جهش تولید | شنبه، ۹ اسفند ۱۳۹۹

پخش بهترین فیلم مستند جشنواره فجر از شبکه شما - صفحه محتوایی خبر

 

 

پخش بهترین فیلم مستند جشنواره فجر از شبکه شما

پخش بهترین فیلم مستند جشنواره فجر از شبکه شما

شبکه شما با رویکرد ایران شناسی و معرفی جاذبه های زیبای طبیعی کشور، مستندهای جذاب و دیدنی تولید شده در صدا و سیمای مراکز استان ها را در ایام نوروز از این شبکه پخش خواهد کرد. مستند در جستجوی پلنگ ایرانی که سیمرغ بلورین بهترین فیلم مستند سی امین جشنواره فجر را به خود اختصاص داد و مستند آبی صحرا از مهمترین این مستندها به شمار می آیند.

مستند در جستجوی پلنگ ایرانی به کارگردانی فتح الله امیری، در صدا و سیمای مرکز مازندران تهیه و تولید شده که اول فروردین ساعت 20:30 از شبکه شما پخش خواهد شد.

در این مستند وضعیت پلنگ های منطقه، طعمه ها و رقبای آنها و نمایش برخی رفتارهای منحصر به فرد پلنگ به تصویر کشیده شده است. این رفتارها شامل تعیین قلمرو پلنگ نر، رفتارلاشه خواری پلنگ ماده، یافتن مکانی برای زایمان پلنگ ماده و تعقیب مرال توسط پلنگ است. از جمله صحنه کم نظیر ثبت شده در این فیلم صحنه گاو بانگی مرال است که در نوع خود یکی ازبی بدیل ترین صحنه های حیات وحش ایران به شمار می رود که به تنهایی ارزش دیدن دارد. تولید این اثر علاوه بر تاثیرگذاری بر فرهنگ عامه، هشداری به مسئولان برای حفاظت از پلنگ ایرانی است.  

alt

مستند در جستجوی پلنگ ایرانی را فتح الله امیری نویسندگی و کارگردانی کرده است و گروهی از پژوهشگران محیط زیست از جمله دکتر باقر نظامی بلوچی و دکتر محمد صادق فرهادی نیا با همکاری بزدان سینکایی و رحمان اسحاقی دو تن از محیط بانان استان مازندران کار پژوهش مستند را برعهده داشته اند.

مستند آبی صحرا به تهیه کنندگی جبار قلی سقلی و کارگردانی اکبر شهبازی در صدا و سیمای مرکز گلستان تهیه و تولید شده که در سه قسمت از دوم تا چهارم فروردین هر شب ساعت 15/21 روی آنتن خواهد رفت.

این مجموعه در ارتباط با آداب و رسوم مربوط به قوم ترکمن است که با فرمت دیجیتالfull HD تولید و  به صورت مستند باز سازی، تصویربرداری شده است. در هر قسمت از مستند به آئینی خاص پرداخته می شود به طور مثال قسمت اول مربوط به قالی جهیزیه یا ( توتلین ها ) می باشد.

همچنین مستند های نوروز پارسی (تولید صدا و سیمای مرکز خلیج فارس)، بهار می آید (تولید صدا و سیمای مرکز گلستان)، کرامت بهار (تولید صدا و سیمای آذربایجان غربی)، کتیبه های آسمانی (تولید صدا و سیمای مرکز اصفهان) به معرفی آیین های نوروزی در استان های مختلف می پردازد که از اول تا چهارم فروردین ساعت 11:45 از شبکه شما پخش می شود.

مستند هوم کیژه با هدف معرفی  زیبایی های طبیعی استان کردستان در صدا و سیمای آن مرکز تولید شده که  از 27 اسفندماه تا پایان 13 فروردین هر روز ساعت 16 روی آنتن خواهد رفت.

مستند عصارخانه تهیه شده در صدا و سیمای مرکز اصفهان از 27 اسفندماه در سه قسمت هر شب ساعت 20 پخش خواهد شد. این مستند به معرفی شیوه های قدیمی تهیه روغن در ایران می پردازد.

مستند نوروز زنجان تولید صدا و سیمای مرکز زنجان نیز در سه قسمت از 27 اسفند ماه هر شب ساعت 21:15 بینندگان را با رسم و آیین های نوروز در استان زنجان آشنا خواهد کرد.

مستند 10 قسمتی ارسباران که جاذبه های طبیعی منطقه زیبای ارسباران را به نمایش می گذارد در صدا و سیمای آذربایجان شرقی تهیه شده است که  از 27 اسفندماه هر شب ساعت 23:30 پخش خواهد شد.

alt

alt