سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | پنج‌شنبه، ۱ مهر ۱۴۰۰

ویژه برنامه های مرکز اردبیل در نوروز 97 - صفحه محتوایی خبر

 

 

ویژه برنامه های مرکز اردبیل در نوروز 97

ویژه برنامه های مرکز اردبیل در نوروز 97


صدا و سیمای مرکز اردبیل ویژه برنامه های متعددی را برای نوروز 97 تدارک دیده است.
به گزارش روابط عمومی صدا و سیمای مرکز اردبیل، دکتر ملااحمدی مدیر کل مرکز گفت: همزمان با آغاز سال جدید و بهار طبیعت ، صدا و سيماي مرکز اردبیل با تولید و پخش برنامه های متنوع ، لحظات شاد و مفرحی را برای مخاطبان رقم خواهد زد.
 مدیر کل صدا و سیمای مرکز اردبیل تصریح کرد: شبکه استانی سبلان  با ویژه برنامه‌های «بایراموز مبارک» و «یازنغمه سی» در قالب برنامه زنده تلویزیونی  میهمان خانه مخاطبان در نوروز 97 می شود.
"بایراموز مبارک" ویژه برنامه تحویل سال 97 است که بصورت زنده در روز29 اسفند سال 96 از ساعت 13:30 الی 20:30میهمان مخاطبان شبکه استانی سبلان خواهد بود.
این برنامه به تهیه کنندگی صمد فریدی و کارگردانی مجید علیزاده با آیتم های شاد و مفرح، کارشناسان مطلع به آداب و رسوم و سنن، تکم چی، گزارش های مردمی و گزارش از مناطق مختلف و در موقعیت های کاری مختلف، نمایش استودیویی ، خاطره گویی، سرودهای تولیدی، آرزوها و دعاهای مردم،آئین و آداب و رسوم منطقه در آستانه سال نو بخش های مختلف برنامه را تشکیل می دهند.
ویژه برنامه شبانه عید نوروز با عنوان "یاز نغمه سی" یکی دیگر از برنامه های شبکه سبلان است که از 2 فروردین ماه تا  سیزدهم فروردین97 هر شب ساعت 21 به مدت 110دقیقه پخش خواهد شد.
نمایش طنز این برنامه در آیتم های متفاوت و مکانهای مختلف با توجه به موضوع تهیه و تولید می شود.گزارش از مردم و مسافران نوروزی، معرفی جاذبه های گردشگری استان، سرود و موسیقی، نمایش طنز ،گزارش طنز ، بخش مسابقه و... از آیتمهای دیگر برنامه است.
این برنامه به منظور معرفي جاذبه‌هاي تاريخي، طبيعي، گردشگري، فرهنگي، صنايع دستي، معرفي هنرمندان و صنعتگران بخش صنايع دستي و آداب و رسوم استان،  معرفی آداب و رسوم و فرهنگ عید نوروز در استان و صله ارحام و دید و بازدید پخش می شود. همچنین این برنامه سعی دارد لحظاتی شاد و مفرح را به هم استانی ها و میهمانان نوروزی ارائه نماید.
پخش روزانه فیلم های سینمایی ، سریال ها و  مستندهای ایرانی و خارجی از دیگر برنامه های شبکه استانی سبلان برای مخاطبان است.
دکتر ملااحمدی افزود: رادیو اردبیل نیز با تدارک ویژه برنامه هایی برای ایام نوروز میهمان محفل اهالی اردبیل و میزبان مسافران نوروزی استان اردبیل است. ویژه برنامه «ایل تحویل» همزمان با لحظات تحویل سال نو به صورت زنده برای مخاطبان گرامی پخش می‌شود. همچنین ویژه برنامه‌های  زنده «یازنغمه سی» و «گلگشت سبلان» در ایام نوروز هر صبح و عصر تقدیم مخاطبان رادیو اردبیل و میهمانان نوروزی استان خواهد شد.
ویژه برنامه ایل تحویل 29 اسفند ماه به مدت 165 دقیقه راس ساعت 17  از شبکه استانی صدای مرکز اردبیل پخش می شود.
