جهش تولید | سه‌شنبه، ۲۹ مهر ۱۳۹۹

پانزدهمین اجلاس بین المللی پیرغلامان و خادمان حسینی آغاز به کار کرد - صفحه محتوایی خبر

 

 

پانزدهمین اجلاس بین المللی پیرغلامان و خادمان حسینی آغاز به کار کرد

پانزدهمین اجلاس بین المللی پیرغلامان و خادمان حسینی آغاز به کار کرد

 

پانزدهمين اجلاسيه پيرغلامان حسيني با حضور مهمانانی از 34 کشور در سالن کوثر اصفهان آغاز به کار کرد.

به گزارش روابط عمومی معاونت امور استان ها، پانزدهمین اجلاس بین‌المللی تجلیل از پیرغلامان و خادمان حسینی به میزبانی استان اصفهان از صبح امروز آغاز شد، زعیم حوزه علمیه اصفهان طی پیامی به این اجلاسیه امام حسین (ع) و گفتمان حسینی را نه‌ فقط متعلّق به شیعیان و نه‌ تنها متعلّق به اسلام و مسلمانان، که متعلّق به همه آزادگان و آزادی‌خواهان دانست.

متن پیام آیت‌الله مظاهری بدین شرح است: خداوند بزرگ را سپاس‌گزاریم که در آستانه محرّم حسینی، شهر عاشورایی اصفهان، دیار شهیدان سرافراز و پایتخت فرهنگ و تمدن اسلامی، مفتخر به میزبانی پانزدهمین اجلاس بین‌المللی تجلیل از پیر غلامان و خادمان حسینی گردیده است و طنین بلند آغاز دوباره عزاداری‌های سید و سالار آزادگان و شهیدان«علیه افضل الصلوات و التّحیّات» از این شهر حسینی درانداخته می‌شود‌ و به امید خداوند و با الطاف آن امام همام، این برنامه شکوهمند در این شهر و دیار، باشکوه و ظرفیت متمایز، برگزار خواهد شد.

این اجلاسِ مردمی که سنّتی حسنه به‌منظور تکریم از خادمان فرهنگ والای عاشورا و تمجید از اهتمام و مساعی آنان در زنده نگاه‌داشتن نام و یاد و پیام نهضت حسینی است، فرصتی مغتنم و ظرفیتی مناسب برای تجلّی جامعیت و فراگیر بودن گفتمان حسینی است و از همین روست که در میان میهمانان ارجمند داخلی و خارجی این اجلاس، علاوه بر شخصیت‌های محترمى از برادران اهل سنّت، چهرهاى مبرّزى از سایر ادیان توحیدی و ابراهیمی نیز، حضور دارند، چراکه حسین‌ابن‌علی«سلام‌الله‌علیه» وارث آدم و وارث نوح و وارث ابراهیم و وارث موسی و وارث عیسی و وارث محمد «صلی‌الله علیهم اجمعین» و وارث همۀ فضیلت‌ها و پاکی‌ها و خوبی‌های پیامبران الهی است.

آری حسین، نه‌ فقط متعلّق به شیعیان و نه‌ تنها متعلّق به اسلام و مسلمانان، که متعلّق به همه آزادگان و آزادی‌خواهان جهان است و گفتمان حسینی، که ریشه در فطرت سلیم و الهی آدمیان دارد، گفتمانی همگانی و بین‌الادیانی است و همه حق‌طلبان و عدالت دوستان، اوج آرمان‌های تکامل‌خواهانه خود را در این گفتمان بین‌المللی، متجلّی می‌بینند و از مرام و قیام و پیام آن پیشوای آزادی و آزادگی، همواره، درس حریّت و صداقت و مجاهدت می‌گیرند.

اینک و در این مجال مغتنم، ذکر نکاتی چند را به حضور شما عاشقان و شیفتگان حسینی‌، لازم می‌شمارم: نکته نخست: تأکید بر اهمیت رسالت والا و خطیری است که بر عهده شما خدمتگزاران آستان عظیم حسینی، قرارگرفته است. مجموعه اقدامات متنوّعی که در جریان عزاداری سالار شهیدان«سلام‌الله‌علیه» صورت می‌پذیرد از وعظ و خطابه گرفته تا مدح و مرثیه‌سرایی و سایر بخش‌ها و ابعاد آن، همه و همه به‌منظور تحکیم و تثبیت پیام‌های نهضت عاشورا و انتقال آن تعالیم حیات‌بخش و انسان‌ساز و جامعه‌پرداز به نسل‌ها و ادوار بعدی است و از آنجا که جریان عزاداری حسین‌ابن‌علی، به‌مثابه یک رسانه پرنفوذ، تأثیرات گسترده و عمیقى را بر ذهن و ضمیر و شخصیت مخاطبان خود مى‌گذارد.

بنابراین باید از این جایگاه رسانه‌ای برتر، بهترین بهره‌برداری به‌منظور ایفاء این رسالتِ بزرگ، صورت پذیرد تا همان‌گونه که قیام و نهضت اباعبدالله‌الحسین«ارواحنا فداه» و ریخته شدن خون مطهّر او، به تعبیر بلند امام صادق«سلام‌الله‌علیه» در زیارت اربعین، باهدف نجات و رهایی انسان از قیدوبند جهالت و سرگردانی گمراهی و ضلالت بود، استمرار آن نهضت جاویدان از طریق جریان عزاداری‌ها نیز با همین هدف آگاهی‌بخشی و تعمیق بصیرت و معرفت انسانی باشد: «لِیَسْتَنْقِذَ عِبَادَکَ مِنَ الْجَهَالَةِ وَ حَیْرَةِ الضَّلَالَة».

