جهش تولید | جمعه، ۱۵ اسفند ۱۳۹۹

ویژه برنامه های محرم شبکه استانی درمرکز خوزستان - صفحه محتوایی خبر

 

 

ویژه برنامه های محرم شبکه استانی درمرکز خوزستان

ویژه برنامه های محرم شبکه استانی درمرکز خوزستان

 

صداوسیمای مرکز خوزستان به مناسبت ایام سوگواری سید وسالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین (ع) ، ویژه برنامه‌هایی را باهدف زنده نگاهداشتن حماسه عاشور و یاد و خاطر امام حسین (ع) و یاران با وفایش  برای مخاطبان خود تدارک دیده است که به شرح زیر می باشد.

به گزارش روابط عمومی صداوسیمای مرکز خوزستان ، رادیو خوزستان  با برنامه  زنده «در میان میدان » با هدف آشنایی با ارزشهای والای قیام حضرت  ابا عبد الله الحسین(ع) و ابعاد تاریخی و فرهنگی آن به تهیهکنندگی امین حسین زاده  در سیزده قسمت 60 دقیقه ای  ازاول تا سیزدهم محرم ساعت 18 با مخاطبان خود همراه می‌شود،این برنامه با  بررسی و تبیین واقعه عاشورا ، با حضور کارشناس به  تشریح این واقعه تاریخی می پردازد . از دیگر آیتمهای این برنامه می توان به فیلم شناسی عاشورا ، گزارش از مراسم های مردمی در دهه عاشورا ، کتاب شناسی ،  مقتل شناسی ، مجلس های تعزیه و رسوم قومیتهای استانی ، تلفن و پیامک اشاره کرد . همچنین برنامه عربی «صوت الحسین  » بصورت زنده  و با هدف تبیین اهداف حرکت امام حسین  (ع) و یا رانش ، درسها و تاثیرات این حرکت برجامعه اسلامی از ساعت 21، به مدت 120دقیقه، با آیتمهای مختلفی   چون  گزارش از عزاداریهای حسینی ، معرفی شهدای کربلا ، شعر حسینی (شعرخوانی شعرای عرب خوزستانی در ذکر مصیبت امام حسین (ع)  ، معرفی مداحان و پیرغلامان خارجی ، انعکاس مراسمهای بانوان با محوریت درس هایی از شخصیت حضرت زینب (س) تلفن، پیامک، ....،  آوا و نوا دیگر برنامه رادیوییست که به تهیه کنندگی محمود رضا ستایش ساعت 19 به پخش مداحی ها ، مرثیه سرایها ی درخواستی ویژه این ایام مخاطبان می پردازد  همچنین  در برنامه صبحگاهی « طلوع صبح  » نیز به این حماسه تاریخی و ماندگار تولید شبکه استانی صدای خوزستان پرداخته می شود .

سیمای مرکز خوزستان نیزبه این مناسبت برنامه های مختلفی چون « مدرسه الطَّف »این برنامه عربی به تهیه کنندگی عقیل نواصر  باساختار ترکیبی در طبقه « ج » از اول محرم اساعت19در 13 قسمت60 دقیقه ای ازسیمای عربی مرکزخوزستان به صورت زنده به روی آنتن می رود، آیتمهای آن شامل مقتل خوانی، پخش مراسم عزاداری شهرستانهای عربی استان معرفی پیرغلامان، گفتگو درخصوص ابعاد قیام حضرت  اباعبدالله الحسین(ع)، ارتباط با کشور عراق و.... میباشد.

«باکاروان حسینی »این برنامه به تهیه کنندگی احمد غفاری به بیان  عبرتها و نیز درس های عاشورایی ابا عبدالله الحسین می پردازد، در میانه برنامه ارتباط زنده با مراسمات عزاداری سطح استان انجام خواهد شد.آیتمهای آن شامل : حکایتهای عاشورایی،کلام بزرگان: محرم در ادبیات فارسی: پیرغلامان حسینی، مهمان: مهمانهای برنامه از اساتید دانشگاه و حوزه خواهند بود که درخصوص موضوعات ارائه شده گفتگو خواهند کرد.

« پخش زنده مراسم عزاداری» این برنامه بصورت زنده با ارتباط مستقیم هرشب از سیمای مرکز خوزستان  از27 شهرستانِ استان خوزستان  به مدت 13 شب ازساعت: 21الی23 پخش خواهد شد.

برنامه های مختلف از جمله خانوده عربی و فارسی بیت الهنا و گلخونه نیز بطور ویژه به این ایام و واقعه تاریخی و ماندگار حسینی می پردازند.