سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | سه‌شنبه، ۳۰ شهریور ۱۴۰۰

پخش  115ساعت برنامه انتخاباتی از صدا و سیمای اردبیل - صفحه محتوایی خبر

 

 

پخش  115ساعت برنامه انتخاباتی از صدا و سیمای اردبیل

تا برگزاری نهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی زمان زیادی باقی نمانده و در این مدت صدا و سیمای مرکز اردبیل همچون مراکز دیگر استانی اقداماتی انجام داده و برنامه ریزی هایی برای مدت زمان باقیمانده تا انتخابات تدارک دیده است که در گفتگویی با ابوالحسن صادقی جهانی با مهمترین برنامه های انتخاباتی آن مرکز آشنا می شویم:

1- با توجه به زمان باقی مانده تا انتخابات مجلس نهم، عملکرد مرکز اردبیل تاکنون چگونه بوده است؟

صدا و سیمای مرکز اردبیل براساس سياست های رسانه ملی که در قالب ستاد انتخابات مراکز استان ها ارسال می شود با ارجاع محورها به کمیته انتخابات، شوراهای طرح و برنامه، اتاق فکر و سایر مجموعه ها سعی در بهره گیری از نظرات صاحب نظران و کارشناسان برون سازمانی و درون سازمانی نموده و تلاش داشته تا برنامه هایی را در قالب های مختلف برنامه سازی از جمله ویژه برنامه هایی در سیما و صدا، زیرنویس، آنونس و کلیپ های تلویزیونی تولید و پخش نماید.

alt 

براساس آمار موجود تا پایان بهمن ماه برنامه های تولیدی شبکه استانی سبلان به میزان تقریبی 63 ساعت و برنامه های شبکه استانی صدا به میزان 53 ساعت و در بخش های خبری رادیویی و تلویزیونی به میزان 9 ساعت تولید و پخش کرده است. البته برای ایجاد وحدت رویه و اطلاع برنامه سازان رادیویی، تلویزیونی و دبیران و سردبیران خبر و ارزیابان رادیو و تلویزیون اقدام به تشکیل جلسات اختصاصی و جداگانه با حضور مدیر کل مرکز نموده و با بیان رویکرد سازمان و اقتضائات جاری کشور در جهت کیفیت بخشی به برنامه های تولیدی و نوآوری و خلاقیت لازم در قالب بیش از 10 جلسه آموزشی به انجام رسیده است.

2- برنامه های تولیدی مرکز در این خصوص با چه اهدافی تولید می شوند؟

با تاسی از بیانات و منویات رهبر معظم انقلاب(مدظله العالی) و شرایط جامعه، صدا و سیمای مرکز اردبیل سه راهبرد اساسی را در دستور کار برنامه سازان قرار داده که به ترتیب اهمیت و اولویت شامل 1) مشارکت گسترده و فراگیر مردم در انتخابات 2) تبیین و ترغیب آحاد و نخبگان جامعه، نامزدها و هواداران آنان و نیز توجه دادن مجریان و ناظران به پایبندی به قانون و تضمین سلامت انتخابات همراه با امیدآفرینی و آگاهی بخشی تهیه و پخش شده است3) مولفه بعدی نیز در راستای شکل گیری مجلسی سالم، صالح و قوی که با تبیین شاخصه ها و معیارهای انتخاب شوندگان این امر نیز در راستای تامین منافع عمومی و امنیت ملی کشور پیگیری شده است.

