جهش تولید | شنبه، ۹ اسفند ۱۳۹۹

ویژه برنامه های شبکه مازندران در ماه مبارک رمضان - صفحه محتوایی خبر

 

 

ویژه برنامه های شبکه مازندران در ماه مبارک رمضان

ویژه برنامه های شبکه مازندران در ماه مبارک رمضان


ماه مبارک رمضان ماه خدا، ماه نزول قرآن و از شریف‌ترین ماه‌های سال است که فضیلت‌های بسیاری برای آن ذکر شده است.
در ماه مبارک و پرفضیلت رمضان می‌بایست به جای تکیه بر فضای گرفته و غمناک، بر فضاهای معنوی تأکیدکرد. به جز این، ساخت برنامه‌های سرگرم‌کننده، می‌تواند سبب نشاط روزه‌داران باشد و فضاسازی و طراحی برنامه‌ها براساس اعتقادات و احترام به عامه، مأموریت و مقبولیت رسانه را تعیین و تضمین می‌کند و آیین‌های ملی و مذهبی می‌توانند مصداق تطابق میل مردم و مأموریت رسانه باشند.
در این راستا سیمای رسانه استانی دراین ماه پرفضیلت و با اتکا به شیوه‌های نو و ناب مسئولیتش را چون همیشه به نحو مطلوبی به انجام می‌رساند و همواره به همراه مخاطبان، هنرمندانه به تجلی و تعالی مناسک الهی می‌پردازد.
 ویژه برنامه افطاری «مهمان خدا»  به تهیه‌کنندگی رقیه یحیی زاده و کارگردانی فردین بیطرف به مدت 90 دقیقه در 30 شب و با دو ویژه برنامه عیدسعیدفطر در مجموع 32 برنامه از سیمای مازندران تهیه و پخش می‌شود.
بیان سبک زندگی قرآنی، روزه اولی‌ها، اکرام ایتام و  یتیم نوازی، فضیلت‌های اخلاقی در ماه مبارک رمضان، وفات حضرت خدیجه(س) دهم ماه رمضان و بیان ویژگی‌های شخصیت والای حضرتشان، ویژگی‌های شخصیت والای امام حسن مجتبی(ع) در شب 15 رمضان، درسهایی از نهج البلاغه، تلاوت قرآن خصوصاً فضیلت آن در ماه مبارک رمضان و نزول قرآن در ماه مبارک رمضان، شب های قدر و... از موضوعات این برنامه معنوی و عرفانی هست.
همچنین بیان آداب و رسوم ماه مبارک رمضان در گذشته و امروز، ارائه گزارش های مستند، تهیه گزارش از سفره های افطاری ساده با اهداف خداپسندانه مانند خانه سالمندان، حسینیه ها، سی نکته از نهج البلاغه (حرف حساب)، اشعار مازندرانی (ترنه وا) توسط شاعران مازندرانی درباره روزه، معرفی نویسندگانی که درباره ماه رمضان و روزه داری کتاب دارند، بهره گیری از حضور کارشناسان و استادان خوش بیان و خوشنام دانشگاه، حوزه و... در خصوص فلسفه روزه داری و فیوضات ماه مبارک رمضان و... ازجمله آیتم های این برنامه هست.
«به وقت وصل»  عنوان ویژه برنامه سحر ماه مبارک رمضان هست که در 30 برنامه 80 دقیقه‌ای در فضایی متفاوت و نوین و با استفاده از ظرفیتهای جدید بصری و محتوایی با توجه به عنوان کلی «انس با معبود» در سرلوحه اصلی این برنامه به تهیه‌کنندگی رقیه احمد زاده عالمی از آنتن سیمای مازندران پخش می‌شود.
ایجاد حس انس با عبادت و عبودیت و معبود،تقویت حس انابه و توجه به لطافتهای رمضان و سحر،ایجاد فضای معنوی در هنگام سحر و برجسته سازی نشاط معنوی ماه مبارک رمضان و تقویت روحیه امید خودباوری و همدلی،ترویج ابعاد اجتماعی دین، از جمله ساده زیستی ، احکام ، همدلی و توجه به سلامت مردم  برپایه موازین دینی و بنیان های علم پزشکی،تبیین فلسفه روزه به ویژه ابعاد فردی و اجتماعی این فریضه الهی و... از اهداف و محورهای مهم این برنامه هست.
با خدا حرف بزن (سلام رفیق)، درمحضر آفتاب،حبیب خدا،زمزمه بهار، سحرگرام،یک جرعه عطش (مناجات خوانی مداحان چون استاد میرزا محمدی مناجات خوانی ملی و استانی، قاصدک،حالموخوب کن،سبد سلامت و... از آیتم های این برنامه هست.
رادیو مازندران نیز به سنت هر سال، با تولید ويژه‌ برنامه‌هایی‌ به استقبال بهار قرآن مي‌رود تا علاوه بر سرگرم‌سازي روزه‌داران، لحظاتي معنوي نيز براي‌آنان پديد آورد.
«بهار دل» عنوان ویژه برنامه افطاری ماه مبارک رمضان هست که به تعداد 31 برنامه 90 دقیقه‌ای به تهیه‌کنندگی محمد برجسته از روز یکشنبه 15 اردیبهشت ساعت 18 هرروز روی آنتن صدا می‌رود.
 این برنامه موضوعاتی چون: بیان مباحث اعتقادی، معرفتی و اخلاقی با  بهره‌گیری از قرآن کریم  و سیره پیامبر اکرم(ص) و اهل بیت(ع)، بیان قصص قرآني، شرح ادعيه، روايات و احاديث، تفسير قرآن، نهج البلاغه، نهج الفصاحه و... را دنبال می کند. و همچنین تبیین اخلاق روزه‌داری، تفکر پیرامون آیات الهی، همسایه داری، رعایت حقوق دیگران، انعکاس راهپیمایی باشکوه روز جهانی قدس، حال و هوای مردم در احیای شب‌های قدر، حضور پررنگ مردم در مساجد، فضایل روزه‌داری در ماه رمضان، فضیلت و اهمّیت نماز اول وقت و... ازاهداف این برنامه می باشد.

