جهش تولید | پنج‌شنبه، ۱۴ اسفند ۱۳۹۹

نقش پر رنگ شبکه های استانی صدا و سیما در پوشش تاسوعا و عاشورای حسینی - صفحه محتوایی خبر

 

 

نقش پر رنگ شبکه های استانی صدا و سیما در پوشش تاسوعا و عاشورای حسینی

عزاداری آیینی همراه با مردم ایران

یکی از تاثیرگذارترین و جریان‌سازترین آیین‌های مذهبی میان شیعیان، برگزاری مراسم سوگواری در ایام شهادت اباعبدالله الحسین(ع) است و به همین علت در این روزها، مردم کشورمان در اقصی نقاط ایران اسلامی با هر عقیده و مرام و از هر قوم و نژاد، خود را در این فراق جانکاه سهیم می‌دانند و با مشارکت در برگزاری مراسم عزاداری، هموره خالق و روایت‌گر جلوه‌ای ناب از این زیبایی ابدی می‌شوند.
در این بین شبکه‌های استانی رسانه ملی در راستای ارج نهادن به مقام شامخ اهل بیت عصمت و طهارت(ع) و به منظور تکریم حضور حماسی مردم در آیین‌های عزاداری سید و سالار شهیدان حضرت امام حسین(ع)، هر ساله با استفاده از تمام توان و ظرفیت خود به انعکاس بایسته این رویداد مهم می‌پردازند؛ پوشش رسانه‌ای گسترده مراسم عزاداری حضرت اباعبدالله(ع) در شبکه‌های استانی، حاصل فرآیند حساب شده‌ای است که برنامه‌ریزی‌ برای آن از مدت‌ها قبل از فرا رسیدن ماه محرم آغاز  می‌شود زیرا بدون هماهنگی با دستگاه‌های اجرایی، مسئولان هیئت‌ها، حسینیه‌ها، تکایا، بقاع متبرکه، مساجد، مسئولان انتظامی و گروه‌های خودجوش مردمی امکان انعکاس بایسته این مراسم باشکوه وجود ندارد. بر همین اساس و در نخستین گام، برنامه‌ریزی برای استفاده از ظرفیت‌ها و هم‌افزایی فعالیت‌های پراکنده تمامی افراد دخیل در امر برگزاری مراسم، امری ضروری است.

 700 جلسه کارشناسی پشتوانه برنامه‌ریزی مراکز استانی برای پوشش آیین‌های سنتی عزاداری
پیش از فرا رسیدن ماه محرم امسال، با برنامه ریزی معاونت امور استان ها شبکه‌های استانی بیش از 700 جلسه توجیهی و مشورتی با دستگاه‌ها، ارگان‌ها، مسئولان اجرایی و انتظامی و مسئولان هیئت‌هاف حسینیه‌ها، مساجد و تکایا تشکیل دادند، همچنین بیش از 7 هزار نفر از کارکنان شبکه‌های استانی در قالب گروه تولیدی، پشتیبانی فنی و خدماتی وظیفه تولید، آماده‌سازی، پخش و ارسال تصاویر را در مراکز استان‌ها، شهرستان‌ها و بخش‌های روستایی مختلف بر عهده گرفتند. در حوزه تولید (صدا و سیما، خبر و خبرنگاران آزاد) بیش از 1100 گروه برنامه‌ساز، فعالیت مستمبر شبانه‌روزی داشتند.
بیش از هزار نفر از مهندسان و تکنسین‌های فنی در بخش‌های پشتیبانی فنی، استودیوهای سیار، واحدهای سیار، SNG، فرستنده و ماکروویو وظیفه خسیر سینگنال‌رسانی را عهده‌دار بودند.
بیش از 1500 نفر در حوزه‌های پشتیبانی، تدارکات، حمل و نقل و انتظامات مسئولیت‌های خاص خود را انجام دادند.
با ساماندهی این حجم گسترده از نیروهای متخصص حوزه‌های مختلف، مراسم و آیین‌های سوگواری در بیش از 1500 شهرستان، بخش و روستای سراسر کشور از طریق شبکه‌های استانی به صورت زنده یا ضبطی پوشش داده شد همچنین در طول ایام دهه اول محرم، حدود 2700 ساعت برنامه در قالب‌های ترکیبی، سخنرانی، مباحث کارشناسی با موضوع تبیین اهداف قیام حضرت اباعبدالله(ع)، مستند، میان‌برنامه، سریال و فیلم‌های داستانی به روی آنتن رفته است.

