سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | دوشنبه، ۲۹ شهریور ۱۴۰۰

نمایش نبوغ معماران و حفاران ایرانی در مستند قنات قصبه گناباد - صفحه محتوایی خبر

 

 

نمایش نبوغ معماران و حفاران ایرانی در مستند قنات قصبه گناباد

نمایش نبوغ معماران و حفاران ایرانی در مستند قنات قصبه گناباد

نمایش نبوغ معماران و حفاران ایرانی در مستند قنات قصبه گناباد

 از مستند تاریخی « قصبه گناباد » تولید سیمای خراسان رضوی در چارچوب فعالیت برای ثبت جهانی در سازمان یونسکو با حضور مسئولان  شهرستان گناباد، میراث فرهنگی استان  و صدا وسیمای خراسان رضوی رونمایی شد .

 مستند بازسازی نمایشی « قنات »  با موضوع  پرداخت به  قصبه گناباد از آثار دوره هخامنشیان و یکی از شگفت انگیزترین سازه های ابی جهان است که در یک قسمت 70 دقیقه ای در قالب مستند بازسازی نمایشی به موضوع مهندسی حفر قنات در قصبه گناباد می پردازد.

 این قنات درعین قدمت به واسطۀ عمق زیاد میله چاه های آن از پیچیده ترین محاسبات در مهندسی حفاری قنات برخوردار بوده است. در این مستند سعی شده  گوشه ای از نبوغ مهندسی معماران و حفاران ایرانی  این قنات و مشکلات و موانع پیش روی آنان در 2500 سال پیش برای حفر قنات به تصویر کشیده شود .همچنین در این مستند به نقش بسیار مهم قنات قصبه در تامین آب  در منطق کویری ایران اشاره شده است .

فرماندارگناباد تهیه فیلم مستند قصبه را اقدامی ارزشمند برای معرفی  قابلیت های گردشگری و تاریخی گناباد  در سطح ملی و جهانی  دانست و گفت: باید از ابزار فرهنگ  و هنر برای تبیین مزیت های این اثر تاریخی بیش از پیش بهره گرفت . وی افزود : گروه ارزیاب سازمان یونسکو شهریورماه گذشته از این قنات بازدید کرده  و مراحل نهایی ثبت دائمی و جهانی این اثر تاریخی  اوایل سال آینده انجام می شود .

 عوامل این مستند عبارتند از: کارگردان و تهیه کننده: سعید توکلی فر؛ تصویربردار: سجاد آهنگر مقدم؛ مدیر تولید: سید سعید ابوذریان.