سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | دوشنبه، ۵ مهر ۱۴۰۰

همکاری خانوادگی در تولید یک فیلم تلویزیونی - صفحه محتوایی خبر

 

 

همکاری خانوادگی در تولید یک فیلم تلویزیونی

  تله فیلم شاتره به سفارش صدا و سیمای مرکز فارس در حال تهیه و تولید است. این تله فیلم که روایت سال های ۱۳۵۷ و آن حال و هوا را دارد به تهیه کنندگی محمدجواد مرادی، کارگردانی ایمان افشاریان و با بازی زهرا سعیدی و احمد علامه در خانه تاریخی فروغ الملک، مسجد مشیر، کارگاه ژاله و خیابان های اطراف شاهزاده قاسم در شهر شیراز تصویربرداری می شود. به لوکیشن خانه تاریخی فروغ الملک رفتیم تا گزارشی از روند تولید این تله فیلم تهیه کنیم.

 شاتره تصویری از مبارزات مردم شیراز در سال های انقلاب اسلامی ایران

وقتی به لوکیشن این تله فیلم می رسم محمد جواد مرادی تهيه کننده تله فيلم شاتره را می بینم که با گروه تولید در حال گفتگو است. وی موضوع این فیلم تلویزیونی را برگرفته از مبارزات مردم شیراز در سال های انقلاب اسلامی ایران عنوان می کند و می گوید: در فیلم هایی که در صدا و سیمای فارس تولید می شود تمام تلاش عوامل تولید بر شناسایی ظرفیت های ناشناخته بومی معطوف شده است.

وی با اشاره به گذشته پر افتخار فارس در همه عرصه ها یادآور می شود: هنر فیلم سازی در استان به شدت مهجور مانده است و مسئولان با ظرفیت های اولیه این هنر آشنا نیستند.

alt

مرادی در ادامه تصریح می کند: حمایت از هنر صرفا تامین ملزومات مالی نیست بلکه نهاد های فرهنگی، هنری و هنرمندان نیازمند حمایت های معنوی همه جانبه هستند. این تهیه کننده با اشاره به ضرورت سرمایه گذاری های کلان در عرصه فرهنگ معتقد است: سرمایه گذاری فقط ساختن برج و راه نیست و مسئولان باید به این باور برسند که هیچ ابزاری مانند هنر نخواهد توانست استان فارس و پتانسیل های نامحدود این سرزمین را به رخ بکشد.

تهیه کننده فیلم تلویزیونی شاتره هدف از تولید این فیلم را احیای فرهنگ فراموش شده مردم شیراز توصیف و خاطر نشان می کند: باید از هر وسیله ای برای بازگشتن فارس به جایگاه واقعی خود استفاده کرد. مرادی ادامه می دهد: در این فیلم، مهدی جوان انقلابی مبارزی است که سرپرستی کارخانه فردی به نام جلال را بر عهده دارد که در جریان آشنایی های بیشتر از تصمیم جلال برای فروش خانه برادرزاده اش مطلع می شود و رئیس کارخانه او را تهدید می کند که اگر موضوع را لو بدهد او را به ساواک تحویل می دهد و مهدی در تردید و کشمکش با خود قرار می گیرد که در برابر جلال بایستد یا برای پخش اعلامیه ها سکوت اختیار کند و…


رسانه ملی  در عرصه هنر همواره در کشور جلودار بوده است

مدیران صدا و سیمای مرکز فارس برای بازدید از این تله فیلم به محل تصویربرداری آمده اند. هر کدام از مدیران با برخی از عوامل تولید صحبت می کنند و تهیه کننده گزارشی را از روند تولید ارائه می کند. مدیر کل صدا و سیمای فارس نیز از تولید این تله فیلم و تلاش جدی عوامل ابراز رضایت می کند. به سمت او می روم تا نظرش را در خصوص چگونگی تولید این تله فیلم و حضور هنرمندان بومی جویا شوم وی بیان می کند: دیگر زمان رخوت در عرصه های هنری به پایان رسیده است و همه هنرمندان و اهالی فرهنگ باید برای شتاب هر چه بیشتر قطار فعالیت های هنری به میدان بیایند. محمد باقر کشفی در ادامه تصریح می کند: رسانه ملی  در عرصه هنر همواره در کشور جلودار بوده است و امروز نیز شور و نشاطی دوباره در این استان به راه افتاده است.

وی با بیان این که جهت برنامه های تولیدی رسانه ملی در فارس به سمت و سوی استفاده از هنرمندان استانی است، ادامه می دهد: سرمایه گذاری در عرصه فرهنگ و هنر موضوعی نیست که بتوان به راحتی از کنار آن گذشت.

کشفی همچنین به تجلیل از زهرا سعیدی بازیگر شیرازی اشاره می کند و می افزاید: تجلیل از شخصیت هایی همچون زهرا سعیدی موجب ایجاد نشاط و انگیزه در جامعه هنری و تاکید بر ضرورت تکریم بزرگان عرصه هنراین سرزمین است.

وی به بازی این هنرمند در فیلم های مختلف تلویزیونی و سینمایی در نقش های مثبت اشاره و خاطر نشان می کند: با نگاه مثبت جامعه هنری به زهرا سعیدی، بدون شک لقب "مادر سینمای ایران" در آینده برازنده او خواهد بود.


بسترهای لازم برای تولید آثار نمایشی در استان فارس فراهم است

زهرا سعیدی از جمله چهره های محبوب و پرکار سینما و تلوزیزیون محسوب می شود که سال ها در استان ها فارس حضور داشته و فعالیت کرده است. البته به غیر از خانم سعیدی افراد دیگری هم مانند محمود پاک نیت،اصغر همت و... وجود دارند که می توان از این پتانسیل استفاده کرد. زهرا سعیدی همیشه در تمامی نقش هایی که بر عهده داشته است به خوبی توانسته با بازی خوب مخاطبان قابل قبولی را جذب کند. وقتی از او تقاضا می کنم تا در خصوص دلایل همکاریش با این تله فیلم توضیح دهد می گوید: من همیشه دوست دارم که در آثار نمایشی استانم حضور داشته باشم و با همکارانم در این استان همکاری کنم. وی بیان می کند:  فیلم شاتره بر اساس طرح و نمایشنامه ای از همسرش، مرحوم مجید افشاریان است. این نمایش در سال ۱۳۵۶ در تهران روی صحنه رفت که مورد توجه منتقدان و استقبال عموم قرار گرفت. وی از این که پس از 35 سال فرزندش ایمان افشاریان کارگردانی این فیلم را بر عهده دارد ابراز خرسندی می کند و می گوید: دل هنرمندان شیرازی برای کار و خلق اثر در فارس پر میزند که خوشبختانه بستر های لازم در صدا و سیمای فارس برای این موضوع فراهم شده است.

دیگر فرصتی نداریم تا با مابقی عوامل صحبت کنیم، گروه تولید همه منتظر خانم سعیدی هستند تا تصویربردرای را شروع کنند. خانم سعیدی جلوی دوربین قرار می گیرد تا این بار با کارگردانی پسرش اثری متفاوت را بازی کند.

alt

alt