اهمیت زیادی دارد ضمن اینکه در حال حاضر بحث مشارکت به سمتی پیش می‌رود که در آینده باید سهم عمده‌ای از بودجه از طریق مشارکت تامین شود البته حفظ شأن و جایگاه رسانه ملی هم اهمیت زیادی دارد.