سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | دوشنبه، ۲۳ فروردین ۱۴۰۰

ویژه برنامه های صدا و سیمای مرکز سمنان در دهه اول محرم - صفحه محتوایی خبر

 

 

ویژه برنامه های صدا و سیمای مرکز سمنان در دهه اول محرم

ویژه برنامه های صدا و سیمای مرکز سمنان در دهه اول محرم

 

به مناسبت  فرا رسیدن ایام محرم و آغاز عزاداری و سوگواری سالار شهیدان حضرت ابا عبد الله الحسین (ع) و یاران باوفای آن حضرت، صدا و سیمای مرکز سمنان ویژه برنامه هایی را به همین منظور تهیه و تدارک دیده است.

به گزارش روابط عمومی صدا و سیمای مرکز سمنان، سیمای این مرکز با ویژه برنامه " شید و شفق " به تهیه کنندگی و کارگردانی محمد اسکندر زاده، از شب اول محرم به تعداد 13 برنامه هر شب با آیتم های متنوعی با عزاداران حسینی همراه خواهد بود.

همچنین مراسم عزاداری مردم شهر ها و روستا های مختلف  استان نیز در برنامه ای با عنوان " کاروان حسینی" هر شب از سیمای مرکز سمنان و همزمان از شبکه های سراسری به تهیه کنندگی محمد اسکندر زاده و حسین سنگسری پخش خواهد شد.

موضوع برنامه های کودک و نوجوان ، خانواده و در شهر هم در این ایام شناخت فلسفه عاشورا و قیام حضرت ابا عبد الله الحسین (ع) خواهد بود.

 صدای مرکز سمنان هم از شب اول محرم به مدت 13 شب  با ویژه برنامه زنده ای با نام " دریای عطش " به تهیه کنندگی  صدیقه مطیعی از ساعت 18 الی 19:15 با مخاطبان خود همراه می شود که دارای این آیتم ها می باشد:

گفتگو و آشنایی باشعرای آیینی استان ، آشنایی با پیرغلامان حوزه تعزیه در استان، " امام حسین (ع) در ادیان دیگر" که در بسته های صوتی توسط یک کارشناس مذهبی توضیح داده میشود ،"شهدای محرم" که بصورت یک مونولوگ شهدایی که در ماه محرم به شهادت رسیده اند و یا در عملیات محرم آسمانی شده اند؛ معرفی خواهند شد، "شخصیت های عاشورایی"که در آن با شخصیت های تاثیرگذار حماسه عاشورا آشنا می شویم،  " گزارشها ی مردمی "که  از هیئتهای سینه زنی و عزاداری تهیه خواهد شد،معرفی هنرمندانی که برای پاسداشت فرهنگ عاشورا کاری انجام داده اند در بخشی با نام " هنرمندان عاشورایی" مانند هنرمندان سفال گر. قلم زن. نویسندگان و... ،برشهایی کوتاه از سخنان بزرگان در باب نهضت عاشورا، " ارتباط با مراکز " که در این بخش به منظور آشنایی با آداب و رسوم عزاداری استانهای مختلف و به جهت ترویج شکوه و عظمت ایام محرم در سراسر کشور هر روز یکی از گزارشگران مراکز از مراسم عزاداری استان خود  خواهد گفت و در پایان نواهای محلی آن استان پخش میگردد، پخش مراسم مذهبی خاص در استان مثل "حسن حسین" میامی،  "یا عباس" شاهرود ، مراسم روز یازدهم محرم دامغان ، " نخل گردانی"  سمنان و.... به صورت بسته های گزارشی .

این برنامه پس از این دهه نیز تا پایان ماه صفر روزهای جمعه در همین ساعت از صدای مرکز سمنان پخش خواهد شد.

تولید 20 اثر تصویری شامل کلیپ های عزاداری و مداحی و آیتم معرفی عزاداری استان, تولید 40 پوستر و عکس نوشت و انتشار 10 پادکست هم از جمله برنامه های معاونت فضای مجازی صدا و سیمای مرکز سمنان در ایام محرم می باشد.

معاونت اطلاعات و اخبار  مرکز هم با پوشش مراسم عزاداری مردم نقاط مختلف استان، گزارش هایی با موضوع آئین های عزاداری مردم استان، تهیه گزارش هایی با موضوع نوجوانان عاشورایی، تهیه گزارش ویژه روز ششم محرم با موضوع شیر خوارگان حسینی(ع)، پوشش خبری مراسم "یا عباس" شاهرود و گزارش هایی با موضوع و مناسبت هفته امر به معروف در عزای سالار شهیدان با مردم استان همراه خواهد بود.