جهش تولید | یک‌شنبه، ۱۷ اسفند ۱۳۹۹

نمایندگان دیار کوهرنگ مهمان «سروستان» - صفحه محتوایی خبر

 

 

نمایندگان دیار کوهرنگ مهمان «سروستان»

دل پُر نمایندگان چهارمحال و بختیاری از طرحهای انتقال آب

نمایندگان دیار کوهرنگ مهمان «سروستان»

برنامه تلویزیونی «سروستان» دوشنبه شب 2 مهرماه با حضور دو نفر از نمایندگان مردم استان چهارمحال و بختیاری در خانه ملت، به صورت زنده از شبکه «شما» پخش شد.

 به گزارش روابط عمومی شبکه «شما»، برنامه تلویزیونی «سروستان» با اجرای محمد دلاوری دوشنبه این هفته با حضور نمایندگان مردم شهرهای استان چهارمحال و بختیاری روی رفت.

محمد خالدی سردشتی نماینده مردم لردگان و علی کاظمی باباحیدری نماینده مردم شهرهای اردل، کوهرنگ، کیار، فارسان و دهستان دستگردمهمانان برنامه این هفته «سروستان» بودند.

در ابتدای برنامه علی کاظمی با اشاره به تعطیلات دو هفتهای اخیر نمایندگان مردم در مجلس اظهار کرد: بر اساس روال کاری خانه ملت، همه ساله تعطیلاتی به نمایندگان ارائه میشود که در طول سال دو نوبت است البته این دو هفته برای نمایندگان تعطیلی محسوب نمیشود بلکه بیشتر به سرکشی از حوزه انتخابیه میگذرد.

وی همچنین در ارتباط با ظرفیتهای طبیعی چهارمحال و بختیاری گفت: این استان منطقهای چهارفصل است و بسیاری از اقوام ایرانی در محدوده جغرافیایی آن زندگی میکنند، در کنار حوزه گردشگری، معادن و آب مناسبی هم در چهارمحال و بختیاری وجود دارند که میتوانند منشأ درآمدهای سرشار اقتصادی باشند.

نماینده مردم شهرهای اردل، کوهرنگ، کیار، فارسان و دهستان دستگرد در خانه ملت با اشاره به خشک شدن برخی چشمههای استان چهارمحال و بختیاری عنوان کرد: تغییر اقلیم در کنار ناکارآمدی و سوء مدیریت، دلایل اصلی این مسئله هستند، اینکه بخواهیم آب را از منطقهای به دیگر شهرها و استانها منتقل کنیم امر مهمی است که چگونگی آن اهمیت زیادی دارد این در حالی است که استفاده از شیوههای غیر اصولی، سبب خشک شدن برخی چشمههای چهارمحال و بختیاری شده است.

 

خطوط انتقال آب موجب نابودی سفرههای زیرزمینی شده است

وی افزود: لازم بود مسیری برای برخی خطوط انتقال آب تعیین شود که کمترین تداخل را با سفرههای آب زیرزمینی داشته باشد.

کاظمی با بیان اینکه چالش آب باید به صورت ملی مورد توجه قرار بگیرد خاطرنشان کرد: تغییرات اقلیمی و انسانی، طرحهای اقتصادی و مهاجرتهای منطقهای باید در این زمینه مد نظر باشند.

نماینده مردم شهرهای اردل، کوهرنگ، کیار، فارسان و دهستان دستگرد در مجلس شورای اسلامی گفت: عدم کارشناسی در تعیین خطوط انتقال آب، سبب شده برخی سفرههای آب زیرزمینی نابود شوند که فرونشست زمین، یکی از آثار مخرب این مسئله است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به حوزه صنعت استان چهارمحال و بختیاری اشاره و اظهار کرد: بیکاری در این استان حدود 20 درصد است و دلیل این امر، عدم توجه اصولی به ظرفیتهای کشاورزی چهارمحال و بختیاری است چرا که کاشت و برداشت سنتی جوابگوی نیازهای جمعیت کنونی نیست.

کاظمی اضافه کرد: لازم است به سمت شیوههای نوین کشاورزی پیش برویم و با آیندهنگری از جمله تلاش برای رونق صنایع تبدیلی، کشاورزی را تقویت کنیم؛ به طور مثال چهارمحال و بختیاری قطب تولید بادام کشور است ولی برداشت و فروش خام این محصول درآمدزایی بالایی نخواهد داشت.

این نماینده مجلس با بیان اینکه اجرای روشهای نوین آبیاری در برخی مناطق چهارمحال و بختیاری شروع شده است گفت: همچنین لازم است فارغالتحصیلان رشتههای کشاورزی وارد کار اجرایی در این زمینه شوند تا شاهد افزایش بهرهگری از شیوههای علمی و رونق کشاورزی و دامپروری استان باشیم.

