جهش تولید | جمعه، ۲ آبان ۱۳۹۹

ویژه برنامه های صدا و سیمای مازندران در ماه مبارک رمضان - صفحه محتوایی خبر

 

 

ویژه برنامه های صدا و سیمای مازندران در ماه مبارک رمضان

ویژه برنامه های صدا و سیمای مازندران در ماه مبارک رمضان


شبکه استانی مازندران در راستای رسالت رسانه‌ای خود با تهیه و پخش ویژه‌ برنامه‌های عرفانی و معنوی در این ماه خدا و با توجه به در خانه ماندن مردم روزه دار، نسبتا متفاوت نسبت به سال های گذشته، میهمان ضیافت روزه‌داران استان خواهد شد.
به گزارش روابط عمومی  معاونت امور استان ها، برنامه‌های صداوسیمای مرکز مازندران به شرح زیر اعلام شد:
سیما:
در همین راستا سیمای مازندران درجهت ایجاد فضای  روحانی در سحرگاهان و افطار مومنان روزه دار استان و در شرایط سخت فضای کرونایی برنامه های مناسبتی و ویژه ای را تهیه و پخش خواهد کرد..
ویژه برنامه افطاری «ماه بهشت» برنامه ای است ترکیبی به تهیه کنندگی رقیقه احمدزاده عالمی در 30 برنامه 90 دقیقه‌ای و دو برنامه ویژه عید سعید فطر  از ساعت 18:30  روی آنتن سیما خواهد رفت.
این برنامه ویژه افطار با تکیه بر شیوه های نو و جذاب در جهت اشاعه آیین و فرهنگ بومی استانی با ایجاد فضایی روحانی و معنوی و با اهدافی چون: تبیین و ارتقای دانش عمومی جامعه در زمینه حقانیت، جامعیت و کار آمدی معارف، احکام و ارزش های اسلامی با محوریت- تبیین پاسخ های اسلام به نیازهای فردی و اجتماعی انسان امروزه خصوصاً نسل جوان- ارتقای سطح تعلقات جامعه نسبت به اسلام و فرهنگ اسلامی با محوریت، عرضه و معرفی جذابیت های زندگی دینی و آرامش و خوشبختی  حاصل از آن-تبیین آثار و برکات پای بندی فرد و جامعه به احکام و ارزش های اسلامی، تعمیق و ارتقاء معرفت و ایمان روشن بینانه به اخلاق فاضله و رفتار دینی خالصانه آحاد جامعه و حفظ و اعتلای فرهنگ هویت ایرانی-ریشه‌دار کردن شناخت و باورعمومی به ارزش ها و بنیان های فکری اسلامی و محوریت ترغیب جامعه به تبعیت از روش وحی به استقبال این ماه مبارک می رود.
آداب میهمانی در ضیافت الهی، رفاقت با خدا، معنویت و محبوبیت، روزه و حال خوب اجتماعی، روز شوراها، سبک زندگی قرآنی و دینی و نشاط معنوی، توکل و تعهد یا احترام به والدین، روزه اولی ها و حضور یک معلم پرورشی نمونه (تربیت معنوی فرزندان ) روز معلم و روز کارگر، خوشبختی از نگاه دینی، صله رحم، اکرام  ایتام،  لطافت های زندگی امام حسن مجتبی(ع) و... موضوعات این برنامه را تشکیل می دهد.
این برنامه به کارگردانی سیدمهدی بوی افراز و شهرام حبیب الهی اقدم و نویسندگی حسین قربانی و لطف ا... سعیدی فر تهیه و پخش خواهد شد.
گفتنی است: در دو برنامه عیدانه هم گزارشهایی از نشاط معنوی مردم در طول یک ماه روزه داری و فرار رسیدن عید سعید فطر و با حضور کارشناس از تزکیه نفس و یک ماه عبادت و روزه داری و حفظ حال خوش معنوی در طول سال و لطافت های عید صحبت خواهد شد.
ویژه برنامه سحری «به وقت وصال» به تهیه کنندگی مهدی نظری و اجرای دکتر سید علی سلیلی در 30 برنامه 70 دقیقه ای به صورت زنده از پخش سیما به روی آنتن می رود.
این برنامه دارای آیتم هایی چون: احکام رمضان، فرازی از دعای معنوی، نیایش ، مناجات، کلام بزرگان، فرازهایی از دعای  نورانی  ابوحمزه  ثمالی و شرح و تفسیر آن می باشد.
مباحث کارشناسی، طرح موضوعات کاربردی اخلاقی و دینی نظیر  فرصت های رمضان، عبادت و بندگی و تجلی آن در اقامه نماز، رمضان المبارک و خودباوری، درس های رمضان در راستای اقتصاد مقاومتی، اشتغال، رافت و رحمت اهل بیت عصمت و طهارت صلوات الله علیه اجمعین، الگوی عملی در روابط خانوادگی و اجتماعی، رمضان در آینه لیالی مبارک قدر، انفاق و گذشت، رمضان و سلوک رحمانی و حسن خلق، رمضان المبارک و سیره رضوی(ع) از موضوعات این برنامه هست.
همچنین ایجاد حس انس با عبادت، ایجاد بستر ویژه و صمیمی و صادقانه با مخاطب و رسانه در طلایی ترین وقت رمضان و ارتقای آگاهی عمومی نسبت به وظایف و تکالیف دینی، ایجاد فضای معنوی در هنگام سحر و برجسته سازی  نشاط معنوی ماه مبارک رمضان  وتقویت روحیه امید، خودباوری و همدلی، ترویج ابعاد اجتماعی دین، از جمله ساده زیستی ، احکام ، همدلی و توجه به سلامت مردم بر پایه ی موازین دینی و بنیان های علم پزشکی و تبیین فلسفه روزه به ویژه ابعاد فردی و اجتماعی این فریضه الهی از اهداف این برنامه هست.
برای این برنامه  رقیه بذار، حسین قربانی و مهدی حاجی زاده نویسندگی می کنند.

