سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | سه‌شنبه، ۶ مهر ۱۴۰۰

نمایش صادقانه ی مهر پدری در شورآوا دیدنی می شود - صفحه محتوایی خبر

 

 

نمایش صادقانه ی مهر پدری در شورآوا دیدنی می شود

تله فیلم داستانی شور آوا به کارگردانی احسان سلطانیان و تهیه کنندگی غلام حسن سلطانیان در صدا و سیمای مرکز اصفهان تهیه و تولید می شود.

سلطانیان در گفتگو با خبرنگار ما گفت: تولید این فیلم بر اساس یک داستان واقعی است که در ابتدای جنگ ( 1359) در منطقه ی اسفرجان از توابع اصفهان اتفاق می افتد. نمایش صادقانه ی مهر پدری و انتظار و امیدواری او برای بازگشت تنها پسرش از جنگ ، مهم ترین هدف تولید این فیلم داستانی است. وی در خصوص داستان این تله فیلم اظهار داشت: پیرمرد سُرنا زنی که در تمامی مراسم عروسی منطقه ی خود سرنا نوازی می کند و شادی را برای مردم به ارمغان می آورد، آرزو دارد تا در عروسی تنها پسرش سرنا بنوازد .او وقتی متوجه می شود که پسرش به دختری علاقه دارد، تلاش می کند تا هرچه زودتر پسر را داماد کند اما جنگ اغاز می شود و پسر به جبهه می رود و دیگر باز نمی گردد،پیرمرد خبر مفقودالاثر شدن پسرش را باور نمی کند و هم چنان انتظار می کشد تا پسرش زمانی به خانه برگردد تا به محض بازگشت، او را داماد کند و در مراسم عروسی اش سرنا بنوازد  تا اینکه ..

 alt

کارگردان این تله فیلم استفاده از کادر آنامورفیک (پرده عریض) مطابق با استانداردهای سینمای جهان برای اولین بار در تلویزیون، استفاده از شخصیت واقعی پیرمرد (مصطفی محمدپور) برای بازی در نقش اصلی فیلم، استفاده از بازیگران تماما محلی با بازی بسیار واقعی و باورپذیر و تعدد بسیار زیاد بازیگران اصلی که سبب ایجاد تنوع در داستان شخصیت های فیلم می شود را از ویژگی های این تله فیلم عنوان کرد.

سلطانیان تصریح کرد: داستان این فیلم یک داستان کاملا عاشقانه و عاطفی است.عشق در دو فضای کاملا متفاوت مادی و معنوی  به نمایش گذاشته می شود.شخصیت ها با زبانی کاملا خودمانی و صمیمی صحبت می کنند.در این فیلم مراسم قدیمی و منسوخ شده عروسی و جهازبرون بازسازی شده است.تصاویر بسیار زیبایی از منطقه سرسبز اسفرجان و تصاویر بازسازی شده ی ابادان بعد از محاصره ،موجب تنوع بصری و تعدد لوکیشن در این فیلم شده است.شادی،غم،عشق، جنگ و ...در این فیلم به تصویر کشیده می شود.

وی با بیان اینکه مراحل تحقیق و پژوهش این تله فیلم در بهمن و اسفند 1389 انجام گرفته است اظهار داشت: مرحله تست بازیگران در خردادماه 1390 با تست بیش از صد نفر از مردم عادی و همچنین انتخاب بازیگران در خرداد 1390صورت گرفت. همچنین انتخاب عوامل فنی و هنری در خرداد 1390 انجام شد و تمرین با بازیگران در خرداد و ابتدای تیرماه 1390 و در نهایت طراحی صحنه و لباس در تیرماه 1390 صورت پذیرفت.

وی ادامه داد: از 15 تا 30 تیرماه در منطقه ی اسفرجان ضبط صحنه های مربوط به اسفرجان سال 1359 انجام گرفت و از تاریخ 25 ابان الی 2 آذرماه در آبادان صحنه های شهر آبادان بعد از محاصره در سال 1359تصویربرداری شد.

وی با بیان اینکه تدوین و صداگذاری صحنه های مربوط به بازسازی اسفرجان در مردادماه و شهریور انجام شد گفت: تدوین و صداگذاری و جلوه های ویژه دیجیتالی مربوط به صحنه های جنگی در آبادان نیز در دی ماه صورت گرفت و در حال حاضر این تله فیلم آماده نمایش است.

سلطانیان ضبط تصاویر با فرمت HP و با تعداد 50  فریم در ثانیه برای به دست اوردن اسلوموشن های کاملا نرم و طبیعی، استفاده از کادر انامورفیک، استفاده از کالر کارکشن مطابق با تصاویر نگاتیو را از تکنیک های مورد استفاده شده در این تله فیلم عنوان کرد. 

گفتنی است: مصطفی محمدپور،ابراهیم سلطانیان،منظر شریف زاده،الهه نوروزی ، سعیده شیبانی ،کاظم ناطقیان،عباس کشکولی، ابوفاضل مسعودی،محمد کاظم بهرامی،مهران سلطانیان،محمد دلفی، سید محمدرضا حسینی، صادق رضایی و... از جمله بازیگرانی هستند که در این تله فیلم به ایفای نقش پرداخته اند.

لیست عوامل این تله فیلم عبارتند از :

نویسنده، طراح صحنه: احسان سلطانیان / مدیر فیلمبرداری: مجید محسنی اژه ای/ تدوین ، صداگذاری و جلوه های ویژه: ابوفاضل مسعودی/ صدابرداران: فرامرز مختاری، سعید مهدوی بروجردی/ گریم : توفیق غبیش نزاد، هژیر چیت سازان، الهام سلطانیان / مدیران تولید : توفیق غبیش نژاد، سید احسان ساداتیان / طراح ایده و دستیار اول کارگردان : مهران سلطانیان

alt

alt