جهش تولید | سه‌شنبه، ۱۲ اسفند ۱۳۹۹

نقش موثر صدا به جای موسیقی - صفحه محتوایی خبر

 

 

نقش موثر صدا به جای موسیقی

مصاحبه با شهابی نژاد تهیه کننده و کارگردان مستند نسل، به بهانه راهیابی این اثر به ششمین جشنواره بین المللی هورنیا فست بوسنی

1-  لطفاً خود را معرفی و سوابق هنری خویش رابیان کنید؟

علي شهابي. متولد 1355 در انديمشك. ساكن آبادان از سال 1379. تدوينگر، كارگردان و تهيه كننده

قبل از ورود به صداوسيما در رشته عكاسي اجتماعي و طبيعت فعاليت داشتم و تعدادي فيلم كوتاه نيز ساخته بودم. پس از فراگيري دوره تدوين و يديو در مركز آموزش هاي صوتي تصويري سروش، بعنوان تدوينگر درسال 79 درسيماي مركز آبادان مشغول به كار شدم و هم اكنون در زمينه توليد برنامه هاي تلويزيوني و فيلم مستند و داستاني مشغول به كار هستم.

2- توضیح خلاصه ای از اثر تولیدی ؟

مستند نسل در سال 1388 در شبكه استاني خوزستان به تهيه كنندگي و كارگرداني اينجانب توليد گرديد. نسل (nesal) نام گياهي هرز و خودرو است كه در لابلاي درختان نخل و در نخلستان مي رويد.

alt

 معمولا كشاورزان منطقه اين گياه هرز را آتش مي زنند، ولي در روستاها ي آبادان، زناني هستند كه اين گياه را چيده و با خشك كردن وسپس بافتن آن، صنايع دستي زيبايي مي سازند و با فروختن آن در بازار بخشي از هزينه هاي زندگي خود و خانواده شان را تامين ميكنند. اين فيلم نگاهي است به تلاش يكي ازاين زنان روستايي.

 

3- انگیر شما از تولید « نسل» چه بود و چطور شد به سراغ این سوژه رفتید؟

مستند نسل اولين تجربه و همكاري من با مركزخوزستان بود. خوشبختانه مركز خوزستان در طي اين چند سال همكاري موثري با فيلمسازان آباداني داشته و دارد و از آنجايي كه خودم نيز اهل خانواده صداوسيما بودم بسيار علاقمند بودم كه با مركزخوزستان همكاري نمايم. مستند نسل نتيجه اعتماد و اطمينان به گروه سازنده بود كه خوشبختانه اين همكاري تا به امروز با سيماي مركزخوزستان ادامه دارد و من هر وقت فيلمي را در مركزخوزستان تهيه نموده ام با حمايت و پشتيباني مديركل محترم مركز و همفكري و همكاري معاونت سيما ي آن به خوبي توليد گرديده است.

 

4- چه مراحلی را برای ارتقاء کیفیت در این اثر طی نموده اید؟

سوژه اوليه اين مستند متعلق به آقاي احمد شابوني بود كه پس از طرح ايده توسط وي، چندين جلسه به روستا هاي اطراف اروند كنار رفتيم و از نزديك با شيوه كار زنان روستايي آشنا شديم. پس از آن، تصميم گرفتم كه مستند نسل به يكي از زنان روستايي بپردازد و به بهانه صنايع دستي، باشيوه كار و محيط زندگي يك زن روستايي و ارتباط وي با افراد خانواده اش بپردازم. دومين اقدام من، تلاش براي ثبت تصاوير با كيفيت پيرامون زندگي بانشاط اين آدم ها بود كه اين مهم توسط بهنام هرمزي، تصويربردار باسابقه تلويزيون انجام گرفت.


5- ویژگی ها و نقاط برجسته و بارز این اثر نسبت به سایر آثار تولیدی دیگر را بیان کنید؟

سادگي در روايت، تصاوير زيبا و نقش موثر صداي محيط بعنوان جايگزين موسيقي


alt

alt

6- علت راهیابی این اثر به جشنواره بین المللی بیان کنید؟

جشنواره فيلم بوسني به محيط زيست مي پردازد و قطعا اين فيلم بدليل نقش موثر انسان در حفظ سلامت محيط زيست مورد توجه قرار گرفته است چرا كه ما در فيلم نسل گفته ايم كه بجاي آتش زدن علف هاي هرز و ايجاد دود و آتش و خطر براي فضاي نخلستان راه ديگري همچون بهره وري مناسب از گياهان براي ساخت صنايع دستي و پاكيزگي محيط زيست وجود دارد. مستند نسل در واقع ارزشگذاری انسانها به محیط زیست و خدمات طبیعت به آنها را بیان می کند.

 

7- اگر خاطره ای از زمان تولید اثر دارید، بیان فرمائید؟

اين فيلم هميشه در ذهن من بعنوان خاطره باقي مانده است چرا كه من را وارد فضاي تازه اي درمستند سازي كرد. بخاطر اينكه قبل از آن، اكثر آثار من فيلم هاي داستاني بود و امروزه اغلب كار هاي من مستند است ولي با رويكردي داستاني و حفظ روايت در اثر.

 

8- حرف آخر؟

از همه همكاران و دوستانم در مركز خوستان و مركز آبادان كه از بنده حمايت كردند سپاسگزارم. انشالله كه هميشه بتوانم هنرمندي متعهد براي مردم و جامعه باشم و بخشي از فرهنگ و آداب ورسوم غني استان خوزستان را بدرستي به تصويربكشم.

عوامل فيلم :

تهيه كننده – تدوين – كارگردان : علي شهابي

نور و تصوير: بهنام هرمزي

صدا وصداگذاري :جمشيد شهابي

طراح و دستياركارگردان: احمد شابوني

گوينده متن: احمد رسول زاده