سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | دوشنبه، ۲۹ شهریور ۱۴۰۰

همراهی شبانه با " شما " از دشت بورالان تا کوه تفتان - صفحه محتوایی خبر

 

 

همراهی شبانه با " شما " از دشت بورالان تا کوه تفتان

شبکه "شما" مخاطبان خود را امشب با مستند های "تفتان" و "بورالان" با ویژگی ها و زیبایی های این مناطق طبیعی آشنا می کند.

مستند "تفتان" به تهیه کنندگی و کارگردانی علی وفادار تولید صدا و سیمای مرکز سیستان و بلوچستان امشب ساعت 20:30 از شبکه شما پخش می شود.

به گزارش روابط عمومی معاونت امور استان ها، این مستند موضوعات مردم شناسی در روستاهای حاشیه ی کوه تفتان را به تصویر می کشد و در دور افتاده ترین مناطق تفتان به بررسی جنبه های مختلف زندگی، آداب و رسوم مردم دیار بلوچستان، سنت ها ی مرسوم در بین مردم بلوچ نشین فرهنگ های گوناگون مردم می پردازد.

گفتنی است احمد مرادزاده(سراج) و حسین عباس زاده مقدم به ترتیب با عنوان پژوهشگر و صدابردار در تولید این مستند همکاری داشته اند.

همچنین مستند بورالان به تهیه کنندگی و کارگردانی رضا قنبرزاده در شبکه استانی سیمای مرکز آذربایجان غربی تولید شده که ساعت  23:30 از شبکه شما پخش می شود.

به گزارش روابط عمومی معاونت امور استان ها، بورالان نام منطقه ای است در ماکو که بدلیل وجود چشمه ای به نام ثریا از سرسبزترین و خوش آب و هواترین مناطق استان بشمار می رود.

alt

چشمه ثریا در بین مرز ایران و ترکیه و در دامنه کوه آرارات واقع است و سرچشمه اصلی رود ارس می باشد، ولی این منطقه هم اکنون با پدیده شن های روان و فرسایش خاک روبروست، به طوریکه رفته رفته به بیابان و شن زار تبدیل گشته است .

در این مستند تلاش شده تا ضمن معرفی منطقه و پتانسیل های آن به علل وقوع این پدیده پرداخته شود و تاثیر آن بر زندگی مردم توسط کارشناسان منابع طبیعی استان و مسئولان مورد بررسی و تحلیل قرار بگیرد. راهکارهای علمی و عملی برای کنترل و مهار وضعیت پیش آمده از اهداف دیگر تولید این مستند بوده است.

ایرج حسینی تصویربرداری این مستند را بر عهده دارد.