سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | دوشنبه، ۵ مهر ۱۴۰۰

ویژه برنامه های صدا و سیمای خراسان رضوی در ایام محرم - صفحه محتوایی خبر

 

 

ویژه برنامه های صدا و سیمای خراسان رضوی در ایام محرم

ویژه برنامه های صدا و سیمای خراسان رضوی در ایام محرم

 

مدیر کل صدا و سیمای خراسان رضوی گفت: مراسم سوگواری ایام محرم در اقصی نقاط استان با پوشش گسترده رادیویی و تلویزیونی به سمع و نظر مخاطبان می رسد.

به گزارش روابط عمومی صدا و سیمای خراسان رضوی، محسن نصر پور مدیر کل صدا و سیمای خراسان رضوی با بیان تسلیت ایام عزا داری و سوگواری حسینی گفت: محرم یاد آور بزرگ ترین حماسه ظلم ستیزی و آزادگی در تاریخ بشری است. حماسه عاشورا حماسه انسان های پاک دل و راست قامتی است که عاشقانه به وصل الهی لبیک گفتند و درراه دین و عقیده از جان گذشتند.

وی با اشاره به پوشش گسترده صدا و سیمای خراسان رضوی از مراسم عزاداری در ایام محرم، افزود :حوزه  سیما با ویژه برنامه ی مرثیه آفتاب به تهیه کنندگی علی محمد کاظمیان پور به صورت زنده در 13 برنامه 75 دقیقه ای با ساختار ترکیبی استودیویی و رویکرد انعکاس عزاداری های حرم مطهر، کارشناسی، مداحی و ... تهیه و پخش خواهد شد.

برنامه  عطرعاشقی نیز به تهیه کنندگی محسن افکاری با 8 برنامه 30 دقیقه ای با ساختار ترکیبی به معرفی محرم در شهرستان ها و تبیین قیام عاشورا، مراسم آئینی و سنت های مرسوم، ترویج عزاداری سنتی، مصاحبه با سوژه های خاص و افرادی که در عزای حسینی زندگی شان متحول شده و گزارش از محافل روضه خوانی کوچک آماده پخش شده است.

قیامت حروف نیز با 10 برنامه 30 دقیقه ای در ساختار گفتگو و رویکرد شعر و ادبیات محرم و مباحث کارشناسی از زبان مداحان اهل بیت (ع) سخنرانی مذهبی، دکلمه، پلاتو، مداحی و ... تهیه شده است.

برنامه « تا آسمان » به تهیه کنندگی آقای محمد علی صادقی با آیتم های مداحی، کارشناس مذهبی، نماز مناسبتی و پلاتو با  10 برنامه 30 دقیقه ای در خصوص مباحث تبیینی قیام عاشورا تهیه می شود. وصبح خراسانی به تهیه کنندگی سید محسن ناطقی با آیتم های گزارش موضوعی، پلاتو، گزارش مردمی، پلاتوهای مرتبط، کارشناس مداح و وله های مناسبتی به صورت ویژه و زنده با 10 برنامه 60 دقیقه ای وهمچنین  شب شرقی نیز به تهیه کنندگی محسن وکیلی هر شب به مدت 40 دقیقه با آیتم های ویژه محرم همچون کارشناس و پژوهشگر، نویسنده، خطاط و شاعر با موضوع محرم و عاشورا و معرفی حسینیه ها پخش خواهد شد.

برنامه پزشک شما نیزبه تهیه کنندگی علی قنبرداری با آیتم های سلامت و بهداشت عمومی، ارتباط با کارشناسان، سلامت و تغذیه عزاداران در خیمه ها و تکایا و زائرین پیاده آماده برای پخش در این ایام می باشد. همچنین سیمای خراسان رضوی با برنامه های اذن عزا، مرثیه آفتاب، مراسم های حرم مطهر رضوی، ترتیل قرآن شب عاشورا، خطبه خوانی، همایش شیر خوارگان حسینی (ع) و ... به موضوع محرم می پردازند.

ویژه برنامه های تاسوعا و عاشورا به صورت زنده با ساختار گزارشی در 2 برنامه 300 دقیقه ای پخش خواهد شد.

همچنین سیمای خراسان رضوی با 100 برنامه 30 دقیقه ای با شبکه های سراسری و استانی به صورت زنده ارتباط خواهد گرفت.