تهیه گزارش­های ویژه از موسسات خیریه، مجالس تلاوت  قرآن،  فعالیت­های ورزشی ویژه ماه رمضان و حرکت‌های خودجوش مردمی ، گزارش از اماکن فرهنگی و مذهبی ،گزارش ازمناسک افطار در سطح استان، انعکاس تلاش افراد و نهادهایی چون: نیروی انتظامی، کارکنان بیمارستانها، آسایشگاهها، موسسات خیریه که در ایام روزه داری نیز مانند سایر روزها برای رفاه حال سایرین در حال خدمتگزاری هستند،  تهیه گزارش مستند و توصیفی از مناسک افطار، آداب و رسوم روزه‌داری و معرفی آیین‌ها و سنت‌های رایج در فرهنگ مازندرانی در تمامی روستاهای مازندران درارتباط با ماه مبارک رمضان و...از جمله آیتم‌های این برنامه هست.
 این برنامه که به قلم لطف‌ا... سعیدی‌فرو مینا اسدالهی مرقوم می‌شود 60 درصد به زبان محلی و40 درصد  فارسی به رشته تحریر درآمده است. در این برنامه سید ابوالقاسم عبدالهی و طاهره رحماندوست کار گویندگی را به عهده دارند و غلامرضا علی نژاد، بنت الهدی روشن بخش،  رضا دلدار گزارشگران این برنامه هستند.
«بیداردلان» عنوان ویژه برنامه سحری است که به تعداد 30 برنامه 90 دقیقه‌ای از اول ماه مبارک رمضان از ساعت 2 بامداد تا قبل از اذان از صدای مازندران پخش می شود.
 بیان آیات و روایات و احادیث و کلام بزرگان و... صحبت های کارشناسی، یک آیه یک نکته، شرح دعای ابوحمزه ثمالی، شرح و تفسیر جملات قصار امام علی(ع) در نهج البلاغه،کارشناسی مناسبت های ملی و مذهبی، تغذیه و روزه‌داری، رمضان در شعر و ادب فارسی، بخش سوالات احکام، دعا و نیایش، آیتم مستندگزارشی،آیتم حکایت و پندهای اخلاقی،حرف دل، پخش دعا ، مناجات های تبری ، تواشیح و آواز و همخوانی از بخش های این برنامه هستند.
این برنامه که با اجرا و گویندگی رضادلدار هست، بهمن یدالهی و  نیره زمانی کیاسری تهیه‌کنندگی می‌کنند.