جهش تولید | پنج‌شنبه، ۶ آذر ۱۳۹۹

پخش آیین نخل گردانی از شبکه اترک - صفحه محتوایی خبر

 

 

پخش آیین نخل گردانی از شبکه اترک

پخش آیین نخل گردانی از شبکه اترک


آیین نخل گردانی و مراسم عزاداری مردم شهرستان جاجرم استان خراسان شمالی از شبکه اترک وشبکه‏‏ های سراسری به صورت زنده پخش می شود.
به گزارش روابط عمومی صدا وسیمای مرکز خراسان شمالی؛ آیین نخل گردانی شهرستان جاجرم از جمله مراسم مذهبی در ایام ماه محرم است كه به عنوان تنها میراث معنوی استان در ایام عزاداری سرور و سالار شهیدان به ثبت ملی رسیده است .این آیین از سابقه و پیشینه زیادی برخوردار است. تحقیقات میدانی از بزرگان، تكیه داران و نخل گردانان گویای قدمت 200 ساله این مراسم از چهار نسل قبل تاكنون است.
صداوسیمای مرکز خراسان شمالی در ویژه برنامه ای به تهیه كنندگی علی حسن نیا این مراسم را در روزهای دوشنبه و سه شنبه 18 و 19 شهریور ماه 98  هم زمان با تاسوعا وعاشورای حسینی از ساعت 9 صبح از شبكه اترك و شبکه‏ های سراسری به صورت زنده و مستقیم پخش می کند.
نخل به منزله تابوت امام حسین(ع) است كه از چهارچوب هایی به شكل خیمه ساخته شده و با پارچه های سبز و مشكی و كلاه خود و شمایل معصومین(ع) تزیین شده است كه توسط هیئت های عزاداری شهرستان در روز عاشورا به حركت درآورده می شود.
عزاداران جاجرم نخل را به سمت میدان حسینیه این شهر حمل می كنند و چون در گذشته برای تزیین تابوت از برگ های درخت خرما استفاده می شد، این مراسم نیز با نام «نخل گردانی» جاودانه شده است.
مسئولیت كنترل و هدایت هر نخل بر عهده یك نفر است و حركت نخل به سوی سیل عزاداران بر عهده افرادی است كه نخل را بر دوش دارند. هر یك از افراد به ترتیب، ستون هایی كه به شكل افقی در زیر نخل ها كار گذاشته شده را بر دوش خود قرار می دهند كه حدود 40 تا 50 نفر، در حمل كردن نخل مشاركت دارند و جایگاه استقرار در ان ستون ها نیز موروثی است
بیش از 35 هیئت عزاداری در این شهرستان با نوحه سرایی و مداحی نخل ها را به سمت میدان حسینیه به حركت در می آورند. نخل ها پس از گذراندن از خیابان اصلی وارد میدان حسینیه جاجرم شده و به دنبال آن نماد گهواره حضرت علی اصغر(ع)، طبل كوب ها و علم گردان ها وارد میدان می شوند.
پس از ورود نخل ها به میدان حركت آن ها سرعت گرفته و سوگواران نیز حركت خود را تندتر كرده و به دنبال نخل ها می دوند.
 در دور سوم نخل اول و دور چهارم نخل دوم بر زمین گذاشته می شود اما چرخیدن علم ها هنوز ادامه دارد و چند بار دیگر دور میدان حسینیه حركت می كنند و به عزاداری می پردازند. در ادامه مردم به صورت حلقه دور هم به سینه زنی و تعزیه خوانی می پردازند سپس نخل ها در جای خود قرار می گیرند.