3- آیا در ساختار و محتوای این برنامه ها نوآوری و تغییری ملاحظه می شود؟

صدا و سیمای مرکز اردبیل با بهره گیری از تمام ظرفیت رسانه ای خود و بضاعت موجود در استان و اهتمام و همراهی خوب همه همکاران اقدام به طراحی برنامه های ویژه از جمله 1) " ائل بیر ال بیر" که بصورت شبانه پخش می شود 2) مستند حضور و انتخاب 3) بیرلیک ویژه انتخابات 4) برنامه مسابقه با عنوان انتخاب 5) برنامه سلام صاباحوز خیر و برنامه های دیگر با رویکرد انتخابات نهم مجلس در قالب های نوآورانه و در ساختار قابل قبول ارائه می کند. البته علاوه بر شبکه استانی سبلان این رویکرد در برنامه های رادیویی نیز با تولید ویژه برنامه هایی درباره انتخابات و نیز برنامه های روتین " جمعه گوروشو" و " سوزلر صحبت لر" به گونه ای که متفاوت و متمایز از تولیدات قبلی طراحی شده تا امکان پرداخت به موضوعات برنامه ای در فضای انتخابات از جمله نشاط افزا و آگاهی بخش برای ترغیبو تشویق آحاد جامعه بهره گیری شود. همچنین این موضوع در بخش های خبری نیز حسب سیاست های اعلام شده و مبنا قرار گرفتن کلام گهربار حضرت امام «راحل» و مقام معظم رهبری«مدظله العالی» طراحی و بصورت روزانه و بشکل تکنیکی و هنری ارائه شده است.

4- مشارکت مردم استان را دراین دوره چگونه ارزیابی می کنید؟

استان اردبیل، از استانهای مذهبی و پیشرو در عرصه انقلاب اسلامی بوده و این رویکرد را در برهه های مختلف انقلاب به اثبات رسانده، از جمله روحیه دلاورمردی و غیورمندی از استانهای پیشتاز در عرصه دفاع مقدس و دارالارشاد را در حافظه عمومی به ثبت رسانده است. برابر بررسی های موجود و از دل اظهار نظر صورت گرفته در قالب گزارشها و مصاحبه های حضوری و یا پیامکها و تماسهای تلفنی و همچنین نظرسنجی حوزه های مسئول بیانگر فضای رقابتی، پرشور و در عین حال سالم انشاا... در این دوره با مشارکتی وسیع و گسترده در صحنه انتخابات نهم حاضر خواهند شد.

5- در روز انتخابات چه برنامه هایی را تدارک دیده اید.؟

صدا و سیمای مرکز اردبیل برای سه مرحله الف: از روز 27 بهمن ماه تمهیدات و پیش بینی های ویژه ای را در راستای راهبرد فعال برنامه ای رسانه ملی بکار گرفته «تا 11 اسفند»،  ب: روز اخذ رای  ج: پس از پایان انتخابات پیش بینی های لازم را بکار گرفته است. اما در ارتباط با روز انتخابات شبکه استانی صدا از ساعت 7 صبح تا پایان ساعت رای گیری با شکل دهی و سامان بخشی مناسب همراه با آرایش تیمی به تقسیم صحیح و مناسب کار میان برنامه سازان مجرب برنامه ها را در این روز مشخص کرده است. البته در این روز علاوه بر حضور معاون و مدیران تولید و پخش صدا، مسئولان گروههای برنامه ساز نیز در این موضوع همراهی لازم را معمول خواهند کرد.البته حسب سیاست های رسانه ملی همکاران با هدف انعکاس حضور شورانگیز و نمایش شکوه و پایداری مردم استان در شعبات اخذ رای در نقاط مختلف استان حاضر شده و تلاش خواهند کرد حضور گسترده مردم را بشکل مناسب منعکس نمایند.در شبکه استانی سیمای مرکز اردبیل «سبلان» نیز مشابه این تقسیم کار صورت گرفته و شروع برنامه ها از ساعت 8 صبح و نیز انعکاس این حضور در شبکه های سراسری و شبکه شما در شعبات اخذ رای در نقاط مختلف استان اقدام به پوشش زنده حضور و شکوه مردم خواهند کرد.حوزه اطلاعات و اخبار مرکز اردبیل نیز در تمامی شهرستانهای استان با اعزام گروه، آماده ثبت، ضبط و انعکاس حضور مردم درپای صندوقهای اخذ رای بوده و تلاش می کند در فرصت زمانی مناسب گزارش های صوتی، تصویری و مکتوب را علاوه بر انعکاس شبکه استانی صدا و سیما به شبکه های سراسری، ملی و شبکه خبر ارسال نماید .