 پخش 600 ساعت برنامه زنده از آیین‌های سوگواری در شبکه‌های استانی
شبکه‌های استانی در طول ایام دهه محرم به ویژه روزهای تاسوعا و عاشورای حسینی با ارسال بیش از 600 ساعت تصویر زنده از عزاداری‌ها به نودال مرکزی، زمینه را برای پخش همزمان این تصاویر از شبکه‌های سراسری و برون‌مرزی فراهم کردند به طوری که این شبکه‌ها در طول دهه اول به ویژه روزهای تاسوعا و عاشورا و یازدهم محرم، مجموعا بیش از 1500 بار از تصاویر عزاداری‌ها در اقصی نقاط کشور را به صورت زنده و مستقیم پخش کردند.
علاوه بر این، محرم امسال برای نخستین بار شبکه‌های استانی به منظور جریان‌سازی و فرهنگ‌سازی، به پوشش زنده اقامه نماز ظهر تاسوعا و عاشورای حسینی و پخش همزمان آن در شبکه‌های استانی و ملی اقدام کردند که این امر بازتاب‌های بسیار مثبتی نیز به همراه داشت.
پوشش مراسم عزاداری مراکز مرزی به ویژه گلستان، سیستان و بلوچستان، کردستان، مهاباد و کرمانشاه در کنار پخش همایش‌های وحدت‌آفرین بین علما، فرهیختگان و اندیشمندان اهل سنت و تشیع از دیگر ویژگی‌های برنامه‌های شبکه‌های استانی در محرم امسال بود.
همچنین بعضی از شبکه‌های استانی مانند مرکز ایلام تصاویر عزاداری را از شبکه‌های همجوار مرزی همچون الاشراق عراق نیز پخش کردند.

 توجه به اصل وحدت در برگزاری مراسم عزاداری آیینی
پوشش عزاداری‌های محرم در شبکه‌های استانی چند ویژگی شاخص داشت که شاخصه های ویژه ای داشت که به بخشی از آن اشاره می شود. استفاده کامل از ظرفیت‌های فنی مانند SNG، فیبر نوری، ماکروویو پرتال و SNG‌ های سیار که با ابتکار همکاران فنی سازمان طراحی شده‌اند. استفاده از تجهیزات حرکتی در ضبط تصاویر مثل تراولینگ، کرین و انواع هلی کم،  انتخاب زوایای مناسب و جانمایی دوربین‌ها در مکان‌هایی که به بهترین شکل ممکن انعکاس‌دهنده شور حسینی عزاداران باشد، توجه به ریتم تصاویر ارسالی،ارسال به موقع و همزمان تصاویر عزاداری‌های شهرستان‌ها و بخش‌های مختلف و مناطق دورافتاده،توجه و دقت در محتوای نوحه‌ها و مداحی‌ها و هماهنگی کامل با هیئت‌های مذهبی،نمایش عزاداری‌های وزین و در شأن اهل بیت(ع) از طریق ارائه تصاویر منظم و منسجم، توجه و انعکاس شیوه‌های مختلف عزاداری در نواحی و مناطق مختلف ایران اسلامی که مؤید اصل وحدت در عین کثرت با محوریت شعائر دینی و سلوک اهل بیت عصمت و طهارت(ع)، استفاده از گویش و زبان‌های محلی در مداحی‌ها و  نمایش قدرتمند وحدت و انسجام اسلامی و دینی را میتوان از مهمترین این ویژگی ها دانست.

