سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | پنج‌شنبه، ۲ اردیبهشت ۱۴۰۰

نمایندگان مجلس در برنامه «سروستان» تاکید کردند - صفحه محتوایی خبر

 

 

نمایندگان مجلس در برنامه «سروستان» تاکید کردند

لزوم بازنگری در قوانین برای ایجاد اشتغال پایدار در آذربایجان شرقی

نمایندگان مجلس در برنامه «سروستان» تاکید کردند

به گزارش روابط عمومی شبکه «شما»، برنامه تلویزیونی «سروستان» سه‌شنبه شب 30 خردادماه با حضور نمایندگان مردم استان آذربایجان شرقی در مجلس شورای اسلامی روی آنتن رفت.
محمد اسماعیل سعیدی نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو و عضو کمیسیون فرهنگی مجلس و معصومه آقاپور علیشاهی نماینده مردم شبستر و عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی مهمانان این برنامه بودند.
ناصر خیرخواه مجری «سروستان» در ابتدای برنامه با اشاره به ظرفیت‌های کشاورزی، صنعتی و اجتماعی استان آذربایجان شرقی، اظهار کرد: طیف وسیعی از مهندسان، کارشناسان و تکنسین‌های ماهر و نیمه ماهر می‌توانند با تکیه بر این پتانسیل‌ها، به ارائه خدمات گسترده بپردازند.
معصومه آقاپور علیشاهی نماینده مردم شبستر در قوه مقننه در این گفت‌وگو ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهید چمران اظهار کرد: چمران از نخستین کسانی بود که در حوزه صنعت موشکی ایران گام برداشت و از سپاه پاسداران نیز تشکر فراوان داریم که زحمات شهدایی مثل او را بی نتیجه نگذاشت و در دفاع از مردم ایران، از موشک‌های پیشرفته علیه گروه تروریستی داعش استفاده کرد.
وی در ادامه به زنجیره فرآیند تولید پرداخت و گفت: در این زمینه شاهد چندین پروسه از جمله قوانین و مقررات، امکانات تولیدی، بازار تولید و اشتغال پایدار هستیم.
آقاپور با بیان اینکه باید میان فرصت شغلی و اشتغال پایدار تفاوت قائل شویم عنوان کرد: من و سایر نمایندگان مردم در مجلس، وظیفه داریم برای ایجاد اشتغال پایدار به تصویب یا اصلاح قوانین مورد نیاز بپردازیم که در این زمینه نیازمند قیام کاهش بوروکراسی در اولین گام هستیم.
نماینده مردم شبستر در مجلس شورای اسلامی ضمن تشکر از دولت و مسئولان اجرایی استان آذربایجان شرقی به دلیل همکاری با کارگروه اقتصاد مقاومتی و حرکت در این مسیر گفت: با این حال با رشد هشت درصدی پیش‌بینی شده در برنامه توسعه، فاصله بسیار داریم.
وی تصریح کرد: انتظار داریم در سال‌ جاری و سال آینده، شاهد گام‌های موثری در حوزه کشاورزی و صنعت استان آذربایجان شرقی باشیم.
آقاپور با بیان اینکه در شاخه اشتغال باید به متغیرهای درونی و بیرونی توجه داشت ادامه داد: تغییرات اقلیمی، انجام کارهای تکراری، عدم وجود حلقه اتصال دانشگاه‌ها و صنعت یعنی شرکت‌های دانش‌بنیان و مسائلی از این دست، جزو متغیرهای موجود هستند.
نماینده مردم شبستر در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: از دست اندرکاران دولتی یعنی بخش‌های اجرایی و دستگاه‌ قضایی انتظار داریم، زنجیرهای بسته شده به پای بخش خصوصی را باز کنند و زمینه مساعد برای استفاده از ظرفیت‌های موجود را فراهم کنند.
در ادامه محمد اسماعیل سعیدی نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس با اشاره به سرمایه‌گذاری‌های گسترده در آذربایجان شرقی طی سال‌های بعد از پیروزی انقلاب اسلامی عنوان کرد: تبریز و آذرشهر به عنوان قطب صنعتی این استان، نمونه‌های خوبی از این سرمایه‌گذاری‌ها هستند.


