سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | چهارشنبه، ۱ اردیبهشت ۱۴۰۰

پاسخ معمای کودکان در مکتب خانه روستا داده می شود - صفحه محتوایی خبر

 

 

پاسخ معمای کودکان در مکتب خانه روستا داده می شود


مجموعه انیمیشن مکتب خانه روستا در 26 قسمت 11 دقیقه‌ای به تهیه‌کنندگی بهنام دلداده در واحد انیمیشن صدا و سیمای خلیج‌فارس تهیه و تولید می شود.  

بهنام دلداده در گفتگو با خبرنگار ما با بیان اینکه پیش تولید این مجموعه به مدت 6 ماه طول کشیده است گفت: تولید انیمیشن مکتب خانه روستا از فروردین ماه آغاز شده است و امیدواریم تا پایان آذرماه سال جاری آماده نمایش شود.

وی افزود: این مجموعه با تفکیک دو بعدی دیجیتال و موضوع آموزشی و تربیتی برای گروه سنی کودک و نوجوان تولید می‌شود و از شش کاراکتر اصلی به نام‌های میرزاوثوق، شاهین، عراز، هوشنگ، سیروس و یحیی تشکیل شده است.

وی ادامه داد: داستان این مجموعه مربوط به مکتبخانه‌ای قدیمی در یکی از روستاهای جنوب کشور و متعلق به میرزاوثوق پیرمردی مهربان و دنیا دیده است که عهده‌دار تعلیم و تربیت پنج کودک روستاست که هر کدام از نظر توان مالی، رفتار، بهره هوشی و قدرت بدنی دارای ویژگی‌های متفاوتی هستند و ماجراهایی را می‌آفرینند.

alt

وی یادآور شد: در هر قسمت از این مجموعه، میرزاوثوق متنی از متون‌ کهن برای شاگردان می‌خواند و بچه‌ها آن را تکرار می‌کنند و سپس میرزا برای هر کدام از شاگردان یک چیستان یا معما به عنوان تکلیف می‌دهد که باید فردا جواب دهند، آنها برای یافتن جواب، مکتبخانه را ترک و در حین یافتن جواب به کارهایی دست می‌زنند که بعضا با خرابکاری و شیطنت‌های کودکانه همراه است و روز بعد هر کدام سعی می‌کنند به‌گونه‌ای از زیر بار جواب معما شانه خالی کنند. اما یحیی به عنوان باهوش‌ترین فرد کلاس جواب همه چیستان‌ها را با زیرکی خاص و با فکر و اندیشه می‌دهد.

دلداده تصریح کرد: این انیمیشن با هدف آشنایی مخاطب کودک و نوجوان با مکتبخانه به عنوان بخشی از فرهنگ آموزشی گذشته، آشنایی غیرمستقیم با متون قدیمی و کهن در قالبی جذاب و موزیکال و هدایت و تشویق کودکان و نوجوانان به تفکر و ایجاد حس خودباوری در آنها تولید می شود.

برخی از عوامل تولید این انیمیشن عبارتند از:

نویسنده: بهنام دلداده / طراح فضا و بک گراند: عاطفه شهریاری / طراح کاراکترهای اصلی: مریم صفاتی / طراح کاراکترهای فرعی: شهاب حاجی زاده/ اجرای کاراکترها: شهاب حاجی زاده ، امیر غفارزاده / سرپرست انیماتورها: شهاب حاجی زاده / دستیار استوری بورد و لیکاریل: مرضیه سیف اللهی راد/ انیماتورها: شهاب حاجی زاده، امیر غفارزاده، لیلا نورایی، محمود جعفر سلیم زاده