«حسینیه شما» هیئتی برای همه مردم ایران
در کنار مراکز استانی، شبکه «شما» نیز با گستره ملی اقدام به پخش ویژه برنامه‌هایی به منظور پوشش گسترده آیین‌ها و مراسم سوگواری در اقصی نقاط کشور کرد؛ یکی از برنامه‌های شاخص این شبکه در طول ایام محرم امسال، «حسینیه شما» بود که با دعوت از کارشناسانی چون دکتر میرباقری ، دکتر شجاعی فرد، حجت‌الاسلام شیخ رضا اصلانی، حجت‌الاسلام توکلیان و شعرایی همچون موسوی، دعوت از گروه‌های تواشیح و مداحی، موضوعاتی اعم از شخصیت جهانی حضرت اباعبد الله الحسین(ع)، عزاداری اهل سنت، مقتل‌خوانی و برگزاری شام غریبان را مورد بررسی قرار داد. علاوه بر این با توجه به مرجعیت «شما» در قبال 33 مرکز استانی، این شبکه در خلال دو برنامه «حسینیه شما» و «هفت مرثیه» به پوشش گسترده مراسم سوگواری سید و سالار شهیدان در جای جای میهن اسلامی مبادرت ورزید.

پخش نماز ظهر تاسوعا و ظهر عاشورا و مباحثه کارشناسی از دیگر موارد ویژه برنامه حسینیه شما بود.
برنامه‌های ویژه روزهای تاسوعا و عاشورا هم در شبکه شما از ساعت 9 صبح آغاز شدند، در این برنامه ها علاوه بر پوشش گسترده و همه جانبه مراسم سوگواری در سراسر کشور، مهمانان و کارشناسان مختلفی برای گفت وگو پیرامون تبیین شخصیت اباعبدالله(ع) و قیام عاشورا حضور یافتند، آیتم‌های گوناگونی هم برای این برنامه در نظر گرفته شده بود که از آن جمله می‌توان به نوحه ‌‌سرایی در اقوام ایرانی با لهجه‌های مختلف اشاره کرد. همچنین سه گروه تواشیح طی دو روز تاسوعا و عاشورا و در قالب این ویژه برنامه به نغمه‌سرایی نینوایی پرداختند.
از دیگر فعالیت های شبکه «شما» طی این روزها می توان به پخش پخش فیلم‌های تولیدی مراکز استانی اشاره کرد؛ فیلم‌های «مرد خاک» از مرکز چهارمحال و بختیاری در روز تاسوعا و «نمایش تمام شد» از مرکز تبریز به روی آنتن این شبکه رفتند.
برنامه «هفت مرثیه» نیز طی روزهای تاسوعا و عاشورای حسینی و از ساعت 19 مهمان خانه‌های ایرانیان بود؛ در این برنامه علاوه بر پخش نغمه‌های آیینی محرم، پخش مراسم عزاداری و شام غریبان حسینی هم در نظر گرفته شده بود.

پخش بيش از دو هزار برنامه راديويي در شبكه هاي استاني صدا
شبكه هاي استاني صدا نيز برنامه هاي متنوعي در سراسر كشو طراحي، اجرا و پخش كردند كه بسیار چشمگیر بود به طوری که آمارها بیان‌گر حجم فعالیت صورت گرفته هستند.
١٨٩٤ برنامه به مدت زمان ٦٤٣٧٤ دقيقه ويژه برنامه هاى دهه محرم (به جز عاشورا و تاسوعا ) صداى مراكز استان های سراسر کشور است که این شبکه ها در روز تاسوعا و عاشورا 134 برنامه به مدت زمان ١٦٣٠٣ دقيقه روانه آنتن کردند. همچنین در این ایام ٣٩٤ مورد به مدت زمان ٢٤٨٤ دقيقه ارتباط بین شبکه های رادیویی استان ها برقرار شد. شبکه های سراسری رادیو نیز 86 ارتباط زنده با شبکه های رادیویی استان ها داشتند تا عشق و ارادت مردم ایران را از طریق امواج رادیو منعکس کنند.  همچنین گزارشگران اعزامی مرکز قم به کربلای معلا در 30 ارتباط زنده به حال و هوای کربلا و عزاداران اباعبدالله الحسین (ع) پرداختند.
می‌توان گفت شبکه‌های استانی در پوشش برنامه‌های مذهبی به ویژه مناسبت‌های تاثیرگذار و مهمی همچون ماه محرم به بلوغ رسیده‌اند و امسال با استفاده از تجربیات و برنامه ریزی صحیح، پوشش عزاداری‌ها با خلاقیت‌ها و ابتکاراتی همراه است.