تفکر بسیجی و فعالیت بسیجی عامل توسعه اقتصادی
وی افزود: بسیج سازندگی در احیای صنعتی آذربایجان شرقی نقش مهمی داشته و این مسئله جای تقدیر و تشکر دارد چه اینکه مردمانی از داخل استان برای پیشرفت و آّبادانی این خطه از کشورمان وارد گود شده‌‌اند؛ همانطور که تفکر جهادی سبب شده امروز موشک‌هایی داشته باشیم که تروریست‌ها را صدها کیلومتر آنطرف‌تر از مرزهایمان هدف قرار دهیم، فرهنگ و تفکر بسیجی می‌تواند مشکلات اقتصادی داخل کشور را نیز حل کند.
سعیدی با اشاره به کشت گلخانه‌ای گوجه فرهنگی در آذربایجان شرقی و صادرات این محصول به روسیه عنوان کرد: برداشت یک تن محصول از یک بوته گوجه فرهنگی طی 9 ماه، رکوردی است که با استفاده از این ظرفیت به دست آمده است همچنین در حوزه سرمایه‌گذاری خارجی، شهرکی به همین منظور احداث شده که منشأ ارائه خدمات و ورود فناوری‌های نوین بوده است و علاوه بر این طی هشت ماه، برای 100 نفر اشتغال‌زایی شده است.
معصومه آقاپور نیز در ادامه با اشاره به تلاش کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی به منظور کاهش بوروکراسی اداری و موانع تولید و اشتغال گفت: در حال حاضر برای انجام بعضی امور همچون فعالیت یک بنگاه اقتصادی کوچک، نیاز به 25 مورد استعلام است که تعداد مکاتبات آنها به 70 مورد می‌رسد که نیازمند بیش از 250 روز کاری است و این، فارغ از امور بانکی است بنابراین با این وضعیت نمی‌توان به راحتی زمینه ایجاد اشتغال پایدار را فراهم کرد مگر اینکه مجلس، قوانین موجود را اصلاح کند.

لزوم کاهش بوروکراسی اداری برای افزایش سرمایه‌گذاری داخلی و خارجی
وی تصریح کرد: در شرایط حاضر، سرمایه‌گذاران داخلی هم تمایل چندانی به تولید ندارند بنابراین نباید انتظار سرمایه‌گذاری خارجی داشته باشیم در حالیکه من به عنوان یک تجربه آزمایشی، توانستم در یک کشور آفریقایی و فقط به صورت اینترنتی، 12 بنگاه اقتصادی به ثبت برسانم.
آقاپور با بیان اینکه نیازمند فرهنگ‌سازی مجدد در مورد بازرسی و نظارت هستیم گفت: نظارت به عنوان دست گیری از کسانی است که می‌خواهند برای پیشرفت و آبادانی کشورشان گام بردارند.
سعیدی هم در بخشی دیگر از این گفت‌وگو به ضرورت اصلاح نظام اداری کشور اشاره و تأکید کرد: برای راه‌اندازی یک واحد تولیدی و صنعتی، نیاز به اخذ بیش از هزار امضاء است و در یک مورد، بعد از استقرار واحدی صنعتی، اداره کل محیط زیست استان، دستور به جابجایی 500 متری آن واحد داد و جالب اینکه فقط سازمان حفاظت محیط زیست می‌توانست این مسئله را رفع و رجوع کند، حتی کمیته‌ای که برای تفویض اختیار به استان‌ها تشکیل شده، یک سال است که جلسه‌ای برگزار نکرده بود.
وی گفت: قرار بود اختیارات وزارت‌خانه‌ها و سازمان‌های ملی در برخی موارد به ادارات کل استان‌ها تفویض شود ولی این مسئله هنوز محقق نشده است.
در ادامه معصومه آقاپور علیشاهی نماینده مردم شبستر در مجلس شورای اسلامی به دیگر ظرفیت‌های اقتصادی و صنعتی استان آذربایجان شرقی و شهرستان شبستر از جمله تولید شکلات و شیرینی پرداخت و افزود: چرخه کامل تولید این محصولات از کشت گندم تا صادرات محصول به کشورهای خارجی، در همین منطقه وجود دارد البته محصولات کشاورزی همچون میوه و تره‌بار، پتروشیمی و ... هم جزو پتانسیل‌های موجود به شمار می‌روند.
وی همچنین به مسئله اشتغال بانوان و لزوم تقویت ورزش زنان روستایی پرداخت و ادامه داد: در این حوزه تلاش‌هایی در مجلس صورت گرفته ولی از مسئولان دولتی هم خواستار حمایت و پیگیری بیشتر در این زمینه هستیم چرا که در حوزه ورزش زنان و توسعه آن با الگوهای اسلامی – ایرانی نیازمند نگاه ملی هستیم.
سعیدی هم به شخصیت‌های برجسته هنری، علمی، ورزشی و فلسفی که از آذربایجانی شرقی برخاسته‌اند عنوان کرد: این استان شهدای گرانقدری را هم در طول دوران مبارزات علیه رژیم شاهنشاهی و دفاع مقدس، تقدیم اسلام و انقلاب کرده‌اند.
 در میان برنامه هم چند مستند و گزارش از ظرفیت‌های صنعتی و کشاورزی استان آذربایجان شرقی به نمایش در آمد.
«سروستان» با اجرای ناصر خیرخواه هر هفته با حضور نمایندگان مردم یکی از استان‌های کشورمان در قوه مقننه و برخی مسئولان دولتی، از شبکه «شما» پخش می‌شود.
زمان پخش این برنامه ساعت 22:00 سه‌شنبه‌ شب‌هاست.