سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | دوشنبه، ۲۳ فروردین ۱۴۰۰

پاسخ به " کشف رود کیلومتری چند؟ " در خراسان رضوی - صفحه محتوایی خبر

 

 

پاسخ به " کشف رود کیلومتری چند؟ " در خراسان رضوی

پاسخ به " کشف رود کیلومتری چند؟ " در خراسان رضوی

پاسخ به

مستند « کشف رود کیلومتری چند؟ » در یک قسمت 60 دقیقه ای به معضلات زیست محیطی رودخانه کشف رود  و چرایی تغییر ماهیت آن  می پردازد.

 کشف رود یکی از بزرگترین رودخانه های شمال شرق ایران با طول 290 کیلومتر در حریم شهر مشهد  است . آثار تمدنی در حاشیه این رود بوجود آمده و به لحاظ تاریخی ، حماسی و میراث فرهنگی اهمیت فراوانی دارد، چنانچه شهر توس در حاشیه این رودخانه قرار دارد.

در این مستند به ورود فاضلاب ها و پساب های کارخانجات به این رودخانه که  محل کشت زراعت و صیفی جات است و برای محیط زیست، آلودگی خاک و محصولات کشاورزی تولید شده و آلودگی سفره های زیرزمینی به نقطه تهدید آمیزی تبدیل شده است، می پردازد.

 همچنین  به راهکارهای رفع معضلات زیست محیطی این رودخانه که از سوی نهادهای مختلف ارائه شده، پرداخته می شود و گفته می شود که تاکنون این مشکل همچنان به قوت خود باقی است و چاره و تدبیر اساسی برای رفع این بحران اندیشیده نشده است.

 گفتگو با مدیران اجرایی استان و کشاورزان منطقه، بیان منابع آلوده کننده رودخانه و مشکلات تصفیه خانه های اطراف و بحث و بررسی  این معضل چندین ساله  از بخش های مختلف این برنامه است .

عوامل این مستند عبارتند از: تهیه کننده و کارگردان: جمشید مجددی؛ گروه تصویربرداران: محمد حسین صفایی، صادق دهقان و جمشید مجددی.