صدا:
صدای شبکه مازندران نیز به نوبه خود در این ماه مبارک رمضان اقدام به پخش ویژه برنامه های عرفانی درجهت تزکیه روح روزه داران می کند.
«بهار دل» عنوان ویژه برنامه افطاری است به تهیه کنندگی محمد برجسته  و نویسندگی لطف ا... سعیدی فر در 30 برنامه 120 دقیقه ای از ساعت 18 الی 20 قبل از افطار هر روز پخش خواهد  شد.
گزارش، قرآن در فضای مجازی، درسهایی از نهج البلاغه، دانستنیهای پزشکی و تغذیه، نسیم وصل، قطره ای از دریا، دل خونش، ارتباط زنده با ائمه جمعه شهرهای استان، چهره های قرآنی، نمایش و پرسمان احکام، تلفن و پیامک و مناجات از آیتم‌های این برنامه هست
 این برنامه موضوعاتی چون: جایگاه روزه در کلام وحی، احادیث و سیرة ائمه- نقش احکام و مستحبات این ماه در سازندگی و اصلاح روح- فواید روزه داری برای جسم و روحِ انسانِ امروز- نقش اجتماعی روزه در کار، کسب و روابط اجتماعی- سنت حسنه افطاری و اطعام در شهرها و روستاهای استان- مهربانی و مهرورزی با اطرافیان در منزل و محیط خانه، با ایتام و نیازمندان و ... را دنبال خواهد کرد.  
تعمیق ایمان مردم  به امورمعنوی و استمرار حیات  از این  دنیا تا جهان آخرت، تبین و ترویج ضرورت حفظ کرامت انسانی و رعایت حقوق دیگران، آموزش مفاهیم و آموزه های اخلاقی و رفتاری، تبین آثار  انس با قرآن و راهکارهای آن و... از اهدف این برنامه هست.  گویندگی این برنامه برعهده طاهره رحماندوست و میلاد شوکائیان است و غلامرضا علی‌نژاد و بنت‌‌الهدی روشن بخش گزارشگر این برنامه خواهند بود..
«بیدار دلان» ویژه برنامه سحرگاهی صدای مازندران هست که به تعداد 30 برنامه 90 دقیقه ای به تهیه کنندگی بهمن یداللهی در سحرگاهان روی آنتن خواهد رفت.
گفتار و کارشناسی، تفسیر آیات قرآنی در خصوص ماه مبارک رمضان، شرح دعای ابو حمزه ثمالی، شرح و تفسیر صحیفه سجادیه، کارشناسی های ملی و مذهبی، رمضان در ادب فارسی، تغذیه و بهداشت در رمضان ، پیامک و پخش تلفن از بخشهای این برنامه عرفانی هست. نویسندگی این برنامه برعهده  سهراب تورانی و گوینده آن رضا دلدار است.
از دیگر عوامل این برنامه گزارشگران: کریم سلمان پور، غلامرضا علی نژاد و محمد امینی، صدابرداران: نیما امینی، قاسمعلی فعلی و محسن علی نژاد هستند.
همچنین «ترنم وحی» دیگر برنامه ماه مبارک رمضان است که  به تهیه کنندگی و نویسندگی مهدی اوشیب نتاج هر روز به مدت 40 دقیقه در 30 برنامه بعد از اذان ظهر با حضور کارشناسانی چون: سعید قربانی و قاسم عزیززاده گرجی بصورت زنده  با مشارکت شنوندگان به تلاوت آیات منتخب قرآن و تفسیر آن از صدای مازندران می پردازد.
  برنامه «چشمه جاری» در قالب مسابقه به شکل ضبطی  به مدت سی دقیقه برای استفاده عموم بخصوص جوانان و نوجوانان درپاسخگویی به نیاز آنان  برای آشنایی بیشتر با مفاهیم ارزشمند کتاب آسمانی از صدای مازندران تهیه و تولید می شود.