نکته دوم: ضرورت توجّه به وزانت قالب‌های انتقال این پیام بلند خصوصاً قالب‌های زبانی است. سخن فاخر و پرمغز، شعر ناب و جذّاب و تحریک‌کننده شعور و فکر، مراثی و مدایح پرمعنا و پرهیز از نثر و شعر بی‌محتوا و سست و بی‌پایه، باید همواره دغدغه خاطر همه نقش‌آفرینان در عزاداری‌ها و هیآت و مساجد و حسینیّه‌ها باشد.

نکته سوم: تأکید بر حفظ اتّحاد و وحدت کلمه در جریان عزاداری‌ها خصوصاً در منابر و در مداحی‌هاست. کوبیدن بر طبل اختلافات مذهبی و تفرقه‌افکنی و تحریک حساسیت‌های فرقه‌ای، طایفه‌ای و گروهی، نه در شأن مجالس عزاداری امام حسین«سلام‌الله‌علیه» است و نه مورد رضایت آن امام عالی‌مقام است و نه با فلسفۀ قیام و نهضت عاشورا سازگار است.

نکته چهارم: لزوم مقابله با بدعت‌ها و خرافات و آسیب زدایی از عزاداری‌ها و مداحی‌ها است، که هم موجب بدآموزی برای مخاطبان خصوصاً نسل جوان است و هم چهرۀ تابناک دین و آیین را در نظر ناظران، مشوّه جلوه می‌دهد.

و بالاخره نکته پنجم: ضرورت توجّه و تکیه بر ظرفیت گسترده و عظیم دستگاه حسینی برای گستراندن و نهادینه ساختن اخلاق و معنویت در جامعه اسلامی و انسانی است. سالار شهیدان مظهر ادب و اخلاق و حکمت بود و نباید هیچ‌گاه در تریبون و نهادِ عزاداری او، کمترین امر خلاف ادب و اخلاق راه پیدا کند.

اگر این نکات پنج‌گانه، پیوسته در مدنظر و عمل خادمان و مداحان حسینی باشد، بی‌شک توفیق آنان در اقامۀ عزای حسینی تضمین و تأمین خواهد شد.

امید است خداوند سبحان به همه شما خدمتگزاران و دلدادگان حسینی، توفیق روزافزون در شناخت وظایف و رسالت‌های خود و عمل به آن مسئولیت‌ها عنایت فرماید و قلب مطهّر اباعبدالله‌الحسین را از همۀ شما راضی و مسرور گرداند.

لازم می‌دانم از همه مسئولان و متصدّیان برگزاری این اجلاس که با اهتمام خود زمینه تشکیل این همایش شکوهمند را فراهم آورده‌اند، و نیز میهمانان محترم داخلى و خارجى، و هیأت‌هاى مذهبى صمیمانه تقدیر و تشکّر نمایم.

آیت الله طباطبایی نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه اصفهان نیز گفت: اگر خیال کنیم فلسفه عاشورا و قیام اباعبدالله فقط گریه است سخت در اشتباه هستیم ،خرافات باید از مجالس حسین بیرون برود، در سوگواری ها غلو نکنیم.

نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه اصفهان در ادامه گفت: پیر غلام نگوییم، بگوییم پیشکسوت، چون ائمه (ع) غلام نمی خواهند بلکه از ما انسانیت می خواهند.

گریه و سینه برای رشد احساسات حسینی است، به برکت امام حسین (ع) باید آموزش های دینی در مجالس باشد و کلاس درس حسین باشد.

نه سگ حسین باشیم و نه نوکر و غلام، بلکه بدون هیجان و بدون خلاف، بنده خدا باشیم و راه واقعی حسین را طی کنیم.

در آیین آغازین پانزدهمین اجلاس بین المللی پیرغلامان در اصفهان از مستندسازان برتر رسانه ملی هم با محوریت فرهنگ عاشورا تجلیل شد.

در اين اجلاس بيش از هزار شركت كننده داخلي و خارجي حضور دارند كه تعداد ميهمان خارجي 60 نفر از 40كشور از جمله انگليس، آلمان، هندوستان، بنگلادش، لبنان، سوريه، يمن، عربستان، بحرين و عراق هستند. علاوه بر ميهمانان داخلي و خارجي بيش از دو هزار نفر از فعالان هيئت‌هاي مذهبي در اين رويداد بين المللي حضور دارند.در اولين روز برگزاري اين اجلاس دو نشست علمي با موضوع هيئت هاي حسيني، مناديان گفتمان انقلابي وتفكر اسلامي برگزار مي شود.

در آيين پاياني اجلاس بين‌المللي خادمان و پيرغلامان حسيني از 103نفر از پيرغلامان شامل 30 پير غلام ايراني و  15 پيرغلام و خادم الحسين (ع)  از كشورهاي عراق، سوريه، لبنان، روسيه، مصر، بنگلادش هندوستان يمن، بحرين و عربستان قدرداني مي شود. پانزدهمين اجلاس بين‌المللي پيرغلامان و خادمان حسيني تا 24شهريور با هدف بصيرت افزايي و رويكرد تبيين محتوا و شيوه‌هاي فاخر ستايشگري اهل بيت (ع) و شعر آييني و آسيب‌شناسي مداحي هم زمان با اربعين شهيد مدافع حرم محسن حججي ادامه دارد.