جهش تولید | جمعه، ۹ آبان ۱۳۹۹

ویژه برنامه های محرم از سیمای فارس - صفحه محتوایی خبر

 

 

ویژه برنامه های محرم از سیمای فارس

ویژه برنامه های محرم از سیمای فارس

 

به گزارش روابط عمومی صدا و سیمای فارس، مراسم سوگواری عزاداران حسینی در ایام محرم در اقصی نقاط استان با پوشش گسترده رادیویی و تلویزیونی با شکوه تمام به سمع ونظر مخاطبان می رسد.

"شب های شیدایی" ویژه برنامه شبانه به صورت زنده هرشب از شاه چراغ به مدت 120 دقیقه با انعکاس عزاداری عاشقان ابا عبدالله الحسین علیه السلام و بخش های محرمی ، پخش عزاداری های شهرستان های استان فارس از نقاط مختلف آباده، لارستان، گراش، داراب وجهرم، کازرون استهبان با دعوت از کارشناسان خبره تلاش می شود تا واقعه کربلا و عاشورا برای مخاطب تبیین شود. همچنین با دعوت از شاعران عاشورایی اشعار ناب شاعران برتر استان در سوگ این واقعه عظیم سروده می شود. در این برنامه هنرمندانی که در زمینه های مختلف به این واقعه پرداخته اند به مخاطبان معرفی می شوند. معرفی کتب، فیلم ها، نمایشگاه های مرتبط ،معرفی هیات مذهبی از اهداف این برنامه است،

 "صبح پارسی" هر روز ساعت 8:45 الی 9:45 با رویکرد محرم و دعوت از پیرغلامان و هیات مذهبی  و برنامه "کاشانه مهر" مرتبط با ایام محرم با بخش های کارشناسی، بیان واقعه عاشورا، حضور هیات مذهبی در برنامه  هر روز از ساعت 10 صبح ، "برنامه نگاه "روز با رویکرد محرم شنبه، دوشنبه و چهارشنبه، "پخش مستقیم همایش شیرخوارگان" جمعه ازشبکه فارس و سراسری، پخش مستقیم "احلی من عسل"، " همایش زینبیون"، پخش مستقیم "چک چکو" از استهبان، پخش مستقیم "نمازظهر عاشورا و تاسوعا" از شبکه های سراسری و فارس، پخش مستقیم مراسم عزاداری مردم شیراز در محلات نیز از دیگر برنامه های سیمای فارس در این ایام می باشد.

ویژه برنامه های محرم رادیو فارس

" ویژه برنامه تاسوعا و عاشورای حسینی" بصورت زنده از ساعت 9 تا 12 در روز تاسوعا به مدت 180 دقیقه به صورت زنده  با هدف انعکاس عزاداری در شیراز و استان فارس درقالب گفتگو و تحلیل قیام حسینی، " تکیه رادیو"  بصورت زنده  از ساعت  19:45  الی 20:55  یکم تا 11 محرم با معرفی هیئت های عزاداری شیراز و استان، گفتگو با پیرغلامان حسینی،کارشناس مذهبی ،گزارش ، گلچین کلام بزرگان، نوحه خوانی ومرثیه سرایی و...  "نمایش شب" در ده قسمت نمایشی جداگانه با پرداختن به شخصیت های کربلا و وقایع عاشورا و همچنین داستانهای امروزی با محتوای محرم به مدت 30 دقیقه از ساعت 22 تا 22:30، "چهارده پرده اشک"  ساعت 15 تا 16 از دهه اول محرم هرروز که به معرفی اصحاب امام حسین(ع) و شرح حال آنها در واقعه کربلا (هر قسمت یکی از اصحاب) می پردازد، "لب تشنگان عشق" از ساعت  16:40الی 17 ازدهه اول محرم هرروز بامعرفی پیرغلامان حسینی در شهر شیراز و استان فارس،"نینوای شعر" ساعت 14:45 تا 15 و دعوت از شاعران و برگزاری مشاعره با اشعارآیینی و حال وهوای محرم، "چراغ هدایت"  ازساعت 17:30 الی 18:00 برنامه ای کارشناس و گفتگو محور با رویکرد تحلیل قیام حضرت اباعبدالله الحسین (ع)، "پخش سخنرانی "  از 23 الی 23:30 که دهه اول محرم  هر شب یک سخنرانی با موضوع محرم و قیام حسینی پخش می شود،" کاروان نینوا" از 23:30 تا 24 هر شب با توجه به مناسبت ، برنامه روضه و نوحه خوانی پخش می شود، "همایش شیرخوارگان حسینی" به صورت زنده  از ساعت 9 الی 12  جمعه اول محرم در بین برنامه زنده مراسم شیرخوارگان  از حرم شاهچراغ  به شکل زنده منعکس می شود. در برنامه های دیگر (صبحگاهی ، نیمروزی، عصرگاهی ، ادبی و.....) رادیو فارس به تناسب و اقتضای برنامه به محرم و قیام حضرت ابا عبدالله الحسین علیه السلام پرداخته می شود.

اقدامات صدا وسیما در حوزه خبر

تهیه گزارش برپایی خیمه های عزاداری زرقان، گزارش آمادگی مردم برای برپایی عزاداری ماه محرم ، گزارش آسیب های مداحی، گزارش  تجلی محرم در آثار هنری، گزارش از هیاتی که در همه ایام سال مراسم مذهبی برگزار می کند، گزارش شهید اسکندری به عنوان شهید بی سر،پخش عزاداری های هیات های مذهبی شیراز و شهرستان ها که هر شب تصاویر عزاداری دو هیات مذهبی شیراز و دو هیات مذهبی شهرستان پخش می شود،تهیه گزارش از سینه زنی قطاری
لارستانی ها، گزارش از مراسم چک چکو در استهبان (عصر عاشورا)، گزارش از تعزیه فسارود،گزارش های رویدادی مثل شیرخوارگان حسینی، گزارش روز تاسوعا و عاشورا و ... از برنامه های واحد خبر مرکز فارس در این ایام است.

برنامه های مرکز فارس در حوزه فضای مجازی

برگزاری عکس واره محرم ویژه هیات و عزاداران حسینی، برگزاری عکس واره نذورات محرم، انتشار گزیده برنامه های سیما و صدا در فضای مجازی،پوشش تصویری عزاداری های حرم سوم در شاهچراغ، در دستور کار فضای مجازی صدا وسیمای فارس قرار دارد.