سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | سه‌شنبه، ۶ مهر ۱۴۰۰

همراهی شبانه " شما " با پرندگان سرزمین برف و آفتاب - صفحه محتوایی خبر

 

 

همراهی شبانه " شما " با پرندگان سرزمین برف و آفتاب

مستند برگزيده «پرندگان در سرزمین برف و آفتاب» از چهار‌شنبه 2 بهمن به ‌مدت 4 شب  ساعت 20:30 از آنتن شبكه شما پخش مي‌شود.

به گزارش روابط عمومی معاونت امور استان ها، مستند "پرندگان در سرزمین برف و آفتاب" به تهیه کنندگی، کارگردانی و تصویر برداری فرشاد افشین پور در صدا و سیمای مرکز کهگیلویه و بویراحمد تولید شده که در سی و یکمین جشنواره فیلم فجر عنوان بهترین مستند و در هفتمین جشنواره بین‌المللی سینما حقیقت (فیلم مستند ایران) عنوان بهترین اثر مستند علمی و زیست محیطی را از آن خود کرده است .

استان کهگیلویه و بویراحمد استانی چهار فصل است که نزدیک به 10 درصد آب کشور و 8 در صد جنگل های کشور را در خود دارد که در 80 درصد مساحت استان پراکنده شده است.

وجود آب و جنگل در کنار جغرافیای متنوع که اقلیم های سردسیری و گرمسیری را در کنار هم دارد زمینه مناسبی برای زیست انواع انواع جانواران و گیاهان فراهم آورده است.

نزدیک به 70 نمونه پستاندار و بیش از 84 نمونه پرنده در استان کهگیلویه و بویراحمد وجود دارند که در مستند پرندگان در سرزمین برف و آفتاب تلاش شده است از این اقلیم های متفاوت، آبهای سرد و گرم و تنوع زیستی به ویژه در بخش حیات وحش و از میان آن پرندگان به تصویر کشیده شوند.

alt

در مستند پرندگان در سرزمین برف و آفتاب ابتدا نمایی کلی از دو منطقه سردسیر و گرمسیر و چهار فصل طبیعت در این مناطق به تصویر کشیده شده و سپس به معرفی تک تک پرندگان، محل زندگی آنها، شیوه ادامه حیات، تخم گذاری و پرورش جوجه می پردازد.

در این مستند حاشیه رودخانه های زهره، خرسان و بشار و همچنین منطقه حفاظت شده دنا مورد کنکاش قرار می گیرد.

بر پایه همین گزارش کلیه گروه تولید این مجموعه بومی بوده و تحقیقات اولیه دقیق، توجه به استانداردهای بین المللی و تصویربرداری مطلوب از ویژگی های مهم این مستند است.

گفتنی است در این اثر داوود نماینده و سید سعید میر سعید قاضی به ترتیب وظیفه گویندگی متن و تدوین را بر عهده داشته اند.