سد لردگان با هدف تامین آب شرب برای 100 هزار نفر احداث میشود

محمد خالدی هم در این برنامه با اشاره به ویژگیها و ظرفیتهای انسانی، طبیعی و اقتصادی چهارمحال و بختیاری اظهار کرد: این استان یک درصد خاک ایران را تشکیل داده ولی در عین حال 10 درصد آب ایران در این استان وجود دارد البته بسیاری از مشکلات نیز در همین حوزه وجود دارد.

وی افزود: چهارمحال و بختیاری میتواند ظرفیت گردشگری مهم در سطح کشور باشد ولی هنوز زیرساختهای این مسئله وجود ندارند و هر چند نسبت به 40 سال قبل پیشرفتهای زیادی حاصل شده ولی هنوز به جایگاه حقیقی خود نرسیده است.

نماینده مردم لردگان در مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: با کاهش بارندگی، شاهد از بین رفتن چشمههایی در استان بودهایم که آب شرب مردم چهارمحال و بختیاری را تامین میکردند.

وی ادامه داد: بخشهایی که قطب کشاورزی استان بودهاند به خاطر مشکلات مربوط به تأمین آب رو به نابودی هستند زیرا آبی برای کشاورزی در اختیارشان نیست و دلیل اصلی این امر کاهش بارندگی و برداشت بی رویه از منابع آب زیرزمینی است.

خالدی با بیان اینکه به دنبال دریافت اعتبارات و اجرایی شدن ساخت سد لردگان هستیم گفت: این سد 80 میلیون متر مکعب آب کشاورزی، 10 میلیون متر مکعب آب شرب و بیش از 7 میلیون متر مکعب صنعت آینده لردگان را تامین خواهد کرد البته دو طرح آبرسانی تا زمان بهرهبرداری از این سد اجرایی شده تا مشکلات مربوط به آب اهالی لردگان و روستاهای اطراف آن رفع شود؛ طرح احداث سد سه ساله هستند و آب شرب 100 هزار نفر از مردم این شهرستان را تامین خواهد کرد هر چند این زمانبندی در شرایط اقتصادی ثابت بوده و حالا باید برنامهریزی دقیقی برای کاهش زمان اجرا داشته باشیم.

وی به ایده توقف سدسازی در دنیا عنوان کرد: سدسازی با هدف تولید برق متوقف شده ولی برای تامین آب شرب و کشاورزی همچنان باید به سدسازی بپردازیم.

خالدی با اشاره به دلایل افزایش بیکاری در استان چهارمحال و بختیاری گفت: رشد جمعیت، عدم توجه به کشاورزی و دامداری اصولی و نوین برای پاسخگویی به نیازهای جمعیت حاضر، خشکسالیهای پی در پی و از بین رفتن کشاورزی سنتی، از جمله این دلایل هستند.

نماینده مردم لردگان در مجلس شورای اسلامی افزود: رغبت برای تحصیل در چهارمحال و بختیاری هم مانند سایر مناطق بیشتر است و حالا به دلیل عدم وجود صنایع مختلف، میزان تحصیلکردگان بیکار هم افزایش یافته است.

وی با تاکید بر تنظیم سند آمایش سرزمینی برای استانهای مختلف گفت: مقرر شده در این طرح شهرهایی که فاصله زیادی با دیگر شهرهای یک استان دارند به عنوان پایلوت انتخاب و طرحهای اشتغالزا در آنها اجرایی شود.

خالدی با بیان اینکه لازم است صنایع تبدیلی با حمایتهای دولتی در چهارمحال و بختیاری راهاندازی شوند خاطرنشان کرد: این کار باید با پشتوانه بانکها به جریان بیفتد تا شاهد حمایت جدی از کشاورزی و دامپروری باشیم.

وی گفت: کجای دنیا با تسهیلات 18 درصدی میتواند کار تولیدی به راه انداخت؟ علاوه بر این در کشورهای مختلف نهایت زمان لازم برای دریافت وامهای تولیدی یک هفته است ولی در کشور ما حداقل 6 ماه طول میکشد.

«سروستان» برنامهای تلویزیونی است که سری سوم آن دوشنبه شبها ساعت 18 روی آنتن میرود و هر هفته میزبان نمایندگان مردم یکی از استانهای کشورمان در خانه ملت است.

طرحها و لوایح در دست بررسی نمایندگان در مجلس، ظرفیتها و توانمندیهای استانها و راهکارهای نمایندگان برای رفع مشکلات مردم در بخشهای مختلف، موضوع گفتوگوها در این برنامه است.