این برنامه به تهیه کنندگی زهرا پناهی به صورت مجله ای با موضوع تحویل سال، به مدت165 دقیقه و به صورت زنده از صدای مرکز اردبیل پخش می شود. شرح دعای تحویل سال، آداب و رسوم تحویل سال و نمایش از آیتمهای دیگر برنامه است.
در بخش نمایش از عوامل برنامه سوغات آباد یک گزارشگر طنز از طرف برنامه ایل تحویل در ایستگاه سوغات آباد حاضر می شود و از لحظه تحویل سال و تمهید برای سال جدید مصاحبه انجام می گیرد. (مثال: هفت سین شما چیست-برنامه تون برای سال جدید و ...)
همچنین در این برنامه  به رویدادهای مهم استان در سال 96 اشاره می شود. در بخش کارشناسی هم به شرح دعای تحویل سال و آداب و رسوم استان در لحظه تحویل پرداخت می شود.
برنامه "گلگشت سبلان" یکی دیگر از ویژه برنامه های نوروزی رادیو اردبیل است که به صورت مجله ای به زبان فارسی به مدت 120 دقیقه به صورت زنده پخش خواهد شد. گزارش زنده، مسابقه در سطح شهر، اطلاع رسانی درباره وضعیت آب و هوا، وضعیت جاده ها، اطلاعات پرواز ، معرفی دیدنی ها و سوغاتی های استان، نمایش از جمله آیتم های این برنامه خواهد بود.
گلگشت سبلان به تهیه کنندگی جعفر اسدی از 27 اسفند تا 13 فروردین به مدت 120 دقیقه هر روز ساعت 10 صبح از شبکه استانی صدای مرکز اردبیل پخش می شود.
همچنین رادیو اردبیل برنامه ی "یاز نغمه سی" را برای بخش عصرگاهی  ایام نوروز به زبان آذری به مدت 120 دقیقه تدارک دیده است. از آیتم های آن می توان به گزارش مردمی( زنده)، نمایشهای طنز، هشدار های ایمنی، وضعیت هوا و راههای استان، اصول تغذیه در سفر، همراهی با کاروان راهیان نور و معرفی اماکن گردشگری استان اشاره کرد. این برنامه ضمن همراهی و ایجاد فضایی شاد و مفرح برای شنوندگان، به اطلاع رسانی لازم در خصوص ایام نوروز و مسائل مرتبط می پردازد.
یازنغمه سی به تهیه کنندگی رسول مهاجر از 27 اسفند تا 13 فروردین به مدت 120 دقیقه هر روز ساعت 17 از شبکه استانی صدای مرکز اردبیل پخش می شود.
رادیو نمای اردبیل نیز در این ایام  با معرفی و نمایش عکس هایی جذاب و دیدنی از مناطق بکر و گردشگری و آثار تاریخی و فضاهای باستانی استان اردبیل از دیگر ظرفیت‌ها برای اطلاع رسانی است که امسال به طور جدی به آن پرداخته خواهد شد.
معاونت خبر مرکز اردبیل نیز علاوه بر پیگیری اخبار نوروزی و رویدادهای مهم خبری، گزارش های خبری با موضوعاتی همچون: تنظیم و نظارت بر بازار نوروزی ، چهارشنبه آخر سال ، سوغات اردبیل ، گردشگری اردبیل ، آداب و رسوم سال نو، هشدار در سفر، سوژه‌های گردشگری، شعار سال، سوژه های گردشگری تاریخی، آداب و رسوم نوروز در بخش‌ها و روستاهای اردبیل، اسکان نوروزی تهیه خواهند کرد که در بخش‌های خبری شبکه استانی و شبکه های سراسری تقدیم مخاطبان خواهد شد.
معاونت فضای مجازی مرکز اردبیل هم با معرفی آداب و رسوم مردم اردبیل در ایام نوروز ، پخش موسیقی های محلی ، معرفی جاذبه ها و اماکن دیدنی استان ، انعکاس ویژه برنامه های صدا و سیمای مرکز اردبیل در فضای مجازی  و همچنین اطلاع رسانی در مورد وضعیت راه های مواصلاتی استان و هواشناسی برای مخاطبان به استقبال بهار خواهد رفت.