جهش تولید | دوشنبه، ۱۱ اسفند ۱۳۹۹

نمایش یک قرن عزای حسینی در حسینیه ی امینی های قزوین - صفحه محتوایی خبر

 

 

نمایش یک قرن عزای حسینی در حسینیه ی امینی های قزوین

شبکه ی استانی سیمای مرکز قزوین عزاداری های محرم را در حسینیه ی امینی های قزوین در مستندی تلویزیونی به تصویر می کشد.

در این مستند سعی می شود با روایت عزاداری در حسینیه ی امینی ها زندگی و روح جاری در این بنای تاریخی به واسطه ی برگزاری مراسم عزاداری های محرم به صورت مداوم در آن به مخاطب ارائه گردد.

با توجه به اینکه بناهای تاریخی و دارای ارزش فرهنگی طبق نظر کارشناسان فرهنگی درصورتی که فاقد هرگونه کاربری گردند در طول زمان از کارکرد اصلی خود دور می شوند و اگر این بناها دارای کاربری های مرتبط گردند به حفظ این آثار و زنده ماندن این بناها به لحاظ فرهنگی کمک خواهد کرد؛ مستند تلویزیونی مذکور به این مقوله توجه ویژه دارد. حسینیه امینی ها که یکی از خانه های قدیمی شهر قزوین می باشد که در سال 1302 قمری توسط حاج محمدرضا امینی وقف گردیده است؛ بر این اساس هر ساله طبق نیت واقف این حسینیه میزبان مراسم ویژه ی ایام محرم می باشد.

این بنا درسال 1327 شمسی در فهرست آثار ملی ثبت شده است و در حال حاضر 132 سال است که توسط وارثان مرحوم امینی و با نظارت سازمان میراث فرهنگی حفظ و نگهداری می گردد؛ اما نکته ای که در این حسینیه قابل توجه می باشد برگزاری مراسم  عزاداری در یک بنای فرهنگی است که در اصل با هدف اصلی سازمان میراث فرهنگی مبنی بر جاری شدن زندگی و فرهنگ در آثار باستانی و میراث فرهنگی همخوانی دارد.

alt

این بنا به واسطه ی نیت واقف آن در تمام این سال ها هیچوقت به صورت یک بنای تاریخی موزه ای صرف برای بازدید درنیامده است و در کنار ارزش های معماری و تاریخی خود روح زندگی را نیز درخود حفظ نموده است که مهمترین دلیل این امر برگزاری (شاید اجبارشرعی و وجدانی) مراسم ایام محرم به صورت پیوسته در آن می باشد.

علاوه بر مراسم صبحگاهی وعظ و نوحه سرایی در ایام محرم، در روزهای پایانی منتهی به تاسوعا و عاشورا، دسته های سینه زنی عزاداری (علامت ها و طبل ها به دلیل عدم آسیب به بنا وارد حسینیه نمی شوند) به این حسینیه وارد و پس از عزاداری خارج می شوند.

در روز تاسوعا طبق یک رسم و نذر قدیمی توسط نسل ششم نوادگان واقف به عزاداران نهار داده می شود که این نهار در مطبخ همین بنا واقع در ضلع شمالی تهیه و پخته می شود. این طرح با روایت این مجموعه وقایع به همنشینی یک سنت مذهبی (عزاداری) در یک بنای تاریخی  و تاثیرات شکلی این دو بر یکدیگر می پردازد که در قالب مصاحبه با افراد مختلف و تهیه ی تصاویر این مراسم سعی می گردد به یک روایت جذاب و مستند تولید گردد.

این برنامه به تهیه کنندگی مسعود ساکت اف به مدت 30 دقیقه در سیمای مرکز قزوین تولید خواهد شد.