سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | دوشنبه، ۳۰ فروردین ۱۴۰۰

همراهی با اسطوره نیروی هوایی در نه و پنج دقیقه - صفحه محتوایی خبر

 

 

همراهی با اسطوره نیروی هوایی در نه و پنج دقیقه

همراهی با اسطوره نیروی هوایی در نه و پنج دقیقه

همراهی با اسطوره نیروی هوایی در نه و پنج دقیقه

مراحل پایانی تصویربرداری فیلم تلویزیونی نه و پنج دقیقه در صدا و سیمای بوشهر در حال انجام است.

به گزارش روابط عمومی معاونت امور مجلس و استان ها به نقل از تهیه کننده و کارگردان این فیلم، نه و پنج دقیقه برشی است از زندگی سرلشگر خلبان شهید سیدعلیرضا یاسینی از 31 شهریور 59 تا 15 مرداد 83 .

به گفته مسعود نجف پور بوشهری مهمترین بخش این فیلم 90 دقیقه ای بر محور حادثه ای حقیقی از اویل جنگ و سقوط هواپیمای شهید یاسینی در خاک عراق قرار دارد. در این حادثه وی توسط شیعیان و اهالی بومی منطقه نجات یافته و به کشور بازگردانده می شود.

نجف پور افزود: بخش های دیگر فیلم به صورت فلاش بک ابعاد دیگری از زندگی اجتماعی و نظامی این شهید بزرگوار را روایت می کند.

کارگردان فیلم نه و پنج دقیقه با اشاره به حجم کم دیالوگ ها و بهره گیری از تصاویر مهییج هوایی گفت: کار تحقیق این فیلم دو سال به طول انجامید که عمدتا در گفتگو با خانواده، همرزمان، دوستان و کنکاش در اسناد و کتاب های مختلف بوده است.

نجف پور با قدردانی از پایگاه ششم شکاری شهید یاسینی بوشهر به خاطر در اختیار قرار دادن  امکانات و تجهیزات نظامی به گروه سازنده فیلم گفت: تمام لوکیشن ها در استان بوشهر بوده و برخی از صحنه ها با پرواز همزمان چهار فروند هواپیمای میگ بازسازی شده است.

تهیه کننده فیلم نه و پنج دقیقه بیشترین حجم جلوه های ویژه را در بازسازی انفجارها و صحنه های جنگی بیان کرد و افزود: با توجه به زمان بر بودن طراحی و اجرای این صحنه ها پیش بینی می شود پس از پایان فیلم برداری که تا نیمه اسفند ماه امسال به طول می انجامد، مراحل فنی تا بهار سال آینده پایان یابد.

وی افزود: همه عوامل و بازیگران از هنرمندان استان بوشهر هستند و نقش شهید یاسینی را ساسان جاهدین محمدی بازی می کند.

عباس جوادی، منوچهر سلطانی، بنیامین معین کیا، مهدی جلالی، مجید فیلی، محمدرضا ملکی و مارال حدادی دیگر هنرپیشگان فیلم نه و پنج دقیقه هستند.

 

بنابراین گزارش دیگر عوامل تولید این فیلم عبارتند از: مدیر تصویربرداری: آئین ایرانی، صدابردار: جمال دهقان، طراح صحنه و لباس: رضا قادری فر، تدوین: امیر میرزایی و مسعود نجف پور، مدیرتولید: عباس حیدری و طراح گریم: جلال امیری مرند.

گفتنی است: سرلشکرخلبان «سیدعلیرضایاسینی» از سرمایه های هشت سال دفاع مقدس و یکی از فرماندهان لایق نیروی هوایی بود که ازدست مقام معظم رهبری مدال فتح دریافت کرده است، وی دارای 2759 ساعت پرواز ورکوردارپرواز با هواپیمای 4-F و یکی ازقهرمانان عملیات بزرگ 140 فروندی بود که درروزهای آغازین دفاع مقدس به اجرادرآمد.