محسن نصر پور در ادامه از برنامه های صدای خراسان رضوی در این ایام با عنوان حسینیه دل به مدت 90 دقیقه به تهیه کنندگی مصطفی اعلمی با آیتم های متنوع شامل گزارش ، تکیه های حسینی ، ذاکران حسینی ، عاشقان حسینی و یاوران حسینی باهدف آشنایی مخاطبان با اصحاب امام حسین (ع) و فلسفه عاشورا و ذکر برخی نکات تربیتی در مکتب امام حسین(ع) و ایجاد یک تکیه رادیویی در دهه اول محرم در صدای خراسان رضوی خبر داد. از دیگر برنامه های صدای خراسان رضوی در این ایام برنامه رادیویی « شب های محرم » به تهیه کنندگی محمد رضا غوث به طور زنده از صدای خراسان رضوی پخش خواهد شد. در این برنامه هر شب یک کارشناس در برنامه حضور دارد.

همچنین هر شب از یک کارشناس تلفنی و مداح اهل بیت (ع) استفاده می شود.

رادیو خراسان رضوی در ایام عاشورا و تاسوعا با تبیین اهداف قیام حسینی (ع) و نماز اول وقت ظهر عاشورا با ادغام ویژه برنامه های سطح شهر در برنامه صدای زائر و نماز ظهر عاشورا را به طور کامل پوشش خواهد داد. در برنامه های دهکده و کرمانجی مراسم عزا داری در میان اهل سنت را به سمع شنوندگان می رساند. همچنین برنامه « سرمشق » به بیان تبیین دیدگاه های مقام معظم رهبری درباره بایدها و نبایدهای عزا داری در این ایام می پردازد.

ارتباط با شهرستان ها، ارتباط با پلیس راه و پوشش وضعیت ترافیکی استان و شهر مشهد، پوشش مراسم ها و اطلاع رسانی از برنامه های حرم مطهر رضوی در برنامه حسینیه دل  و صدای زائر، توجه ویژه به هفته امر به معروف و نهی از منکر و پرداخت به موضوعات مطرح شده از طرف ستاد امر به معروف استان، ارتباط با مراکز و شبکه های استانی، ارتباط استودیویی با سایر مراکز  از دیگر آیتم های مرتبط با ویژه برنامه های محرم رادیومی باشد.

 صدای رادیو نما نیز در این ایام با تولید و نمایش عکسهای گرافیکی و مفهومی با محتوای  محرم، دریافت و پخش عکسهای ارسالی مردمی، تولید و نمایش لوگوها با محتوای محرم، تولید و نمایش اطلاعیه مسابقات محرمی، تولید و نمایش قاب گرافیکی کتیبه و سرلوح محرمی در ایام تاسوعا و عاشورا به این موضوع می پردازد.

گفتنی است در برنامه های گامی به سوی نور، دور تند، رادیو با طعم قصه، کرمانجی، لحظه های آسمانی، کیست مرا یاری کند، ساقی تشنه لبان و سرای زندگی به نقش و جایگاه زنان در حماسه عاشورا و نقش آفرینی کودکان و نوجوانان در عاشورا و نقش احیاگر امام سجاد (ع) در قافله اسرا و همچنین معرفی شهدای امر به معروف و نهی از منکر می پردازد.

همچنین رادیوسراسری زیارت در این ایام با فیض و برکت وحضورگسترده زائران بارگاه امام رضا (ع) محور اصلی برنامه ها  را بر پوشش مراسم و اطلاع رسانی و فرهنگ سازی پیرامون نهضت حسینی قرار داده است وکلیه برنامه هایش در این ایام محرمی خواهدبود. لحظه زیارت، این راه از شب می گذرد، جلوه خورشید، نامه زیارت، لحظه های آسمانی، به رنگ خدا، در همسایگی بهشت، آینه حقیقت، راه رستگاران، خانه مهربانی، نشان به آن نشانی، شبانه های قاصدک و ره توشه از جمله این برنامه ها است که با تغییر محور و محتوای آن، تماماً رنگ و بوی محرمی به خود گرفته است.

محسن نصر پوردر ادامه به بیان برنامه های ویژه ی رادیوهای برون مرزی خراسان رضوی پرداخت و گفت:

رادیو دری با برنامه های 13 قسمتی نغعه های عاشورایی، مرثیه های عاشقی، گنجینه های محرم، روایت دل دادگی و عبرت های عاشورا را آماده پخش دارد.

رادیو تاجیکی نیز با 10 برنامه ویژه عاشورا و تاسوعا به مدت 20 دقیقه برای مخاطبان آن سوی مرزها پخش خواهد کرد.

سایت رادیو ازبکی نیز با 2 ویژه برنامه تاسوعا و عاشورا به صورت مصور و مکتوب، 4 گالری عکس و 2 ویدئو به این موضوع می پردازد.